Հայաստանը կարևոր դեր ունի Հարավային Կովկասում. Իրանի պաշտպանության նախարար
Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեն Հայաստան կատարած երկօրյա այցի ավարտին հայտարարել է Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ինտենսիվ և արդյունավետ հանդիպումների մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRIB-ը՝ վկայակոչելով իրանցի պաշտոնյայի խոսքերը։
Նասիրզադեն, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, պաշտպանության նախարարի և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ հանդիպումներին՝ նշել է, որ դրանց ընթացքում քննարկվել են համագործակցության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ պաշտպանական և տնտեսական ոլորտները, ինչպես նաև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ։
«Համագործակցության զարգացման համար պայմաններն արդեն հասունացել են, և մենք հրավիրել ենք ՀՀ պաշտպանության նախարարին այցելել մեր երկրի պաշտպանական օբյեկտներ»,-ասել է Իրանի պաշտպանության նախարարը։
Նասիրզադեն նաև ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային քաղաքականությունը հարևան երկրների նկատմամբ՝ շեշտելով, որ բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը պետք է հարգվեն։
Ազիզ Նասիրզադեն, անդրադարձ կատարելով Հարավային Կովկասի կարևորությանը, հավելել է. «Այս տարածաշրջանը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի թե՛ աշխարհաքաղաքական, թե՛ աշխարհառազմավարական առումով։ Որպես հատուկ պատմական և տարանցիկ դիրք ունեցող երկիր՝ Հայաստանը նույնպես կարևոր դեր է խաղում այս տարածաշրջանում։ Մենք նախկինում հայտարարել ենք, որ դեմ ենք աշխարհաքաղաքական և պատմական սահմանների ցանկացած փոփոխության և այս հարցը բարձրացրել ենք հայկական կողմի հետ բանակցություններում»։
Իրանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը՝ Ազիզ Նասիրզադեի գլխավորությամբ, Հայաստան էր ժամանել մայիսի 20-ին՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրավերով։

Армения играет важную роль на Южном Кавказе: министр обороны Ирана
Завершая двухдневный визит в Армению, министр обороны Исламской Республики Иран бригадный генерал Азиз Насирзаде сказал, что провел интенсивные и продуктивные встречи с высокопоставленными должностными лицами Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил иранский телеканал IRIB, со ссылкой на слова иранского чиновника.
Насирзаде, коснувшись встреч с премьер-министром Республики Армения, министром обороны и секретарем Совета безопасности, отметил, что были обсуждены различные аспекты сотрудничества, в том числе в оборонной и экономической сферах, также с министром обороны Армении был подписан меморандум о взаимопонимании.
«Условия для развития сотрудничества уже созрели, и мы пригласили министра обороны Армении посетить оборонные объекты нашей страны», - сказал министр обороны Ирана.
Насирзаде также подчеркнул принципиальную политику Исламской Республики Иран в отношении соседних стран, подчеркнув, что территориальная целостность и суверенитет всех стран должны уважаться.
Азиз Насирзаде, говоря о важности Южного Кавказа, добавил: «Этот регион имеет для нас большое значение как в геополитическом, так и в геостратегическом плане. Как страна с особым историческим и транзитным положением, Армения также играет важную роль в этом регионе. Мы и ранее заявляли, что выступаем против любого изменения геополитических и исторических границ, и поднимали этот вопрос на переговорах с армянской стороной».
Делегация Министерства обороны Ирана во главе с Азизом Насирзаде прибыла в Армению 20 мая по приглашению министра обороны Армении Сурена Папикяна.