Կրեմլում արագ արդյունքներ չեն ակնկալում ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններում
Ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում բազմաթիվ «խոչընդոտներ» են կուտակվել, բայց երկխոսությունը վերսկսվել է և կշարունակվի, թեև արագ արդյունքներ չարժե ակնկալել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Խոչընդոտները բազմաթիվ են երկկողմ հարաբերություններում։ Դժվար թե հնարավոր լինի որևէ արագ արդյունքի հույս ունենալ», - հունիսի 11-ին ասել է Պեսկովը լրագրողներին։
«Սակայն նման բարդ փուլային աշխատանքն սկսվել է և շարունակվելու է», - հավելել է նա։
Այսպես է նա մեկնաբանել հաղորդագրություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն շուտով կանցկացնեն բանակցությունների նոր փուլ՝ իրենց հարաբերություններում կնճռոտ հանգամանքները վերացնելու համար։ Ըստ հրապարակման՝ նոր հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում։
Կրեմլի ներկայացուցչին նաև հարցրել են, թե արդյոք Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև երկխոսությունն ընդհատվել է ուկրաինական խնդրի պատճառով։
«Ոչ, երկխոսությունը շարունակվում է, այս ամենն իրականացվում է դիվանագիտական ​​​​գերատեսչությունների կողմից՝ նախագահ Պուտինի և նախագահ Թրամփի միջև ձեռք բերված ըմբռնումների շրջանակներում», - նշել է նա։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել էր, որ կնճռոտ հարցերի վերացման շուրջ ՌԴ-ԱՄՆ խորհրդակցությունների երրորդ փուլը տեղի կունենա շատ շուտով:

В Кремле не ожидают быстрых результатов в развитии отношений между РФ и США
В российско-американских отношениях накопилось множество “завалов”, но диалог возобновился и будет продолжаться, хотя быстрых результатов ожидать не стоит. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на агентство “Интерфакс”, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Завалов очень много в двусторонних отношениях. Вряд ли можно надеяться на какие-то быстрые результаты”, - заявил Песков журналистам 11 июня.
“Но такая сложная поэтапная работа началась и будет продолжена”, - добавил он.
Так он ответил на вопрос о том, что Россия и США в ближайшее время проведут новый раунд переговоров для устранения сложных обстоятельств в отношениях. По данным издания, новая встреча состоится в Москве.
Представителя Кремля также спросили, прерывался ли диалог между Россией и США из-за украинской проблемы.
“Нет, диалог продолжается, все это осуществляется дипломатическими ведомствами в рамках тех пониманий, которые были достигнуты между президентом Путиным и президентом Трампом”, - отметил он.
Ранее замминистра иностранных дел России Сергей Рябков сообщил, что третий раунд российско-американских консультаций по урегулированию остающихся вопросов состоится в ближайшее время.