Ալեն Սիմոնյանն Ղազախստանում այցելել է քաղաքական բռնաճնշումների և տոտալիտարիզմի զոհերի «Ալժիր» հուշահամալիր
Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այցելել է քաղաքական բռնաճնշումների և տոտալիտարիզմի զոհերի «Ալժիր» հուշահամալիր, որտեղ իր հարգանքի տուրքն է մատուցել 1930-1950 թվականների բռնաճնշումների ժամանակահատվածում ճամբար աքսորված կանանց հիշատակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից,  ըստ թանգարանի տվյալների՝ բանտարկվածների թվում եղել են նաև շուրջ 80 հայ կանայք: Ալեն Սիմոնյանը ծաղիկներ է դրել նաև հայ կանանց հիշատակին նվիրված հուշակոթողին:

Спикер НС Армении посетил мемориальный комплекс жертв политических репрессий и тоталитаризма «Алжир»
Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян в рамках официального визита в Казахстан посетил мемориальный комплекс жертв политических репрессий и тоталитаризма «Алжир», где отдал дань уважения памяти женщин, сосланных в лагерь в период репрессий 1930-1950 гг.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении,  по данным музея, среди заключенных было также около 80 армянских женщин. Ален Симонян возложил цветы к памятнику армянских женщин.