Համաշխարհային բանկը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման մայիսի և հունիսի ամփոփագիրը
Հայաստանի տնտեսական աճը մայիսին գրեթե կրկնապատկվել է ապրիլի համեմատ, զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումները մայիսին աճել են 19.5 տոկոսով՝ պայմանավորված Ռուսաստանից ներհոսքերով, գնաճը հունիսին մեղմացել է մինչև 3.9 տոկոս, թե’ ներմուծումը, թե’ արտահանումը շարունակել են նվազել, առևտրային բանկերի ավանդների և վարկերի առողջ աճը մայիսին պահպանվել է, բյուջեում մայիսին գրանցվել է ՀՆԱ-ի 0.8 տոկոսի պակասուրդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տվյալները ներկայացված են Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակված՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագրում, որն անդրադառնում է մայիս և հունիս ամիսների տնտեսական դինամիկայի վերլուծությանը։
Ըստ ամփոփագրի՝ տնտեսական ակտիվության աճը մայիսին հասել է 10.4 տոկոսի (տ/տ՝ տվյալ ժամանակահատվածը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ)՝ բարձրանալով ապրիլի 5.4 տոկոսից (տ/տ)։ Աճի՝ հունվար-մայիս ժամանակահատվածի աճողական ցուցանիշը բարձրացել է մինչև 5.7 տոկոս (տ/տ)։ Մայիսին աճի ավելի արագ տեմպը պայմանավորված է եղել շինարարության (մինչև 22.2 տոկոս, տ/տ) և ծառայությունների, առանց առևտրի, աճի ավելի բարձր տեմպերով (10.8 տոկոս աճ, տ/տ, մայիսին՝ համեմատած ապրիլի 5.6 տոկոսի հետ, տ/տ)։ Արդյունաբերության ծավալները շարունակել են կրճատվել՝ նվազելով 5.9 տոկոսով (տ/տ), սակայն ապրիլից պակաս չափով՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի աճի՝ մինչև 17.9 տոկոս (տ/տ) թափ հավաքելուն զուգահեռ։ Մշակող արդյունաբերության աճը ևս շարունակվել է՝ նվազելով 13.5 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված ալկոհոլային խմիչքների արտադրության 9 տոկոսով (տ/տ) նվազմամբ և գունավոր մետաղների արտադրության ծավալների շուրջ 70 տոկոսով կրճատմամբ (հաջորդելով 2024 թվականի թողարկման բացառիկ բարձր ծավալներին)։
«Իրավաբանական անձանց ամսական գրանցումների թվաքանակը մայիսին շարունակեց նվազել (6.9 տոկոս, տ/տ)՝ պայմանավորված անհատ ձեռնարկատերերի գրանցման ցուցանիշի 7.6 տոկոսով (տ/տ) և ՍՊԸ-ների՝ 4.7 տոկոսով (տ/տ) նվազմամբ։
Մայիսին զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների բարձր աճը պահպանվեց՝ կազմելով 19.5 տոկոս (տ/տ)։ Ռուսաստանից զուտ ներհոսքերի տեմպի արագացմամբ (ընդլայնվելով 48.3 տոկոսով, տ/տ) էր պայմանավորված ընդհանուր աճի գրեթե մեկ հինգերրորդը, իսկ Միացյալ Նահանգներից զուտ ներհոսքերը մի փոքր նվազեցին։
Հունիսին գնաճը մեղմացավ մինչև 3.9 տոկոս՝ նվազելով մայիսի 4.3 տոկոսից։ Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների (6.2 տոկոս) գնաճը շարունակեց մեծացնել գնային ճնշումները։ Կրթության գնաճը ևս բարձր պահպանվեց (7.8 տոկոս)։ 2025 թ. հունիսի 17-ին ՀՀ կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) խորհուրդը վերաֆինանսավորման (քաղաքականության) տոկոսադրույքն անփոփոխ՝ 6.75 տոկոս թողեց, եզրակացնելով, որ վերաֆինանսավորման ընթացիկ տոկոսադրույքը նպատակահարմար է միջնաժամկետ հատվածում գնաճն իր 3 տոկոսի թիրախին մոտ պահելու համար», - հայտնում են Համաշխարհային բանկից։
Ըստ աղբյուրի՝ մայիսին թե’ արտահանումը, թե’ ներմուծումը նվազել են, թեև ավելի դանդաղ, շարունակելով վերաարտահանման փուլային դադարեցման միտումը։ «Արտահանման ծավալները մայիսին 39.3 տոկոսով (տ/տ) կրճատվեցին, ինչը պակաս էր ապրիլի 56.6 տոկոսով (տ/տ) անկումից։ Ներմուծման ծավալները ևս նվազեցին 20.4 տոկոսով (տ/տ)՝ հետևելով ապրիլի 41.1 տոկոսով (տ/տ) անկմանը։ Նշվածն արտացոլում էր թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի վերաարտահանմամբ առևտրի թուլացումը։ Մայիսին թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների արտահանումը նվազեց 69.2 տոկոսով (տ/տ) և ընդհանուր արտահանման ցուցանիշի իջնելու առաջնային պատճառն էր։ Տրանսպորտային միջոցների արտահանումը նույնպես նվազեց (70.7 տոկոս, տ/տ)։ Ավանդական արտահանման կառուցվածքում պատրաստի սննդամթերքը (աճը 21 տոկոս, տ/տ), տեքստիլը (աճը 55.2 տոկոս, տ/տ) և հանքանյութերը (աճը 14.2 տոկոս, տ/տ) գլխավոր ապրանքատեսակներն էին, որոնք նպաստեցին արտահանման նշանակալի անկման աննշան չեզոքացմանը։
Ներմուծվող ապրանքների կազմում թանկարժեք մետաղների 61.4 տոկոսով (տ/տ) նվազումը մասամբ փոխհատուցվեց գյուղատնտեսական մթերքի (աճը 54 տոկոս, տ/տ), յուղերի (աճը 37 տոկոս, տ/տ) և պատրաստի սննդամթերքի (աճը 35 տոկոս) աճի հաշվին։ Առանց թանկարժեք մետաղների և քարերի վերաարտահանմամբ առևտրի՝ արտահանումն ու ներմուծումը աճեցին համապատասխանաբար 9.2 տոկոսով (տ/տ) և 14.3 տոկոսով (տ/տ)։ Աճողական կտրվածքով՝ հունվարից մայիսն ընկած ժամանակահատվածում արտահանումն ու ներմուծումը նվազեցին համապատասխանաբար 57.4 տոկոսով (տ/տ) և 42 տոկոսով (տ/տ), ընդ որում առևտրային դեֆիցիտը ընդլայնվեց 39.8 տոկոսով (տ/տ) մինչև ՀՆԱ-ի 7 տոկոսը՝ բարձրանալով 2024 թվականի ՀՆԱ-ի 5 տոկոսից։ Հունիսին համախառն միջազգային պահուստներն աճեցին 145 միլիոն ԱՄՆ դոլարով՝ կազմելով 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, որը համարժեք է 3.1 ամսվա ներմուծման ծածկույթի»,- նշում են ՀԲ փորձագետները։
Նրանց համաձայն՝ հունիսին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ փոքր-ինչ արժեզրկվել է՝ մնալով ավելի ուժեղ, քան 2024 թվականի հունիսին։ ՀՀ դրամն արժեզրկվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 0.1 տոկոսով (ա/ա՝ տվյալ ամիսը նախորդ ամսվա նկատմամբ) և եվրոյի նկատմամբ 3.7 տոկոսով (ա/ա)։ Սակայն 2025 թվականի սկզբից ի վեր դրամն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժևորվել է 3 տոկոսով։
«Մայիսին առևտրային բանկերի ավանդները և վարկերը աճեցին համապատասխանաբար 1 տոկոսով (ա/ա) և 1.3 տոկոսով (ա/ա)։ Մայիսին ավանդների և վարկերի աճը պայմանավորված էր ՀՀ դրամային միջոցների աճով։ Վարկերի աճը հիմնականում պայմանավորված էր սպառողական վարկերի ընդլայնմամբ։ Ընդհանուր ավանդների փոխարժեքով ճշտված տարեկան աճը 13.6 տոկոս էր (տ/տ), վարկերի աճը՝ 27.9 տոկոս (տ/տ)։
Մայիսին բյուջեում գրանցվեց ՀՆԱ-ի 0.8 տոկոսի չափով պակասուրդ։ Հարկային եկամուտները (այդ թվում՝ հիփոթեքի հետ կապված եկամտային հարկը) անվանական արտահայտությամբ աճեցին 14.1 տոկոսով (տ/տ)՝ հիմնականում պայմանավորված հավաքված ԱԱՀ-ի ավելացումով (աճը 17.9 տոկոս, տ/տ)։ Զգալի աճեց նաև շրջանառության հարկի հավաքագրումը (աճը 72.5 տոկոս, տ/տ)՝ պայմանավորված շրջանառության հարկման ռեժիմների դրույքաչափի բարձրացմամբ։ Ընդհանուր ծախսերն աճեցին 28.2 տոկոսով (տ/տ), ինչը հիմնականում կապիտալ ծախսերի աճի հաշվին էր, որոնք գրեթե եռապատկվեցին (տ/տ) ՝ պայմանավորված պաշտպանական ծախսերի 3.5-ապատիկ (տ/տ) աճով։ Ընթացիկ ծախսերի ավելացումը համեստ էր՝ 3 տոկոս (տ/տ), ընդ որում ամենաբարձր աճը սոցիալական նպաստների և կենսաթոշակների մասով էր (աճը 12.8 տոկոս, տ/տ)։ Մայիսին գրանցված պակասուրդը հունվարից մայիսն ընկած ժամանակահատվածի պակասուրդի աճողական ցուցանիշը հասցրեց ՀՆԱ-ի 0.2 տոկոսին»,- ասվում է Համաշխարհային բանկի ամփոփագրում։

Всемирный банк представил обзор экономического развития Армении за май и июнь
Всемирный банк опубликовал ежемесячный обзор экономического развития Армении, в котором отражен анализ экономической динамики в мае и июне.
Как сообщает Арменпресс, согласно обзору, экономический рост в мае почти удвоился по сравнению с апрелем, чистые некоммерческие денежные переводы выросли на 19,5% в годовом выражении в мае, чему способствовали поступления из России, в июне инфляция снизилась до 3,9%, а Центральный банк Армении оставил ставку рефинансирования без изменений, импорт и экспорт продолжили сокращаться в годовом выражении, хотя и более медленными темпами, в мае депозиты и кредиты в коммерческих банках сохранили уверенный рост, а бюджет зафиксировал дефицит в размере 0,8% ВВП.
«Рост экономической активности в мае составил 10,4% в годовом выражении, по сравнению с 5,4% в апреле. Совокупный рост за январь–май достиг 5,7% в годовом исчислении. Ускорение роста в мае было обусловлено повышением активности в строительстве (до 22,2% в годовом выражении) и в сфере услуг (без учёта торговли), где рост составил 10,8% по сравнению с 5,6% в апреле.
Промышленность продолжила сокращение — на 5,9% в годовом выражении, но темпы спада снизились благодаря росту в горнодобывающем секторе на 17,9%. Снижение в обрабатывающей промышленности также продолжилось — на 13,5%, что объясняется падением производства алкогольных напитков на 9% и сокращением выпуска цветных металлов примерно на 70% после исключительного роста в 2024 году.
Количество новых регистраций бизнеса продолжило снижаться в мае (на 6,9% в годовом выражении), в основном из-за сокращения числа индивидуальных предпринимателей (на 7,6%) и ООО (на 4,7%).
В мае чистые некоммерческие денежные переводы продолжили уверенный рост, увеличившись на 19,5% в годовом выражении. Прирост был в значительной степени обусловлен ростом чистых поступлений из России (на 48,3%), которые обеспечили около пятой части общего роста. В то же время поступления из США незначительно сократились.
В июне инфляция замедлилась до 3,9%, по сравнению с 4,3% в мае. Инфляция цен на продукты питания и безалкогольные напитки продолжилась (рост на 6,2%). Инфляция в сфере образования также осталась высокой — 7,8%. 17 июня 2025 года Совет Центрального банка Армении оставил ключевую процентную ставку без изменений на уровне 6,75%, посчитав её соответствующей цели по удержанию инфляции на уровне около 3% в среднесрочной перспективе.
В мае экспорт и импорт сократились, но темпы падения замедлились, продолжая тренд свёртывания реэкспортной торговли. Экспорт снизился на 39,3% в годовом выражении, по сравнению с 56,6% в апреле. Импорт также упал — на 20,4%, по сравнению с 41,1% в апреле. Это отражает сокращение реэкспорта драгоценных и полудрагоценных камней. В мае экспорт этой категории снизился на 69,2% и стал основной причиной общего падения экспорта. Также существенно сократился экспорт транспортных средств — на 70,7%.
Среди традиционного экспорта наибольший положительный вклад внесли готовые пищевые продукты (рост на 21%), текстиль (на 55,2%) и минеральное сырьё (на 14,2%). В структуре импорта резкое снижение ввоза драгоценных металлов (на 61,4%) частично компенсировалось ростом импорта сельскохозяйственных продуктов (на 54%), масел (на 37%) и готовых продуктов (на 35%). Без учёта торговли драгоценными металлами и камнями, экспорт и импорт в мае выросли на 9,2% и 14,3% соответственно. Совокупно за январь–май экспорт и импорт сократились на 57,4% и 42%, соответственно. Торговый дефицит увеличился на 39,8% в годовом выражении и составил 7% ВВП против 5% в 2024 году. В июне международные резервы выросли на 145 млн долларов, достигнув 4 млрд долларов, что эквивалентно 3,1 месяца импорта.
В июне драм немного подешевел по отношению к доллару США, но остался крепче, чем в июне 2024 года. Ослабление составило 0,1% по отношению к доллару и 3,7% по отношению к евро. Однако с начала 2025 года драм укрепился к доллару на 3%.
В мае депозиты и кредиты в коммерческих банках выросли на 1% и 1,3% соответственно по сравнению с предыдущим месяцем. Рост был обусловлен увеличением средств в драмах. Увеличение кредитования в основном связано с ростом потребительских кредитов. В годовом выражении (с учётом корректировки на валютный курс) депозиты выросли на 13,6%, а кредиты — на 27,9%.
В мае был зафиксирован дефицит бюджета в размере 0,8% ВВП. Налоговые поступления (включая подоходный налог с ипотечных доходов) выросли на 14,1% в номинальном выражении, в основном за счёт увеличения сбора НДС (рост на 17,9%). Значительно увеличился также сбор налога с оборота (на 72,5%) из-за повышения ставок по этой системе налогообложения. Общие расходы бюджета выросли на 28,2%, главным образом за счёт капитальных расходов, которые почти утроились в годовом выражении вследствие увеличения оборонных расходов в 3,5 раза. Текущие расходы выросли умеренно — на 3%, при этом наибольший рост пришёлся на социальные пособия и пенсии (рост на 12,8%). Дефицит, зафиксированный в мае, довёл совокупный дефицит за январь–май до 0,2% ВВП», — говорится в обзоре.