Ստեփան Ավագյանի հիշատակին նվիրված «Ջերմուկ 2025» միջազգային շրջանային մրցաշարը գրոսմայստերների ուժեղ կազմ է հավաքել
Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում 2025 թվականի մայիսի 28-ից մինչև հունիսի 6-ը կանցկացվի Ստեփան Ավագյանի հիշատակին նվիրված «Ջերմուկ 2025» միջազգային շրջանային մրցաշարը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի շախմատի ակադեմիայից, աշխարհի շախմատային հանրության ուշադրության կենտրոնում արդեն 6-րդ տարին գտնվող 17-րդ կարգի ամենահեղինակավոր մրցաշարը այս տարի ևս կանցկացվի Ջերմուկ քաղաքում։
Մրցաշարին կմասնակցեն 10 գրոսմայստերներ, որոնք ընդգրկված են աշխարհի լավագույն 100 շախմատիստների շարքում՝ ըստ ՖԻԴԵ վարկանիշի։ Նրանց թվում են Ռամեշբաբու Պրագնանանդհան (համար 1)՝ ՖԻԴԵ-ի վարկանիշով աշխարհի 7-րդ շախմատիստը, և Արավինդ Չիտամբարամը, ով ըստ վարկանիշային աղյուսակի զբաղեցնում է 12-րդ հորիզոնականը։ ԱՄՆ-ը ներկայացնում է միջազգային գրոսմայստեր Սամուել Սևյանը։ Ուզբեկստանի պատվիրակն է Նոդիրբեկ Յակուբբոևը, իսկ Հունգարիան ներկայացնում է Բենջամին Գլեդուրան։ Դանիայից հանդես է գալու Յոնաս Բուլ Բյերրեն, Գերմանիայից՝ Դմիտրի Կոլլարսը, իսկ Չինաստանից՝ Սյու Սյանյուն։ Հայաստանը ներկայացնում են երկու ուժեղագույն գրոսմայստերներ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը և Արամ Հակոբյանը։
Միջոցառումը կհյուրընկալի «Ջերմուկ Աշխարհ» առողջարանային համալիրը, որը կդառնա մի քանի օրով համաշխարհային շախմատի կենտրոն։
Մրցաշարի կազմակերպիչներն են Հայաստանի շախմատի ակադեմիան և «Ջերմուկ Աշխարհ» առողջարանային համալիրը, որոնք ապահովում են մրցաշարի բարձր կազմակերպչական մակարդակն ու հարմարավետ միջավայրը մասնակիցների և հյուրերի համար։

Международный региональный турнир «Джермук-2025» памяти Степана Авагяна соберет сильных гроссмейстеров
Международный региональный турнир «Джермук-2025» памяти Степана Авагяна пройдет с 28 мая по 6 июня 2025 года в городе Джермук Вайоцдзорской области Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Шахматной академии Армении, самый престижный турнир 17-й категории, который уже 6-й год находится в центре внимания мирового шахматного сообщества, в этом году тоже пройдет в городе Джермук.
В турнире примут участие 10 гроссмейстеров, входящих в число 100 лучших шахматистов мира по рейтингу ФИДЕ. Среди них Рамешбабу Прагнанандха, занимающий 7-е место в мировом рейтинге ФИДЕ, и Аравинд Читамбарам, который находится на 12-й позиции в рейтинговой таблице. США представляет международный гроссмейстер Самуэль Севян. Делегатом от Узбекистана является Нодирбек Якуббоев, а Венгрию представляет Бенджамин Гледура. От Дании выступает Йонас Буль Бьерре, от Германии — Дмитрий Колларс, а от Китая — Сю Сяньюнь. Армению представляют два сильнейших гроссмейстера — Роберт Ованнисян и Арам Акобян.
Мероприятие пройдет на территории курортного комплекса «Jermuk Ashkharh», который на несколько дней станет мировым шахматным центром.
Организаторами турнира являются Шахматная академия Армении и курортный комплекс «Jermuk Ashkharh», которые обеспечат высокий организационный уровень турнира и комфортные условия для участников и гостей.