Կրեմլն ի գիտություն է ընդունել Թրամփի հայտարարությունը կարգավորման ժամկետների մասին
Կրեմլը ծանոթացել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանն Ուկրաինայում կարգավորման ժամկետների կրճատման և բարձր մակարդակի շփումների հարցում  շահագրգռության բացակայության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունել նախագահ Թրամփի երեկվա հայտարարությունը», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ «կցանկանար խուսափել» ԱՄՆ ղեկավարի խոսքերին որևիցե գնահատական տալուց:
Թրամփը հուլիսի 28-ին հայտարարել էր, որ հիասթափված է Ռուսաստանից և կարգավորման գործընթացում առաջընթացից, այդ պատճառով կրճատում է ավելի վաղ տրված 50-օրյա ժամկետը մինչև 10-12 օր: Այս ժամկետից հետո Վաշինգտոնը մտադիր է 100% երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանել Մոսկվայի դեմ, ինչը կտարածվի ՌԴ առևտրային գործընկերների վրա: Թրամփը նաև հայտարարել էր, որ այլևս հետաքրքրված չէ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմամբ:
Պեսկովը նաև հայտարարել է, որ Մոսկվան շահագրգռված է Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների կարգավորման արագացմամբ, բայց դրա համար անհրաժեշտ են ազդակներ երկու կողմերից:
«Մենք շարունակում ենք մեր այդ շահագրգռությունը և հույս ունենք, որ գործընթացն ավելի մեծ դինամիկա ձեռք կբերի», - հավելել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:

Кремль принял к сведению заявление Трампа о сроках урегулирования
Кремль принял к сведению заявление президента США Дональда Трампа о сокращении сроков урегулирования на Украине и отсутствии интереса к контактам на высоком уровне. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил на брифинге пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Мы приняли к сведению вчерашнее заявление президента Трампа», — цитирует Пескова ТАСС.
Он добавил, что «хотел бы воздержаться» от какой-либо оценки слов американского лидера.
28 июля Трамп заявил, что разочарован действиями России и прогрессом в процессе урегулирования, поэтому сокращает ранее предоставленный 50-дневный срок до 10–12 дней. По истечении этого срока Вашингтон намерен ввести против Москвы 100% вторичные пошлины, которые будут распространяться на торговых партнёров России. Трамп также заявил, что больше не заинтересован во встрече с президентом России Владимиром Путиным.
Песков также заявил, что Москва заинтересована в ускорении урегулирования отношений с Вашингтоном, но для этого нужны сигналы с обеих сторон.
«Мы по-прежнему заинтересованы в этом и надеемся, что процесс будет набирать обороты», — добавил представитель Кремля.