ՄԱԿ-ն ահազանգել է Գազայում օգնության անբավարարության մասին. անկլավում նոր զոհեր են գրանցվել
Գազայի հատվածի վրա իսրայելական շարունակական ռմբակոծության հետևանքով մայիսի 23-ի լուսաբացից ի վեր զոհվել է 28 պաղեստինցի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Իսկ մայիսի 22-ին պաղեստինյան անկլավում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 85-ի։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Իսրայելի շարունակական ինտենսիվ ռազմական գործողությունների պատճառով Գազայի առողջապահական համակարգը հասել է փլուզման եզրին։
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչներն ահազանգում են Գազայի հատված սննդամթերք մատակարարելու անհրաժեշտության մասին՝ կանխելու սովի սպառնալիքը: Կազմակերպությունը նշում է, որ «վերջերս սահմանափակ օգնության մուտքը բավարար չէ Գազայի հատվածում պաղեստինցիներին ողջ պահելու համար»։
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից հովանավորվող մի քանի հացաբուլկեղենի արտադրամասեր Գազայի հատվածի հարավային շրջաններում մայիսի 22-ին սահմանափակ քանակությամբ ալյուրի մուտքից հետո վերսկսել են իրենց գործունեությունը։
Պաղեստինյան WAFA գործակալության տեղեկացմամբ՝ մայիսի 22-ի երեկոյան Իսրայելի իշխանություններն ազատ են արձակել Գազայի հատվածի 10 բանտարկյալների։ Ազատ արձակվածները Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով տեղափոխվել են Ալ-Ակսայի նահատակների հիվանդանոց՝ երկարատև կալանքից հետո անհրաժեշտ բժշկական զննումներ անցնելու համար։
Իսրայելը շարունակում է Գազայի հատվածում 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից մեկնարկած ռազմական գործողությունները։ Գազայի առողջապահության նախարարության տեղեկություններով՝ 53 762 պաղեստինցի է զոհվել Գազայի դեմ Իսրայելի պատերազմի հետևանքով, վիրավորվել է 122 197-ը:

ООН предупреждает о нехватке помощи в секторе Газа: в анклаве есть новые жертвы
В результате израильской бомбардировки сектора Газа, продолжающейся с рассвета 23 мая, погибли 28 палестинцев. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеканал Al Jazeera.
22 мая число погибших в результате израильских ударов по палестинскому анклаву достигло 85 человек.
Всемирная организация здравоохранения заявила, что система здравоохранения Газы из-за продолжающихся интенсивных военных операций Израиля находится на грани краха.
Всемирная продовольственная программа ООН (ВПП ООН) предупреждает, что сектор Газа необходимо снабжать продовольствием, чтобы предотвратить угрозу голода, заявляя, что «недавних ограниченных поставок помощи недостаточно, чтобы сохранить жизнь палестинцев в секторе Газа».
Несколько пекарен, поддерживаемых Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) на юге сектора Газа, возобновили работу 22 мая после получения ограниченных поставок муки.
По данным палестинского информационного агентства WAFA, вечером 22 мая израильские власти освободили 10 заключенных палестинцев. Освобожденные лица были переведены в госпиталь мучеников Аль-Аксы при посредничестве Международного комитета Красного Креста для прохождения необходимых медицинских обследований после длительного заключения.
Израиль продолжает военные операции в секторе Газа, начатые 7 октября 2023 года. По данным Министерства здравоохранения Газы, в результате военных действий Израиля в секторе Газа погибли 53 762 палестинца, 122 197 получили ранения.
Израиль начал военную операцию в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек, около 250 были взяты в плен.