Ալեն Սիմոնյանը հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը երկկողմ երկխոսության ամրապնդման կարևոր քայլ է համարում
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարևոր քայլ է համարում հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 39-րդ նիստը՝ շեշտելով, որ այն մեծ նշանակություն ունի երկու երկրների և ժողովուրդների միջև երկխոսության ամրապնդման առումով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանն այս մասին ասել է Երևանում հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 39-րդ նիստում։
«Այսօրվա նիստը ևս մեկ կարևոր քայլ է երկու երկրների և ժողովուրդների միջև երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ։ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովն իրեն դրսևորել է որպես արդյունավետ հարթակ՝ օրենսդիր, գործադիր մարմինների միջև բաց և արդյունավետ երկխոսության համար»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ հանդիպման ժամանակ տեղի կունենա մտքերի արդյունավետ փոխանակում և վստահություն հայտնել, որ այս ձևաչափը կնպաստի ավանդական բարեկամության և համագործակցության խորացմանը:
Հանձնաժողովի նիստը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակին։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է.
«Հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում ոչ միայն ռազմական քաջության, այլև միլիոնավոր մարդկանց հոգևոր ուժի արդյունք է։ Այսօր, ինչպես երբեք, ոչ միայն կարևոր է ամեն կերպ դիմակայել Մեծ հաղթանակի պատմությունը խեղաթյուրելու և կեղծելու փորձերին, այլև պատմական ճշմարտությունը պահպանելը»,-ընդգծել է Սիմոնյանը։

Ален Симонян считает заседание армяно-российской межпарламентской комиссии важным шагом в укреплении двустороннего диалога
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян считает 39-е заседание армяно-российской комиссии по межпарламентскому сотрудничеству важным шагом с точки зрения укрепления диалога между двумя странами и народами.
Как сообщает “Арменпресс”, это Ален Симонян подчеркнул на 39-м заседании армяно-российской комиссии по межпарламентскому сотрудничеству в Ереване.
“Сегодняшнее заседание - еще один важный шаг на пути укрепления диалога между двумя странами и народами. Межпарламентская комиссия проявила себя как эффективная площадка для открытого и эффективного диалога между законодательными и исполнительными органами”, - отметил Ален Симонян.
Спикер НС также выразил надежду, что в ходе заседания состоится плодотворный обмен мнениями, и уверенность, что этот формат будет способствовать углублению традиционной дружбы и сотрудничества.
Заседание комиссии приурочено к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне. В этом контексте спикер НС подчеркнул:
“Победа в Великой Отечественной войне - это результат не только воинского мужества, но и духовной силы миллионов людей. Сегодня, как никогда, важно не только всемерно противостоять попыткам извратить и фальсифицировать историю Великой Победы, но и сохранить историческую правду”, - подчеркнул Симонян.