British Petroleum-ը չի բացառում «Ղարաբաղ» հանքավայրում գազի պաշարների յուրացման հնարավորությունը
Բրիտանական BP plc նավթագազային անդրազգային ընկերությունը Ադրբեջանում նավթի արդյունահանումից բացի հեռանկարում նախատեսում է դիտարկել նաև «Ղարաբաղ» հանքավայրի գազի պաշարների յուրացման հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Բաքվի էներգետիկ համաժողովում հայտարարել է Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի տարածաշրջանում ֆինանսների գծով փոխնախագահ Քոլին Ալանը։
«Չնայած այս պահին հիմնականում կենտրոնացած ենք այս հանքավայրի նավթային պաշարների յուրացմանը, բայց այստեղ հայտնաբերվել են նաև գազի պաշարներ, որոնց յուրացման հնարավորությունները կդիտարկենք ապագայում»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ BP-ի արտահանման և շահագործման հարցերով գործադիր փոխնախագահ Գորդոն Բիրելը հայտարարել էր, որ ընկերությունը նախատեսում է 2029 թվականին սկսել «Ղարաբաղ» հանքավայրում նավթի առաջին արդյունահանումը: Այս հանքավայրում նավթի երկրաբանական պաշարները գնահատվում են ավելի քան 60 միլիոն տոննա, իսկ արդյունահանվողը՝ 21 միլիոն տոննա նավթ և 13 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
British Petroleum-ը ձեռք է բերել 35-ական տոկոս բաժնեմասով «Ղարաբաղ» հանքավայրի և Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում գտնվող Այպարա-Դան Ուլդուզու-Աշրաֆի հեռանկարային հանքավայրերի յուրացման նախագծերին մասնակցելու իրավունք: Մնացած 65 տոկոսի իրավունքը պատկանում է Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերությանը (SOCAR): Գործարքը վավերացնող համաձայնագրերը կողմերը ստորագրել են այս տարվա հունիսի 3-ին՝ «Բաքվի էներգետիկ շաբաթվա» շրջանակներում։ Երկու նախագծերի կառավարիչն էլ բրիտանական ընկերությունն է:
«Ղարաբաղ» հանքավայրի մասով բրիտանական ընկերությունն ընդգրկվել է ռիսկերի սպասարկման գործող պայմանագրում, իսկ Այպարա-Դան Ուլդուզու-Աշրաֆիի՝ 2018 թվականին կնքված արտադրանքի բաշխման համաձայնագրում:
2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ին SOCAR-ը և BP-ն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր ծովային երկու հարթակների՝ «Ղարաբաղ» նավթային հանքավայրի և Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում գտնվող Այպարա-Դան Ուլդուզու-Աշրաֆի կառույցի վերաբերյալ։
«Ղարաբաղ» հանքավայրը գտնվում է Բաքվից 120 կմ արևելք, Կասպից ծովի Գյունեշլի հանքավայրից 20-25 կմ հեռավորության վրա և 150-200 մետր խորության վրա։ Այպարա-Դան Ուլդուզու-Աշրաֆի կառուցվածքը գտնվում է Բաքվից 90-110 կմ հյուսիս-արևելք, 80-180 մետր խորության վրա։

British Petroleum не исключает возможности освоения газовых запасов месторождения Карабах
Британская BP plc, помимо добычи нефти, в перспективе планирует также рассмотреть возможность освоения газовых запасов месторождения Карабах. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявил вице-президент по финансам в регионе Азербайджана, Грузии и Турции Колин Аллан на Бакинском энергетическом форуме.
"Хотя на данный момент мы сосредоточены преимущественно на освоении нефтяных ресурсов этого месторождения, здесь были обнаружены и газовые ресурсы, и в будущем мы рассмотрим возможности их разработки", - сказал Аллан.
Он напомнил, что 3 июня компания подписала соглашение о вхождении в проект разработки месторождения Карабах.
Ранее исполнительный вице-президент ВР по добыче и операциям Гордон Биррелл заявил, что BP plc рассчитывает в 2029 году начать добычу первой нефти с месторождения Карабах.
Геологические запасы нефти месторождения оцениваются более чем в 60 млн тонн, извлекаемые - 21 млн тонн нефти и 13 млрд кубометров газа.
Как сообщалось, BP plc приобрела по 35% долевого участия в проектах разработки месторождения Карабах и перспективных структур Айпара - Дан Улдузу - Ашрафи в азербайджанском секторе Каспийского моря.
Соглашения, оформляющие сделку, были подписаны 3 июня 2025 года между BP и Госнефтекомпанией Азербайджана (ГНКАР/SOCAR) в рамках "Бакинской энергетической недели". Оставшиеся 65% в проектах ГНКАР сохранила за собой. Оператором по обоим проектам выступит BP.
По месторождению Карабах британская компания вошла в действующий Risk Service Contract, по блоку Айпара - Дан Улдузу - Ашрафи - в соглашение о распределении продукции (СРП), подписанное в 2018 году.
ГНКАР и BP 20 сентября 2024 года подписали меморандум о взаимопонимании по двум морским площадям - нефтяному месторождению Карабах и структуре Айпара - Дан Улдузу - Ашрафи в азербайджанском секторе Каспийского моря.
Месторождение Карабах находится в 120 км к востоку от Баку, в 20-25 км от каспийского месторождения Гюнешли, на глубине 150-200 метров. Структура Айпара - Дан Улдузу - Ашрафи расположена в 90-110 км к северо-востоку от Баку, на глубине 80-180 метров.