ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Աթենքի Բենակի թանգարան
Աթենք կատարած այցի շրջանակում Հայաստանի կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի  նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Բենակի թանգարան։
Թանգարանի ակադեմիական տնօրեն Ջորջ Մանգինիսի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է թանգարանում, ծանոթացել հաստատության գործունեությանը և բացառիկ ցուցադրությանը։
Թանգարանի տնօրենը ներկայացրել է հնագույն ժամանակների ցուցանմուշները, որոնց մեջ առկա են նաև հայկական ծագմամբ խեցեղեն ցուցանմուշներ։
Քննարկվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությունը։
Հաջորդաբար հայկական պատվիրակությունն այցելել է Լասկարիդիս հիմնադրամ, որտեղ գլխավոր տնօրեն Կոստանդինոս Մազարակիսի ուղեկցությամբ ծանոթացել է այնտեղ պահվող հնագույն հունական ձեռագրերին։
Ներկայացնելով հին ձեռագրատան գործունեությունը՝ տնօրենը նշել է, որ հաստատությունում նաև հայկական հնագույն ձեռագրեր են պահպանվում։
Այցի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, միջթանգարանային կապերի ամրապնդման, մասնավորապես՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Մ․ Մաշտոցի անվան մատենադարանի հետ ակտիվ համագործակցության հնարավորությունները։
Նշենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի խորհրդական Արման Անդրիկյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը և Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։

Делегация во главе с министром ОНКС Армении посетила в Афинах Музей Бенаки
В рамках визита в Афины делегация во главе с министром образования, науки, спорта и культуры Армении Жанной Андреасян посетила Музей Бенаки.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство образования, науки, спорта и культуры Армении.
В сопровождении директора музея по науке Георгия Мангиниса министр прошлась по музею, осмотрела эксклюзивные экспонаты музея и ознакомилась с деятельностью учреждения.
Директор музея представил экспонаты античной эпохи, среди которых есть и керамические изделия армянского происхождения.
Была обсуждена возможность сотрудничества с Историческим музеем Армении, в частности, организации совместной выставки.
Затем армянская делегация посетила Фонд Ласкаридис, где в сопровождении генерального директора Константиноса Мазаракиса ознакомилась с хранящимися там древнегреческими рукописями.
Представляя деятельность Дома древних рукописей, директор отметил, что в учреждении хранятся и древнеармянские рукописи.
В ходе визита стороны обсудили вопросы развития двусторонних отношений, укрепления межмузейных связей, в частности, возможности активного сотрудничества с Музеем истории Армении и Матенадараном им. М. Маштоца.
В составе делегации, возглавляемой министром культуры, спорта и туризма Жанной Андреасян, советник министра Арман Андрикян, директор Музея истории Армении Давид Погосян, директор Фонда кино Армении Давид Банучян, директор Национального филармонического оркестра Армении Норайр Назарян и директор Фонда развития культуры Карен Аветисян.