Սիլիկոնյան հովտի ամենաազդեցիկ հայերից մեկին՝ Ռազմիկ Հովակիմյանին, շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն
Firebird AI ընկերության համահիմնադիր, մի քանի տեխնոլոգիական ընկերությունների հիմնադիր Ռազմիկ Հովակիմյանը ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն։ Անձնագիրը Ռազմիկ Հովակիմյանին հանձնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, Ռազմիկ Հովակիմյանը միջազգային հաջողությունների հասած գործարար է, որը տարիներ շարունակ բարձր ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել ճապոնական տեխնոլոգիական հսկա Rakuten կորպորացիայում՝ մասնակցելով ընկերության գլոբալ նախագծերի կառավարմանը։
Բացի տեխնոլոգիաների ոլորտում ունեցած նշանակալի  դերակատարումից՝ Ռազմիկ Հովակիմյանն ակտիվորեն ներգրավված է նաև սոցիալական և կրթական նախաձեռնություններում։ Նա  համագործակցում է արգենտինացի ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսիի հիմնադրամի՝ Leo Messi Foundation-ի հետ՝ հանդիսանալով Play Time Sports-Tech Holding-ի համահիմնադիրը և գլխավոր տնօրենը, որի նախաձեռնություններն ուղղված են նորարարության խթանմանը և թվային լուծումների զարգացմանը:
Ռազմիկ Հովակիմյանը համահիմնադրել է նաև Firebird AI ընկերությունը, որն ամենամեծ տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է նախատեսում իրականացնել Հայաստանում՝ շուրջ 500 միլիոն դոլարի ներդրմամբ արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծում։ Ծրագիրը կամրապնդի Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, նշանակալի ազդեցություն կունենա տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի վրա՝ բարձրացնելով մեր երկրի հեղինակությունը միջազգային հարթակներում։

Один из самых влиятельных армян в Кремниевой долине Размик Овакимян получил гражданство Республики Армения
Сучредитель Firebird AI и основатель нескольких технологических компаний Размик Овакимян получил гражданство Республики Армения. Паспорт Размику Овакимяну вручил министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Размик Овакимян — успешный на международном уровне бизнесмен, который на протяжении многих лет занимал руководящие должности в японском технологическом гиганте Rakuten Corporation, участвуя в управлении глобальными проектами компании.
Помимо своей значимой роли в технологическом секторе, Размик Овакимян также активно участвует в социальных и образовательных инициативах. Он сотрудничает с Leo Messi Foundation, фондом аргентинского футболиста Лионеля Месси, как соучредитель и генеральный директор Play Time Sports-Tech Holding, инициативы которого направлены на продвижение инноваций и разработку цифровых решений.
Размик Овакимян также стал соучредителем Firebird AI, которая планирует реализовать один из крупнейших технологических проектов в Армении — создание крупного дата-центра искусственного интеллекта с инвестициями около 500 млн долларов. Проект усилит технологический потенциал Армении, окажет существенное влияние на развитие и прогресс технологической сферы, повысив престиж нашей страны на международных площадках.