Հայաստանը Իրան-Իսրայել հակամարտության ռիսկերը գնահատել է և մշակել սցենարներ․ պատգամավոր
Հայաստանը Իսրայել-Իրան հակամարտության ռիսկերը գնահատել է և մշակել սցենարներ՝ հնարավոր զարգացումներին արձագանքելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը։
«Մենք ռիսկերը գնահատել ենք, մարդկանց թիվը գիտենք, որոնք կարող են գալ Հայաստան։ Դուք մի մտածեք, որ միայն Հայաստան են գալու, մի մասը Ադրբեջանով է գնալու, մի մասը՝ Թուրքիայով։ Մենք այդ թիվը կանխատեսել ենք, հնարավոր սցենարները քննարկել ենք, հնարավոր կառավարելի վիճակը ստեղծել ենք»,- նշեց Բագրատյանը։
Միևնույն ժամանակ պատգամավորը չի բացառել առավել բարդ զարգացումների հավանականությունը։
«Կարող է այնպես ստացվել, որ անկառավարելի իրավիճակ լինի։ Ամենածանրը կլինի այն, եթե Միացյալ Նահանգները ռմբակոծի Իրանը։ Դա ամենածանր սցենարն է։ Դրա հետևանքով կունենանք շատ ծանր իրավիճակ»,- ընդգծեց Սերգեյ Բագրատյանը։
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը չի բացառում փախստականների հոսքի, լոգիստիկ և էներգետիկ խնդիրների առաջացումը Իրանի և Իսրայելի միջև լարվածության խորացման դեպքում և արդեն մշակում է համապատասխան սցենարներ։

Armenia has assessed the risks of the Israeli-Iranian conflict and developed scenarios to respond to possible developments, MP Sergey Bagratyan has said.
“We’ve assessed the risks, we know the number of people that could come to Armenia,” said the ruling party MP. “Don’t think they would only come to Armenia, some would go through Azerbaijan and some through Turkiye. We have predicted a number, we have developed possible scenarios, we have created a possible manageable situation,” Bagratyan told reporters.
At the same time, the legislator didn’t rule out the possibility of worse developments.
“It could happen that the situation could get out of control…The most difficult situation would be if the US starts bombing Iran. That’s the most difficult scenario. We will have a very difficult situation as a result of that,” Bagratyan said.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said on June 18 that the government has prepared fallout scenarios amid the Iranian-Israeli conflict.