ԱՄՆ 87 կոնգրեսականներ Սպիտակ տան վարչակազմին կոչ են անում ապահովել հայերի անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ
Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի քան ութսուն անդամների երկկուսակցական կոչը, որը, ըստ էության, ներկայացնում է ԱՄՆ-ի քսանչորս նահանգները՝ ընդգրկելով ավելի քան 66 միլիոն ամերիկացիների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տեղեկացրել է, որ կոնգրեսականներն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կոչ են անում ապահովել բռնագաղթված հայերի «համախմբված, պաշտպանված և արժանապատիվ վերադարձը» իրենց բնօրրան՝ Լեռնային Ղարաբաղ, միջազգային իրավունքի շրջանակներում և Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման նպատակով։
Մեկնաբանելով Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությամբ կազմված երկկուսակցական նամակը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․«Այս երկկուսակցական նամակը հստակ ուղերձ է վարչակազմին. տևական խաղաղության հասնելու ցանկացած ուղին պետք է սկսվի Արցախ վերադարձի իրավունքի ճանաչմամբ, այլ ոչ թե Ադրբեջանի կողմից բնիկ քրիստոնյա բնակչության էթնիկ զտման լեգիտիմացմամբ։ Մենք երախտապարտ ենք հայկական հարցերով խմբի ղեկավարությանը և բոլոր այն կոնգրեսականներին, ովքեր կանգնեցին վերադարձի ու արդարության սկզբունքի կողքին՝ միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների շրջանակում»։
Ըստ աղբյուրի՝ նամակի նախաձեռնողներն են Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Բրեդ Շերմանը և Դեյվիդ Վալադեոն։ Նրանց ուղերձում նշվում է. «Մենք կոչ ենք անում Ձեզ ներգրավել հակամարտության բոլոր կողմերին՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բռնագաղթված հայերի համախմբված, պաշտպանված և արժանապատիվ վերադարձը իրենց բնօրրան։ Այս քայլը համահունչ է միջազգային իրավունքին և նպաստում է տարածաշրջանում արդար և տևական խաղաղության հաստատմանը»։
Նշվում է, որ նամակում փաստագրվում են 2023թ․ Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացված շրջափակման և ռազմական հարձակման հետևանքները, որոնց արդյունքում «բռնագաղթվեց ամբողջ՝ շուրջ 120 000 քրիստոնյա հայ բնակչությունը»։ Հավելվում է նաև, որ հարձակումից հետո Ադրբեջանը «համակարգված կերպով ոչնչացրել է հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության կոթողները» և «թալանել ու ավերել է քաղաքացիական սեփականություն և հանրային ենթակառուցվածքներ՝ նպատակ ունենալով բացառել վերադարձի հնարավորությունը»։
Նամակում հիշեցվում է՝ «պատերազմի հետևանքով տեղահանված ժողովուրդների վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք է»։ Նշվում է նաև 2023թ․ Միջազգային Արդարադատության դատարանի կողմից Ադրբեջանին ուղղված հրամանը՝ ապահովելու Արցախի հայ բնակչության անվտանգ և ապահով վերադարձը։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տեղեկացմամբ՝ կոնգրեսականները հատուկ կոչ են անում ԱՄՆ վարչակազմին աջակցել Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված խաղաղության նախաձեռնությանը, որը նպատակ ունի «ստեղծել միջազգային բանակցային հարթակ՝ ապահովելու հայերի անվտանգ, պաշտպանված և միջազգային երաշխիքներով վերադարձը»։
Շվեյցարական այս նախաձեռնությունը լայնորեն քննարկվել է հուլիսի 10-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում կայացած հատուկ լսումների ժամանակ, որին մասնակցել են Կոնգրեսի ավելի քան 200 աշխատակիցներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և քաղաքական վերլուծաբաններ։ Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել Շվեյցարիայի խորհրդարանի անդամներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Լուկաս Ռայմանը, Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն կազմակերպության նախագահ Ջոն Էյբները և ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, իսկ քննարկումը վարել էր Հայ դատի հանձնախմբի քաղաքական հարցերով տնօրեն Ալեքս Գալիցկին։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ամերիկահայ ակտիվիստները և համախոհները՝ Հայ դատի հանձնախմբի ազգային, տարածաշրջանային և տեղական հարթակների միջոցով, Կոնգրեսի անդամներին ուղարկել են ավելի քան 40․000 էլ․ նամակ և կատարել բազմաթիվ հեռախոսազանգեր՝ կոչ անելով ստորագրել այս նամակը։ Բացի այդ, Հայ դատի հանձնախմբի երիտասարդական կրթական ծրագրերի մասնակիցներն այցելել են ավելի քան 400 կոնգրեսական գրասենյակներ և ներկայացրել հայկական շահերի տեսանկյունից կարևոր քաղաքական առաջնահերթություններ։
Նամակում օրենսդիրները վերահաստատում են նաև ԱՄՆ-ի նախորդ պարտավորությունները՝ մեջբերելով ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջիմ Օ'Բրայենի հայտարարությունը. «Մենք կոչ ենք արել Ադրբեջանին՝ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղից հեռացած բոլոր էթնիկ հայերի անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձը՝ նրանց իրավունքների և անվտանգության երաշխավորմամբ»։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը նշում է, որ կոնգրեսականների ուղերձը եզրափակվում է հետևյալ հստակ պահանջով. «Մենք ակնկալում ենք Ձեր արձագանքը և պատրաստ ենք համագործակցել Ձեզ հետ՝ խթանելու արդար, ամուր և արժանապատիվ խաղաղություն տարածաշրջանում, որը կապահովի բռնագաղթված հայերի հիմնարար իրավունքը՝ առանց նոր բռնությունների կամ հալածանքների վախի, վերադառնալու իրենց բնօրրան»։

87 U.S. legislators urge White House administration to ensure safe return of Armenians to Nagorno-Karabakh
The Armenian National Committee of America (ANCA) welcomes a powerful bipartisan Congressional call today by eighty-seven U.S. Representatives from across twenty-four states – representing over 66 million Americans – calling for the collective and protected return” of forcibly displaced Armenians to their indigenous homeland of Nagorno-Karabakh (Artsakh), in line with international law and in support of just and lasting peace in the South Caucasus, according to he Armenian Cause Central Office of the ARF Bureau.
“This bipartisan Congressional letter sends the Administration a clear message: Any path to real regional peace needs to start with the collective, protected return of Armenians to Artsakh – certainly not the normalization of Azerbaijan’s ethnic cleansing of indigenous Christians from their ancient homeland,” stated ANCA Executive Director Aram Hamparian.
“Armenian American voters and our many allies are grateful to the Armenian Caucus leadership and every Member of Congress who stood up today for peace and justice – a message backed by international law and rooted in human rights.”
In their letter, led by Congressional Armenian Caucus co-chairs Frank Pallone (D-NJ), Gus Bilirakis (R-FL), Brad Sherman (D-CA), and David Valadao (R-CA), lawmakers emphasized: “We urge you to engage all parties in this unresolved conflict to ensure the collective, protected, and dignified return of forcibly displaced Armenians to their indigenous homeland of Nagorno Karabakh. Taking this action is in direct accordance with international law and in pursuit of a just and lasting peace in the region.”
The letter documents the consequences of Azerbaijan’s 2023 blockade and military assault on Artsakh, which “forcibly displaced the region’s entire Christian Armenian population of 120,000 people.” It further details how, following the assault, Azerbaijan “engaged in the systematic destruction of Christian Armenian cultural heritage sites,” and conducted “the widespread ransacking and demolition of civilian property, and public infrastructure, in an attempt to deny the possibility of return.”
Citing international precedents, the letter states: “The right of populations displaced by war to return to their homes is a fundamental principle of international law.” It also references a 2023 International Court of Justice order compelling Azerbaijan to ensure the safe and secure return of Artsakh’s Armenian population.
The letter specifically urges the Administration to support the Swiss Peace Initiative for Nagorno-Karabakh, a diplomatic measure adopted by the Swiss Parliament to “establish an international negotiation platform to mediate a safe, secure and internationally guaranteed return of Armenians.”
The Swiss initiative was prominently discussed during a standing-room-only Congressional briefing on July 10th, which brought together over 200 Capitol Hill staffers, human rights advocates, and policy experts. The event featured remarks from Swiss Parliamentarians Erich Vontobel and Lukas Reimann, Christian Solidarity International President Dr. John Eibner, and former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian. Mark Milosch, Republican Staff Director for Congressman Chris Smith (R-NJ), the Co-Chair of the Tom Lantos Human Rights Commission opened the event and ANCA Policy Director Alex Galitsky moderated a robust question and answer session.
Over the past month, Armenian American advocates and supporters sent more than 40,000 emails and calls, through ANCA national, regional, and local platforms, urging legislators to co-sign the letter. Additionally, ANCA's Leo Sarkisian and Maral Melkonian Avetisyan summer interns visited over 400 Congressional offices on a weekly basis, providing fact sheets and making the case for a U.S.-backed right of return policy for Artsakh genocide survivors.
In the letter, lawmakers also reaffirmed past U.S. commitments, citing testimony from Assistant Secretary of State Jim O’Brien, who stated: “We have urged Azerbaijan to ensure all ethnic Armenians who have departed Nagorno Karabakh are guaranteed a safe, dignified, and sustainable return, should they so choose, with their rights and security guaranteed.”
The Congressional letter concluded with a strong appeal: “We look forward to your response, and to the opportunity to work with you to promote a just, durable and dignified peace in the region that ensures the fundamental rights of displaced Armenians to return to their indigenous homeland without fear of renewed violence and persecution.”