Վահան Կոստանյանն ու Ելենա Շեկերլետովան Հայաստան-Բուլղարիա քաղաքական երկխոսության մակարդակը բարձր են գնահատել
Սոֆիայում կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Բուլղարիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ելենա Շեկերլետովայի գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, խորհրդակցության ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկկողմ քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել առևտրատնտեսական, պաշտպանական, տրանսպորտի, էներգետիկ, զբոսաշրջության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում կապերի հետագա ընդլայնման համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Կարևորվել է Բուլղարիայի կողմից ցուցաբերվելիք հնարավոր աջակցությունը:
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Բուլղարիային ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկին սատարելու համար՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով վիզաների դյուրացման համաձայնագրի պատշաճ իրականացման անհրաժեշտությունը:
Վահան Կոստանյանը բուլղարական կողմին է ներկայայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացներում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ միտված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:

Political consultations were held in Sofia between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Bulgaria.
The delegations were headed by Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan and Elena Shekerletova, the Deputy Foreign Minister of Bulgaria, the Armenian Foreign Ministry has said in a statement.
During the consultations, the parties commended the level of bilateral political dialogue, adding that it is necessary to take steps to further expand cooperation in the fields of trade and economy, defence, transport, energy, tourism, culture and education.
The ongoing efforts aimed at deepening the Armenia-EU partnership was discussed during the meeting. Possible support to be provided by Bulgaria was emphasised.
The Deputy Minister thanked Bulgaria for supporting the launch of the Armenia-EU visa liberalization dialogue, while also emphasizing the importance of properly implementing the Visa Facilitation Agreement.
The Deputy Minister presented to the Bulgarian side the current developments in the Armenia-Azerbaijan and Armenia-Türkiye normalization processes, as well as the "Crossroads of Peace" project of the Government of Armenia aimed at unblocking regional infrastructures.