Իրանն ուրանը կհարստացնի՝ անկախ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության ձեռք բերումից. Աբբաս Արաղչի
Իրանն ուրանը կհարստացնի անկախ այն բանից՝ արդյոք համաձայնություն ձեռք կբերվի Միացյալ Նահանգների հետ, թե ոչ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է համոզված լինել, որ Իրանը միջուկային զենք չի ունենա, ապա նման համաձայնագիրը հասանելի է, և մենք պատրաստ ենք լուրջ երկխոսության, որպեսզի հասնենք այնպիսի լուծման, որն ընդմիշտ կապահովի այդ արդյունքը։ Սակայն ուրանի հարստացումն Իրանում կշարունակվի ինչպես համաձայնության հասնելու դեպքում, այնպես էլ առանց դրա», - Արաղչին գրել է X սոցիալական հարթակում։
Իրանի ԱԳ նախարարը հավելել է, որ ԱՄՆ բանակցողների հրապարակային հայտարարությունները տարբերվում են մասնավոր կերպով արված հայտարարություններից։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնն «Իրանին թույլ չի տա նույնիսկ 1%-ի հասցնել ուրանի հարստացման մակարդակը»։
Մայիսի 11-ին Օմանում տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների չորրորդ փուլը։ Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները գլխավորում էին Արաղչին և Ուիթքոֆը։ Դրանից հետո Իրանի արտգործնախարարը հայտնել է մի շարք զիջումների գնալու պատրաստակամության և այն մասին, որ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները։

Иран будет обогащать уран независимо от достижения соглашения с США: Аббас Арагчи
Как сообщает «Арменпресс» министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Иран будет обогащать уран независимо от достижения соглашения с США.
«США заинтересованы в гарантиях того, чтобы Иран не получил ядерного оружия. Такое соглашение в зоне досягаемости, и мы готовы к серьезному диалогу, чтобы добиться решения, которое навсегда обеспечит этот результат. Но обогащение урана в Иране продолжится как при достижении соглашения, так и без него», - написал Арагчи на социальной платформе X.
Министр иностранных дел Ирана добавил, что публичные заявления американских переговорщиков отличаются от тех, которые они делали в частном порядке.
Ранее спецпредставитель президента США Стив Уиткофф заявил: «Мы не можем позволить [Ирану иметь] даже 1% мощностей по обогащению».
11 мая в Омане прошел четвертый раунд непрямых переговоров между США и Ираном. Иранскую возглавлял Аббас, американскую Стив Уиткофф. После глава МИД Ирана выразил готовность пойти на ряд уступок и сообщил, что стороны договорились продолжить переговоры.