Վանաձորում կայանալիք Tech Week Vanadzor 2025-ը կունենա 2000-ից ավելի մասնակից
Հուլիսի 4-ից 6-ը Վանաձորը կհյուրընկալի հայկական տեխնոլոգիական համայնքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկը՝ Tech Week 2025-ը։ Tech Week-ը «հայթեք» Հայաստանի օրացույցի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն է։ Այն երբեք Երևանում չի անցկացվել և ապագայում էլ չի անցկացվելու։ Tech Week-ի ողջ իմաստը մեր երկրի տեխնոլոգիական մայրաքաղաքը Երևանից երեք օրով տարհանելն է։ Այս տարի Վանաձորում Tech Week-ը միավորելու է ոլորտի առաջատարներին, տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին, փորձառու և սկսնակ ձեռնարկատերերին, ուսանողներին և առհասարակ բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքված են տեխնոլոգիական ոլորտով։
Tech Week-ի հիմնական վայրը Վանաձորի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատն է, որտեղ կանցկացվեն կոնֆերանսներ և պանելային քննարկումներ՝ տեղական և միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ։
Երեք օրերի ընթացքում կոնֆերանսի շրջանակում հանդես կգա ավելի քան 60 խոսնակ՝ ընկերությունների հիմնադիրներ, ղեկավարներ, տեխնոլոգիական ձեռներեցներ, ներդրողներ և ոլորտի այլ առաջատար դերակատարներ։
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (VTC) կանցկացվի ԴևHacks տեխնոլոգիական հաքաթոնը, որը կազմակերպվում է Layerswap ընկերության կողմից։ Հաքաթոնի շրջանակում 3-5 անդամներից բաղկացած թիմերը 48 ժամվա ընթացքում տեղում կփորձեն կյանքի կոչել նորարարական իրենց գաղափարները։ Հաքաթոնին մասնակցելու համար ստացված 95 հայտերից 68 թիմ է ընտրվել։
Tech Week Vanadzor 2025-ը հարթակ է նաև «Wings» գաղափարների մրցույթի համար, որը նպաստելու Լոռու մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ Մրցույթն ուղղված է տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մասնագիտական թիմերին՝ տեխնոլոգիաներից մինչև ագրոբիզնես ու տուրիզմ։ Առաջին փուլում ընտրվելու են 7 թիմեր, որոնք մենթորների աջակցությամբ կնախապատրաստեն իրենց նախագծերը։ Մրցույթի աջակիցն է Հայաստանի Բիզնես հրեշտակների ցանցը (BANA)։ Մրցույթին մասնակցելու համար ստացվել է ավելի քան 40 հայտ։
Tech Week-ի շրջանակում կայանալիք աշխատարաններին էլ ավելի քան 300 մասնակից է գրանցվել։
Tech Week Vanadzor 2025-ը նախաձեռնել են TCF-ը, Zealous-ը և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ)։

Tech Week Vanadzor 2025 пройдет в Ванадзоре и соберет более 2000 участников
С 4 по 6 июля в Ванадзоре пройдет одно из важнейших мероприятий армянского технологического сообщества - Tech Week 2025. Tech Week - одно из важнейших мероприятий в календаре Haytech Armenia. Оно никогда не проводилось в Ереване и не будет проводиться и в будущем. Весь смысл Tech Week заключается в том, чтобы на три дня переместить технологическую столицу нашей страны из Еревана. В этом году Tech Week в Ванадзоре соберет лидеров отрасли, руководителей технологических компаний, опытных и начинающих предпринимателей, студентов и вообще всех, кто интересуется технологическим сектором.
Главной площадкой Tech Week станет Дворец культуры им. Шарля Азнавура в Ванадзоре, где пройдут конференции и панельные дискуссии с участием местных и международных экспертов.
В течение трех дней на конференциях выступят более 60 спикеров: основатели компаний, руководители, технологические предприниматели, инвесторы и другие ведущие игроки отрасли.
В Ванадзорском технологическом центре (ВТЦ) пройдет технологический хакатон (форум разработчиков) DevHacks, организованный Layerswap. В рамках хакатона команды из 3-5 человек попытаются на месте в течение 48 часов воплощать в жизнь свои инновационные идеи. Из 95 заявок, полученных для участия в хакатоне, образовано 68 команд.
Tech Week Vanadzor 2025 также станет площадкой для конкурса идей “Wings”, которые будут направлены на социально-экономическое развитие Лорийской области. Конкурс ориентирован на профессиональные команды, представляющие различные сектора, от технологий до агробизнеса и туризма. В первом туре будут отобраны 7 команд, которые подготовят свои проекты при поддержке менторов. Конкурс проходит при содействии Сетевого объединения бизнес-ангелов Армении (BANA). На участие в конкурсе поступило более 40 заявок.