50 մլն եվրո՝ Սյունիքին. աջակցման ուղղություններն են կրթությունը, առողջապահությունը և ջրամատակարարումը
«Հայաստան. դիմակայուն Սյունիք» ծրագրի շրջանակում Սյունիքի մարզին կտրամադրվի 50 մլն եվրո։ Գումարը կուղղվի կրթությանը, առողջապահությանը և ջրամատակարարմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 10-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում հայտնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև «Հայաստան. դիմակայուն Սյունիք» ծրագրի ֆինանսական համաձայնագրի նախագծի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը, որը ներկայացրեց նախարարը, ընդունվեց։
«Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 50 մլն եվրո է, որից ՀՀ կառավարությունը պարտավորվում է համաֆինանսավորել նաև հարկերը, տուրքերը, ծրագրի իրականացման հետ կապված մյուս գործառնական ծախսերը, որոնք նախատեսված չէ վարկային միջոցներից ֆինանսավորել։ Ծրագիրը բաժանված է երկու մասի՝ 25 մլն եվրո նախատեսված է Սյունիքի մարզում թվով 55 բնակավայրերի ջրամատակարարման համակարգերի բարելավման համար, մյուս 25 մլն եվրոն՝ կրթական և առողջապահական բաղադրիչների համար։ Գումարը նախատեսված է հանրային շենքերի, պոլիկլինիկաների, առողջապահական հաստատությունների, ամբուլատորիաների, Կապան և Սիսիան քաղաքներում մասնագիտական կրթության քոլեջների, բնակավայրերում ջրամատակարարման համակարգերի ենթակառուցվածքների կառուցման, զարգացման, ինչպես նաև բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման և էլեկտրաարդյունավետության ծրագրի իրականացման համար»,-մանրամասնեց Խուդաթյանը։
Ծրագրի շրջանակում կապահովվի արդյունավետ տեխնիկական աջակցություն և կվերահսկվի ծրագրի ենթածրագերի իրականացումների մոնիտորինգը։

50 миллионов евро для Сюника: сферы поддержки - образование, здравоохранение и водоснабжение
В рамках программы «Армения: устойчивый Сюник» Сюникской области РА будет выделено 50 миллионов евро. Средства будут направлены на образование, здравоохранение и водоснабжение.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Давид Худатян на заседании правительства РА 10 июля.
Был принят представленный министром проект решения правительства РА об одобрении предложения о подписании проекта финансового соглашения между Республикой Армения и Европейским инвестиционным банком для программы «Армения: Устойчивый Сюник».
«Общая стоимость программы составляет 50 миллионов евро, из которых правительство РА обязуется софинансировать налоги, пошлины и другие операционные расходы, связанные с реализацией программы, которые не планируется финансировать за счёт кредитных средств. Программа разделена на две части: 25 миллионов евро предназначены для улучшения систем водоснабжения в 55 населённых пунктах Сюникской области, остальные 25 миллионов евро — на образовательные и медицинские компоненты. Эта сумма предназначена для строительства и развития общественных зданий, поликлиник, учреждений здравоохранения, амбулаторий, профессиональных колледжей в городах Капан и Сисиан, инфраструктуры водоснабжения в населённых пунктах, а также для приобретения медицинского оборудования и реализации программы энергоэффективности», — уточнил Худатян.
Программа будет оказывать эффективную техническую помощь и контролировать реализацию подпрограмм программы.