Նեպալում ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 475-ի
Նեպալում սառցադաշտի փլուզման հետևանքով տեղի ունեցած ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է առնվազն 475-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Ջրհեղեղը տեղի էր ունեցել Նեպալի և Չինաստանի սահմանին օգոստոսի 26-ին։ Ավելի քան 1400 մարդ դեռ անհետ կորած է։ Նրանց թվում կա 700 օտարերկրացի։ Նեպալում անհետ կորածների թիվը շուրջ 900 է, Տիբեթում՝ 550։ Տիբեթում հաստատվել է 3 մարդու մահը։
Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ առավոտյան կարողացել են 555 զբոսաշրջիկի տարհանել։ Միևնույն ժամանակ, Տիբեթում փրկարարական աշխատանքները դադարեցվել են, քանի որ կա վտանգ, որ սողանքից հետո ձևավորված լիճը կարող է կրկին հեղեղներ առաջացնել։
Կարմիր խաչի միջազգային ֆեդերացիայի Նեպալի գրասենյակի ղեկավար Դեյվիդ Ֆիշերը CNN-ն հայտնել է, որ որոնողափրկարարական աշխատանքները շատ բարդ են՝ նոր հեղեղի վտանգի պատճառով։ Նրա խոսքով՝ աշխատանքներ են տարվում ճանապարհների վերաբացման ուղղությամբ՝ հասնելու արգելափակված համայնքներ, որոնց դեռ չի հաջողվել օգնություն հասցնել։

Число жертв наводнения в Непале возросло до 475
Число жертв наводнения в Непале, вызванного обрушением ледника, достигло по меньшей мере 475 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Наводнение произошло на границе между Непалом и Китаем 26 августа. Более 1400 человек все еще числятся пропавшими без вести. Среди них 700 иностранцев. Число пропавших без вести в Непале составляет около 900 человек, в Тибете — 550. В Тибете подтверждена гибель трех человек.
Власти Китая заявили, что к утру им удалось эвакуировать 555 туристов. Хотя спасательные операции в Тибете приостановлены, поскольку есть опасность, что озеро, образовавшееся после оползня, может снова вызвать наводнения.
Дэвид Фишер, глава непальского отделения Международного Красного Креста, сообщил CNN, что поисково-спасательные работы осложняются риском нового наводнения. Он сказал, что предпринимаются усилия по восстановлению дорог для доступа к заблокированным населенным пунктам, и что помощь пока не доставлена.