Տոկիոյում արձագանքել են Իրանին հարվածները ատոմային ռմբակոծությունների հետ Թրամփի համեմատությանը
Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիմասա Հայասին մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները, որն Իրանի միջուկային օբյեկտներին ամերիկյան հարվածները համեմատել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Ճապոնիայի Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների ատոմային ռմբակոծությունների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նշվում է, որ թեման բարձրացվել է լրագրողների կողմից նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղարի հերթական մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ձեր կողմից նշված հայտարարություններից մենք տեղյակ ենք: Ինչ վերաբերում է մեր կարծիքին իրադարձությունների նման գնահատման մասին, ապա, եթե ասենք ընդհանուր առմամբ, կարծում ենք, որ որոշակի պատմական իրադարձությունների գնահատման վերաբերյալ քննարկումը պետք է վարեն փորձագետները», - ասել է նա:
Հայասին նշել է, որ Ճապոնիայի իշխանություններն ունեն հետևողական դիրքորոշում, որի համաձայն կարծում են, որ Հիրոսիմայի և Նագասակիի ռմբակոծությունները «հանգեցրին վիթխարի թվով զոհերի, հիվանդությունների, որոնք պատճառեցին անասելի մարդկային տառապանքներ և զղջման արժանի հումանիտար իրավիճակ»:
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ակտիվ աշխատանքը՝ հասնելու միջուկային զենքից զերծ աշխարհի, և անի անհրաժեշտ ամեն ինչ, որպեսզի Հիրոսիմայի և Նագասակիի ողբերգությունը չկրկնվի։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հաագայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանն Իրանի միջուկային օբյեկտներին ամերիկյան հարվածները համեմատել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Ճապոնիայի Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների ատոմային ռմբակոծությունների հետ։ Նրա խոսքով՝ քաղաքների ռմբակոծությունները վերջ դրեցին պատերազմին։

Токио отреагировал на сравнение Трампа ударов по Ирану с атомными бомбардировками
Генеральный секретарь кабинета министров Ёсимаса Хаяси обратился к высказыванию Дональда Трампа, сравнившего удары США по ядерным объектам Ирана с атомными бомбардировками японских городов Хиросима и Нагасаки, во время Второй мировой войны. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
Тема была поднята журналистами в ходе очередной пресс-конференции генерального секретаря кабинета министров.
“Мы в курсе обозначенных вами высказываний (Дональда Трампа)...Что касается нашего мнения о такой оценке событий, то, если говорить в целом, считаем, что дискуссию о том, как оценивать те или иные исторические события, должны вести эксперты”, - заметил Ёсимаса Хаяси.
Хаяси отметил, что у японских властей последовательная позиция, согласно которой они считают, что бомбардировки Хиросимы и Нагасаки “привели к огромному числу жертв, заболеваниям, вызвавшим непередаваемые человеческие страдания, и заслуживающей сожаления гуманитарной ситуации”.
Премьер-министр Японии подчеркнул, что международное сообщество должно продолжать активно работать над достижением мира, свободного от ядерного оружия, и сделать все необходимое, чтобы трагедия Хиросимы и Нагасаки не повторилась.
Президент США Дональд Трамп на встрече с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Гааге на полях саммита НАТО сравнил удары США по ядерным объектам Ирана с атомными бомбардировками японских городов Хиросима и Нагасаки во время Второй мировой войны. По его словам, бомбардировки городов положили конец войне.