Գեղարքունիքի մարզում մեկնարկել է բայքերական միջազգային 6-րդ փառատոնը
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքի Դրախտիկ գյուղի տարածքում մեկնարկում է բայքերական միջազգային 6-րդ փառատոնը, որին մասնակցում են այս ենթամշակույթի ներկայացուցիչներ ոչ միայն Հայաստանից, այլև արտասահմանից՝ Գերմանիայից, Ավստրիայից, Իրանից և Ռուսաստանից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Բայքեր զոն․ Հայաստան» ՀԿ նախագահ Արտակ Ռշտունին, իրենց կազմակերպության նպատակն է զարգացնել բայքերական տուրիզմը Հայաստանում՝ հիմնական ուղղություններ ընտրելով հայկական պատմամշակութային հուշարձաններն ու բնության տեսարժան վայրերը: Սա Հայաստանը ճանաչելի դարձնելու և ենթամշակույթը որոշակիորեն զարգացնելու միջոց է:
Փառատոնը Գեղարքունիքի մարզում հյուրընկալվել է երեք օրով: Տեղացի և հյուր բայքերները սկզբնակետից 130 կմ տարածություն են անցնելու՝ հասնելով մինչև Գոշավանք՝ դադարներ ունենալով Ճամբարակ և Դիլիջան քաղաքներում:
«Այսօրինակ միջոցառումները հնարավորություն են տալիս Հայաստանում բազմազան դարձնել ամառային առօրյան: Փառատոնի կազմակերպման ուղղությամբ մեզ բավարար աջակցություն է ցուցաբերել Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմը»,-ներկայացրեց Արտակ Ռշտունին։

В Гегаркуникской области Армении стартовал 6-й Международный байкерский фестиваль
В селе Драхтик общины Чамбарак Гегаркуникской области Армении стартовал 6-й Международный байкерский фестиваль, в котором принимают участие представители этой субкультуры не только из нашей страны, но и из-за рубежа: Германии, Австрии, Ирана и России.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Biker Zone», президент общественной организации «Армения» Артак Рштуни рассказал, что цель их организации — развивать байкерский туризм в Армении, выбирая в качестве основных направлений армянские историко-культурные памятники и природные достопримечательности. Это способ сделать Армению узнаваемой и в какой-то степени развить местную субкультуру.
Фестиваль проходил в Гегаркуникской области в течение трёх дней. Местные и приезжие байкеры преодолеют расстояние в 130 км от стартовой точки до Гошаванка, с остановками в городах Чамбарак и Дилижан.
«Подобные мероприятия позволяют разнообразить летние будни в Армении. Аппарат губернатора Гегаркуникской области оказал нам значительную поддержку в организации фестиваля», — отметил Артак Рштуни.