Ալեն Սիմոնյանն Ղազախստանում այցելել է քաղաքական բռնաճնշումների և տոտալիտարիզմի զոհերի «Ալժիր» հուշահամալիր
Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այցելել է քաղաքական բռնաճնշումների և տոտալիտարիզմի զոհերի «Ալժիր» հուշահամալիր, որտեղ իր հարգանքի տուրքն է մատուցել 1930-1950 թվականների բռնաճնշումների ժամանակահատվածում ճամբար աքսորված կանանց հիշատակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից,  ըստ թանգարանի տվյալների՝ բանտարկվածների թվում եղել են նաև շուրջ 80 հայ կանայք: Ալեն Սիմոնյանը ծաղիկներ է դրել նաև հայ կանանց հիշատակին նվիրված հուշակոթողին:

Speaker Simonyan visits “ALZHIR” Memorial Complex of victims of political repression and totalitarianism
Within the framework of his official visit to Kazakhstan, Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan visited the “ALZHIR” Memorial Complex of the Victims of Political Repression and Totalitarianism, where he paid tribute to the memory of women exiled to camps during the repressions of 1930-1950, the Parliament's office has said in a readout.
According to the Museum data, about 80 Armenian women were among those imprisoned. Speaker Simonyan also laid flowers at the monument dedicated to the memory of Armenian women.