Հնդկաստանը Պակիստանին սպառնացել է Ինդոսի ջրերի շուրջ պայմանագրի կասեցմամբ՝ ահաբեկչության պատճառով
Հնդկաստանը չի ապաշրջափակի Ինդոսի ջրերի շուրջ համաձայնագրի իրագործումը, մինչև չհամոզվի, որ Պակիստանը չի աջակցում ահաբեկչությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանքարը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանի վերին պալատում «Սինդուր» գործողությանը նվիրված քննարկումների ժամանակ:
«Ինդոսի ջրերի շուրջ պայմանագիրը կկասեցվի, մինչև Պակիստանը վերջնականապես չհրաժարվի ահաբեկչությանն աջակցելուց», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նախարարի խոսքով՝ այս պայմանագիրն «ստորագրվել է բարեկամական մղումներով», սակայն 1960 թվականից ի վեր տեղի են ունեցել բազմաթիվ իրադարձություններ, որոնք խաթարել են այս պայմանագրի ոգին:
1960 թվականին Հնդկաստանը և Պակիստանը ստորագրել են Ինդոսի ջրերի շուրջ պայմանագիրը, որը նախատեսում է ջրային ռեսուրսների բաշխում: Ըստ այս համաձայնագրի՝ Իսլամաբադը վերահսկողություն է ստացել Ինդոսի և դրա վտակների՝ Չենաբի և Ջելամի նկատմամբ, որոնք հոսում են Հնդկաստանի տարածքից։ Սակայն Հնդկաստանն, ըստ պայմանագրի, կարող է դրանց ջուրն օգտագործել հարակից դաշտերը ոռոգելու և հարակից շրջանների բնակիչների կարիքների համար: Նյու Դելին լիակատար վերահսկողություն է ստացել Բեաս, Ռավի և Սաթլեջ գետերի նկատմամբ:
Ապրիլի 22-ին Ջամու և Քաշմիրում 26 մարդու կյանք խլած ահաբեկչությունից հետո Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց Ինդոսի ջրերի մասին պայմանագրի անհապաղ դադարեցման մասին: Նյու Դելին հայտարարեց ահաբեկչությանը Պակիստանի ներգրավվածության մասին։ Լույս մայիսի 7-ի գիշերը Հնդկաստանի զինված ուժերը սկսեցին «Սինդուր» գործողությունը՝ հարվածներ հասցնելով Պակիստանում տեղակայված ահաբեկիչների թիրախներին: Պակիստանը պատասխան հարվածներ հասցրեց: Մայիսի 10-ին կողմերը հայտնեցին լիակատար հրադադարի մասին: Ինչպես հայտարարել են Հնդկաստանի պաշտոնատար անձինք, «Սինդուր» ռազմական գործողությունը կասեցվել է, բայց չի ավարտվել:

Индия угрожает Пакистану приостановкой действия Договора по водам Инда из-за терроризма
Индия не снимет блокаду с реализации Договора по водам Инда, пока не убедится в том, что Пакистан не поддерживает терроризм. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел республики Субрахманьям Джайшанкар, выступая в верхней палате парламента во время обсуждения операции «Синдур».
«Договор о водах Инда будет приостановлен до тех пор, пока Пакистан окончательно не откажется от поддержки терроризма», - цитирует его ТАСС.
По словам министра, этот договор «был подписан из дружественных побуждений», но с 1960 года произошло много событий, которые подорвали дух этого договора.
В 1960 году Индия и Пакистан подписали Договор по водам Инда, предусматривающий совместное использование водных ресурсов. Согласно этому соглашению, Исламабад получил контроль над Индом и его притоками — Ченабом и Джеламом, протекающими по территории Индии. Однако Индия, согласно договору, может использовать свою воду для орошения прилегающих полей и нужд жителей прилегающих регионов. Нью-Дели получил полный контроль над реками Биас, Рави и Сатледж.
После теракта в Джамму и Кашмире 22 апреля, унесшего жизни 26 человек, МИД Индии объявил о немедленном прекращении действия Договора по водам Инда. Нью-Дели заявил о причастности Пакистана к терроризму. В ночь на 7 мая индийские вооружённые силы начали операцию «Синдур», нанеся удары по объектам террористов на территории Пакистана. Пакистан принял ответные меры. 10 мая стороны объявили о полном прекращении огня. По данным индийских официальных лиц, военная операция «Синдур» приостановлена, но не завершена.