Ստամբուլում արձանագրվել է, որ մի շարք թեմաների շուրջ Հայաստանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումները բավականին մոտ են. ԱԳ փոխնախարար
Ստամբուլում հունիսի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև տեղի ունեցած հանդիպմանն արձանագրվել է, որ մի շարք հարցերում՝ մասնավորապես մերձավորարևելյան թեմաների շուրջ, Հայաստանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումները բավականին մոտ են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն՝ անդրադառնալով Ստամբուլում հունիսի 20-ին կայացած հանդիպմանը Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի միջև։
Կոստանյանի խոսքով՝ հանդիպմանը քննարկվել են թե՛ Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ հարաբերություններին, թե՛ Հարավային Կովկասի ու Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններին վերաբերող հարցեր։
«Արձանագրվել է, որ մի շարք թեմաների՝ մասնավորապես մերձավորարևելյան թեմաների շուրջ, Հայաստանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումները բավականին մոտ են։ Ինչ վերաբերվում է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանի բացմանը, ապա ընդգծում եմ՝ երկու կողմերն էլ նորից արձանագրել են, որ պայմանավորվածությունն ուժի մեջ է։ Ամեն դեպքում այս ուղղությամբ դեռևս քայլեր պիտի անենք։ Թուրքական կողմի դիրքորոշմանը, կարծում եմ, ծանոթ եք»,-նշել է Վահան Կոստանյանը։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը և Սերդար Քըլըչը 2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել, որ Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը կբացեն երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար։ Այդ պայմանավորվածությունը, սակայն, մինչ օրս կյանքի չի կոչվել։ Թուրքական կողմն այդ պայմանավորվածության իրականացումը միշտ կապել է Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի հետ։

В Стамбуле отметили, что позиции Армении и Турции по ряду тем довольно близки - заместитель министра иностранных дел РА
В ходе состоявшейся в Стамбуле 20 июня встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана было отмечено, что позиции Армении и Турции по ряду вопросов, в частности по ближневосточным, довольно близки.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян в ходе брифинга с журналистами после заседания правительства.
По словам Костаняна, на встрече обсуждались как армяно-турецкие двусторонние отношения, так и вопросы, касающиеся регионов Южного Кавказа и Ближнего Востока.
«Было отмечено, что позиции Армении и Турции по ряду вопросов, в частности по ближневосточным вопросам, достаточно близки. Что касается открытия сухопутной границы Армения-Турция для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта, то подчеркну, что обе стороны в очередной раз заявили, что соглашение в силе. В любом случае, нам еще предстоит предпринять шаги в этом направлении. Думаю, вы знакомы с позицией турецкой стороны», — отметил Ваан Костанян.
Специальные представители Армении и Турции в процессе урегулирования армяно-турецкого конфликта Рубен Рубинян и Сердар Кылыч в ходе своей встречи в Вене в июле 2022 года достигли договоренности об открытии сухопутной границы Армения-Турция для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Однако эта договоренность до сих пор не реализована. Турецкая сторона всегда увязывала реализацию этого соглашения с процессом урегулирования отношений Азербайджан-Армения.