ԵՄ-ն կարող է պատասխանել ԱՄՆ-ին 21 միլիարդ եվրոյի մաքսատուրքերով
Եվրամիությունը պատրաստ է ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ 21 միլիարդ եվրոյի մաքսատուրքեր սահմանել, եթե Բրյուսելի և Վաշինգտոնի միջև համաձայնություն ձեռք չբերվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար և փոխվարչապետ Անտոնիո Տայանին Il Messaggero թերթին տված հարցազրույցում:
«Հնարավոր է հասնել սկզբունքային համաձայնության, ինչպես դա արեց Մեծ Բրիտանիան, և հաջորդ ամիսներին սկսել տեխնիկական բանակցություններ առևտրի առանձին բաժինների վերաբերյալ», - ասել է նա:
Տայանին հավելել է, որ եթե համաձայնություն ձեռք չբերվի, ապա ԵՄ-ն արդեն պատրաստել է «21 միլիարդ եվրոյի եվրոպական մաքսատուրքերի ցանկ, որին կարող է ավելացվել երկրորդը»:
«Ես վստահ եմ, որ առաջընթաց ձեռք կբերվի: Մաքսատուրքերից տուժում են բոլորը՝ սկսած Միացյալ Նահանգներից: Եթե ֆոնդային շուկաներն անկում ապրեն, սպառնալիքի տակ կհայտնվեն ամերիկացիների կենսաթոշակներն ու խնայողությունները: Կրկնում եմ, ապագայի համար մեր նպատակը զրոյական մաքսատուրքերն են, բաց շուկան Կանադայի, Միացյալ Նահանգների, Մեքսիկայի և Եվրոպայի միջև», - ասել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social հարթակի իր էջում հրապարակել էր նամակ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարին, որտեղ ասվում է, որ օգոստոսի 1-ից Միացյալ Նահանգները «30% մաքսատուրքեր կսահմանի Եվրամիությունից Միացյալ Նահանգներ ներմուծվող ապրանքների համար»։ Ուղերձում ընդգծվել է, որ նոր մաքսատուրքերը կսահմանվեն «ոլորտային մաքսատուրքերից առանձին», որոնք այժմ կազմում են 10% ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների համար։
ԵՄ-ում հայտարարել են, որ եվրոպական արտահանման նկատմամբ սահմանվող մաքսատուրքերը կխաթարեն մատակարարումների անդրատլանտյան հիմնական շղթաները։ Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ «մինչև օգոստոսի 1-ը ԵՄ-ն կշարունակի փորձել համաձայնության գալ Միացյալ Նահանգների հետ՝ միաժամանակ պատրաստելով պատասխան միջոցներ»:

The European Union has already prepared a list of tariffs worth 21 billion euros ($24.52 billion) on U.S. goods if the two sides fail to reach a trade deal, Italy's Foreign Minister Antonio Tajani said in a newspaper interview on Monday, Reuters reported.
President Donald Trump on Saturday threatened to impose a 30% tariff on imports from Mexico and the EU starting on Aug. 1, after weeks of negotiations with major U.S. trading partners failed to reach a comprehensive deal.
Tajani also told daily Il Messaggero that to help the euro zone economy the European Central Bank should consider a new "quantitative easing" bond-buying-programme, and more interest rate cuts.
The European Union said on Sunday it would extend its suspension of countermeasures to U.S. tariffs until early August and continue to press for a negotiated settlement.
Tajani said the 21-billion-euro package of tariffs the EU has already prepared could be followed by a second set if a deal with the U.S proves impossible. He added, however, that he was confident that progress could be made in negotiations.
"Tariffs hurt every one, starting with the United States," he said. "If stock markets fall that puts at risk the pensions and the savings of the Americans."
He said the goal should be "zero tariffs" and an open market among Canada, the United States, Mexico and Europe.