«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շնորհիվ Չինաստանը խորացրել է համագործակցությունը տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ. Հե Չունփին
Չինաստանի Հունան նահանգը մեծ կարևորություն է տալիս միջազգային համագործակցությանը, ուստի 2013 թվականից «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության մեկնարկից ի վեր չինական կողմը խորացրել է մշակութային համագործակցությունը տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ ցուցահանդեսների կազմակերպման, մասնագետների փոխանակման և գիտական փոխգործակցության միջոցով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ տեսակետը ԳԱԱ-ում կայացած «Լուծումներ համագործակցության միջոցով» խորագրով «Գոտի և ճանապարհ» թանգարանային միջազգային կոնֆերանսում հայտնեց Չինանստանի Հունան նահանգի Մշակութային ժառանգության վարչության հնագիտության բաժնի վարիչի տեղակալ, ավագ գիտաշխատող Հե Չունփինը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ Հունան նահանգում են գտնվում ինչպես աշխարհին հայտնի բնական հուշարձանները՝ գեղատեսիլ լանդշաֆտն ու լեռնաշղթաները, այնպես էլ համաշխարհաին մշակութային ժառանգության մաս կազմող Լաո Սինչեն քաղաքի հնավայրերը։
«Մեր նահանգը նաև Չինաստանի առաջնորդ Մաո Ցզեդունի ծննդավայրն է, որն ունի հազարամյակների պատմություն և հարուստ մշակույթ։ Այստեղ ձևավորված Լյու Սիանի մշակույթը համարվում է չինական ավանդական մշակույթի կարևոր կրողներից մեկը, որն առանձնանում է իր եզակիությամբ։ 2024 թվականի տվյալներով՝ Հունանում գրանցված են 229 համազգային մշակութային և 1228 նահանգային հուշարձաններ։ Այստեղ տարբեր թեմաներով գործում են 200 թանգարաններ, որոնցից տասն ունեն համազգային նշանակություն»,-հայտնեց բանախոսը։
Հնագիտության ոլորտում Հունան նահանգը նույնպես հասել է նշանակալից արդյունքների՝ լինելով բրնձի մշակման ամենահին վայրն աշխարհում։ Առանձնահատուկ է նաև Մավանդուի Հան դինաստիայի դամբարանը, Նոր Շանի ձեռագրերը, ինչպես նաև Չան Շայի դարաշրջանի կերամիկայի հայտնագործությունները։ Այստեղ արտադրված բազմերանգ ու տարբեր պարագաները լայն տարածում են գտել՝ հասնելով հարավարևելյան Ասիա, հարավային Ասիա, Մերձավոր Արևելք և նույնիսկ հյուսիսային Աֆրիկա։
«Այս ամենը վկայում է ոչ միայն Չինաստանի հին մշակութային վարպետության բարձր մակարդակի, այլև վաղ շրջանում երկրի գլոբալացման մասին։ Հենվելով պատմական ու մշակութային հարստությունների վրա՝ Հունանի թանգարանները մշտապես ձգտում են զարգացնել մշակութային ժառանգությունը պահպանության ու վերաիմաստավորման ուղղություններով։ 2024 թվականին կազմակերպվել է 931 ցուցահանդես, որոնցից 328-ն ամբողջությամբ պարունակել են օրիգինալ ցուցանմուշներ։ Տարվա կտրվածքով այցելուների թիվը գերազանցել է 77 միլիոնը, ինչը խոսում է մեր նահանգի թանգարանների գրավչության մասին»,-ասաց Հե Չունփինը։
Նա հավաստիացրեց, որ ապագայում չինական կողմը կշարունակի ուսունասիրել նաև արհեստական բանականության և թանգարանների համադրության հնարավորությունները։ Այդ կերպ հնարավոր կլինի բարձրացնել թանգարանների մշակութային ժառանգության պահպանման տեխնոլոգիական մակարդակը։
«Այդ կերպ կունենանք նաև նոր այցելուների հասանելիություն։ Մշակույթը տաբեր քաղաքակրթությունների միջև կապող կամուրջ է, փոխըմբռնման և բարեկամության հենասյուն։ Այս համաժողովը ևս մեկ վկայություն է, որ թանգարանները կարող են հանդես գալ որպես նմանօրինակ համաշխարհային երկխոսության հարթակ։ Մենք ողջունում ենք համագործակցությունը բոլոր գործընկերների հետ, ովքեր կիսում են մեր ընդհանուր նպատակները՝ միասնաբար պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու մշակութային ժառանգությունը»,-եզրափակեց Հե Չունփինը։

Благодаря инициативе “Один пояс, один путь” Китай углубил сотрудничество с различными странами, в том числе и с Арменией: Хэ Чуньпин
Китайская провинция Хунань придает большое значение международному сотрудничеству, и поэтому с момента запуска инициативы “Один пояс, один путь” в 2013 году китайская сторона углубила культурное сотрудничество с различными странами, включая и Армению, посредством организации выставок, обмена специалистами и научного взаимодействия.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом на Международной конференции музеев “Один пояс, один путь” под названием “Решения постредством сотрудничества” в Национальной академии наук, говорил заместитель начальника отдела археологии Департамента культурного наследия провинции Хунань, старший научный сотрудник Хэ Чуньпин.
Он рассказал, что в провинции Хунань находятся как известные всему миру природные памятники, такие как живописный ландшафт и горные хребты, также и древние памятники города Лао Синьчэнь, являющегося частью мирового культурного наследия
“Наша провинция также является родиной китайского лидера Мао Цзэдуна, она имеет тысячелетнюю историю и богатую культуру. Сформировавшаяся здесь культура Лю Сянь считается одним из важных носителей традиционной китайской культуры, отличающейся своей уникальностью. По состоянию на 2024 год в Хунани зарегистрировано 229 национальных и 1228 провинциальных памятников культуры. Здесь действуют 200 музеев различной тематики, десять из которых имеют национальное значение”, - отметил спикер.
Провинция Хунань, будучи древнейшим местом выращивания риса, достигла значительных результатов и в области археологии. Здесь сделаны особенные археологические находки - гробница династии Хань в Маваньдуе, рукописи Нор Шаня, изделия из керамики эпохи Чаншай. Изготовленная здесь красочная и разнообразная утварь получила широкое распространение, достигнув Юго-Восточной Азии, Южной Азии, Ближнего Востока и даже Северной Африки.
“Всё это свидетельствует не только о высоком уровне древнекитайского культурного мастерства, но и о ранней глобализации страны. Опираясь на историческое и культурное богатство, музеи Хунани всегда стремились сохранять и переосмысливать культурное наследие. В 2024 году было проведено 931 выставок, на 328 представлялись оригинальные экспонаты. Количество посетителей превысило 77 миллионов человек за этот год, что говорит о привлекательности музеев нашей провинции”, - сказал Хэ Чуньпин.
Он подчеркнул, что в будущем китайская сторона продолжит изучать возможности сочетания искусственного интеллекта и деятельности музеев. Таким образом, можно будет повысить уровень сохранности культурного наследия музеев
“Мы также приобретем новых посетителей. Культура - это мост, соединяющий разные цивилизации, опора взаимопонимания и дружбы. Эта конференция - ещё одно доказательство того, что музеи могут служить площадкой для такого глобального диалога. Мы приветствуем сотрудничество со всеми партнерами, которые разделяют наши общие цели по совместному сохранению и передаче культурного наследия будущим поколениям”, - заключил Хэ Чуньпин.