Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում ձևավորված տեսլականն ու հեռանկարները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 14-ին աշխատանքային այց է կատարել  Բրյուսել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցում ձևավորված տեսլականն ու հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ աշխատանքներն՝ ուղղված կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմանը։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության և խաղաղության հիմնարար սկզբունքները դրված են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հիմքում, և միասնական ջանքերի արդյունքում հաջողվել է հասնել շոշափելի արդյունքների։ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել առաջիկա բարձրաստիճան շփումներին և դրանց օրակարգային հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ, ընդգծվել է ներկայիս՝ անորոշություններով լի ժամանակաշրջանում ամուր և համախոհ գործընկերությունների զարգացման կարևորությունը։ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ջանքերի համատեքստում շեշտվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրման առանցքային նշանակությունը։

Глава МИД Армении и глава европейской дипломатии обсудили сформированное видение и перспективы углубления партнерства
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 мая совершил рабочий визит в Брюссель.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Арарат Мирзоян провел встречу с вице-президентом Европейской комиссии, высоким представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайей Каллас.
Собеседники обсудили сформированное видение и перспективы углубления партнерства между Арменией и ЕС, а также совместные усилия, направленные на расширение сотрудничества в конкретных направлениях.
Министр Мирзоян подчеркнул, что фундаментальные принципы демократии и мира лежат в основе партнерства Армении и ЕС, и совместными усилиями удалось достичь ощутимых результатов. Министр иностранных дел Армении и высокий представитель ЕС по иностранным делам затронули вопросы предстоящих контактов на высоком уровне и их повестку.
Арарат Мирзоян и Кая Каллас обменялись мнениями о международных и региональных развитиях, подчеркнув важность развития прочных партнерств, разделяющих общие ценности, в нынешний, полный неопределенности период. В контексте усилий по установлению мира в Южном Кавказе была отмечена ключевая роль подписания соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.