Իրանը դադարեցրել է ուրանի հարստացման գործընթացը, սակայն չի հրաժարվի դրանից. Արաղչի
Իրանում ուրանի հարստացում առայժմ չի իրականացվում միջուկային օբյեկտներին ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո, սակայն Թեհրանը  մտադիր չէ հրաժարվել այդ գործընթացից՝ այն համարելով ազգային հպարտության հարց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս դիրքորոշումը հայտնել է Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Այժմ այն դադարեցված է, քանի որ, այո, լուրջ վնաս է հասցվել։ Դրա հետ մեկտեղ, ակնհայտ է, մենք չենք կարող հրաժարվել հարստացումից, քանի որ դա մեր գիտնականների նվաճումն է։ Դեռ ավելին, դա ազգային հպարտության հարց է։ Հարստացումը շատ թանկ է մեզ համար», - ասել է Արաղչին:
Նախարարը հավելել է, որ Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպությունն այժմ գնահատում է միջուկային օբյեկտներին հասցված վնասի մասշտաբները և հարստացված ուրանի պաշարների վիճակը:
Ավելի վաղ ամերիկյան մի շարք ԶԼՄ-ներ գրել էին, թե ամերիկյան հարվածների հետևանքով Իրանի միջուկային օբյեկտները լուրջ վնասներ չեն կրել, և Թեհրանը կարող է վերսկսել իր միջուկային ծրագիրն ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հերքել է այդ լուրերը՝ նշելով, որ Իրանի միջուկային օբյեկտները Սպահանում, Նաթանզում և Ֆորդոյում, որոնց հարվածներ են հասցվել հունիսի 22-ի գիշերը, լիովին ոչնչացվել են: Բացի այդ, Սպիտակ տունը վստահեցրել է, որ Վաշինգտոնի ունեցած տեղեկատվության համաձայն՝ Իրանին չի հաջողվել նախապես հեռացնել միջուկային նյութերն այդ համալիրներից:

Иран приостановил обогащение урана, но не откажется от этого процесса - Арагчи
После ударов США по ядерным объектам Ирана обогащение урана в ИРИ пока не ведётся, однако Тегеран не намерен отказываться от этого процесса, считая его вопросом национальной гордости. Как сообщает «Арменпресс», такую позицию высказал министр иностранных дел Исламской Республики Аббас Арагчи в интервью телеканалу Fox News.
«Сейчас она приостановлена, потому что, да, нанесён серьёзный ущерб. В то же время очевидно, что мы не можем отказаться от обогащения, ведь это достижение наших учёных. Более того, это вопрос национальной гордости. Обогащение очень дорого для нас», — сказал Арагчи.
Министр добавил, что Организация по атомной энергии Ирана сейчас оценивает масштабы ущерба ядерным объектам и состояние запасов обогащённого урана.
Ранее ряд американских СМИ писали, что ядерные объекты Ирана не получили серьёзного ущерба в результате американских ударов, и Тегеран может возобновить свою ядерную программу всего через несколько месяцев.
Президент США Дональд Трамп неоднократно опровергал эти слухи, отмечая, что ядерные объекты Ирана в Исфахане, Натанзе и Фордо, по которым ударили в ночь на 22 июня, полностью уничтожены. Кроме того, Белый дом заверил, что, согласно имеющейся у Вашингтона информации, Иран не успел загодя вывезти ядерные материалы с этих комплексов.