Թուրք պատգամավորն առաջարկել է «Ալիջան» անցակետն անվանակոչել Թալեաթ փաշայի անունով. Զորյան ինստիտուտի արձագանքը
Զորյան ինստիտուտը արձագանքել է Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, «Լավ» կուսակցության նախագահ Մուսավաթ Դերվիշօղլուի ներկայացրած օրինագծին, որով առաջարկվում է Թուրքիա-Հայաստան սահմանի «Ալիջան» անցակետն անվանակոչել Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից Թալեաթ փաշայի անունով։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Զորյան ինստիտուտի տարածած հայտարարությունը.
«Խորը մտահոգությամբ և հիասթափությամբ ենք արձագանքում Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված այն առաջարկին, որով նախատեսվում է Թուրքիա-Հայաստան սահմանային անցակետը անվանակոչել Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար և Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշայի անունով: Նրա հրամանով պլանավորվեց և իրականացվեց ավելի քան 1.5 միլիոն հայերի կոտորածը, 2000-ից ավելի եկեղեցիների ոչնչացումը, համայնքների վերացումը և միլիոնավոր հայերի բռնի տեղահանումը իրենց հայրենի հողերից:
Հաշտության և համագործակցության հնարավորության խորհրդանիշ հանդիսացող սահմանի անվանումը Ցեղասպանության հետ նույնացվող անձի անունով, խորը անզգայություն է՝ մարդու արժանապատվության, պատմական ճշմարտության և բարոյական պատասխանատվության նկատմամբ: Այսպիսի քայլը վտանգում է արդարությունը՝ լեգիտիմացնելով անցյալի հանցագործությունները և խորացնելով դեռևս բաց վերքերը: Փոխարենը, հորդորում ենք թուրք առաջնորդներին և հասարակությանը՝ ընտրել հույսի, ճշմարտության և համընդհանուր մարդասիրության վրա հիմնված այլընտրանք:
Ինչու սահմանը չանվանակոչել խղճի ձայն հանդիսացող մեկի անունով՝ օրինակ Հրանտ Դինքի՝ հայազգի թուրք քաղաքացու, ով իր կյանքը նվիրեց ազգերի միջև փոխըմբռնմանն ու խաղաղությանը: Նա մարմնավորում էր հայերի, թուրքերի, քրդերի, քրիստոնյաների, մահմեդականների և բոլոր անատոլիական ժողովուրդների միասնության գաղափարը:
Հորդորում ենք թուրք մտավորականներին, քաղաքական գործիչներին և ակադեմիկոսներին՝ հիշել, որ առաջընթացը գալիս է ոչ թե պատմության մոռացմամբ, այլ դրա քաջ ճանաչմամբ: Գերմանիան ճանաչել է Հոլոքոստը, Կանադան՝ բնիկ ժողովուրդների դեմ գործած ոճրագործությունները: Ժամանակն է, որ Թուրքիան ընդունի իր պատասխանատվությունը հայերի, հույների, ասորիների և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հարցում, որի հետևանքով ավելի քան 4.5 միլիոն մարդ սպանվեց կամ արտաքսվեց:
Ճշմարիտ ազգային ուժը գալիս է ոչ թե մերժումից, այլ պատմության հանդեպ ազնիվ վերաբերմունքից: Հուսով ենք, որ այս առաջարկը կվերանայվի՝ փոխադարձ հարգանքի, արժանապատվության և համամարդկային արժեքների հիման վրա»:
Թուրքիայի ազգայնական «Լավ» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Մուսավաթ Դերվիշօղլուն օրենքի նախագիծ է ներկայացրել երկրի խորհրդարանի քննարկմանը, որով առաջարկվում է Հայաատանի հետ սահմանին տեղակայված «Ալիջան» անցակետն անվանափոխել Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկի՝ Թալեաթ փաշայի անունով: Օրինագծի տակ ստորագրել է 28 պատգամավոր։

A Turkish nationalist MP has proposed to rename the Alican land border crossing point with Armenia, which is currently closed, after Talaat Pasha, Ottoman leader and the architect of the Armenian Genocide.
The proposal has been submitted to the Turkish parliament by Müsavat Dervişoğlu, the leader of the Good Party (İYİ Parti). It has been signed by 28 lawmakers.
The Zoryan Institute reacted to the move, expressing “regret and disappointment.”
In a press release, the Zoryan Institute reminded that Talaat Pasha is responsible for the genocide of over 1,5 million Armenians, the destruction of more than 2,000 churches and the forced displacement of millions of Armenians.
It said that naming the border – which is a symbol of the chance of reconciliation and cooperation – after the architect of the Armenian Genocide would be deeply insensitive toward human dignity, historical truth and moral responsibility.
“Such a step would jeopardize justice by legitimizing the crimes of the past and deepening the open wounds. Instead, we call upon Turkish leaders and society to chose an alternative based on hope, truth and universal humanitarianism.”
The Zoryan Institute continued, “Why not name the border in honor of someone who was the voice of consciousness, such as Hrant Dink, the ethnic Armenian Turkish citizen, who dedicated his life to mutual understanding and peace between nations. He embodied the idea of unity of Armenians, Turks, Kurds, Christians, Muslims and all Anatolian peoples.”
Dink was the editor-in-chief of the Istanbul-based Agos newspaper who was shot dead in 2007.
“We call on Turkish scholars, politicians and academicians to remember that progress comes not from forgetting history but its courageous acknowledgement. Germany recognized the Holocaust, Canada recognized the crimes against indigenous peoples. It is time for Turkey to accept responsibility for the genocide against Armenians, Greeks, Assyrians and other Christian minorities, which resulted in over 4,5 million people being murdered or deported. Truthful national power stems from honest attitude toward history, not denial. We hope that this proposal will be revised based on mutual respect, dignity and universal values,” the institute said.