Ուկրաինայի շուրջ կարգավորումն ու ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վերականգնման գործընթացները միմյանցից անկախ են. Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի շուրջ կարգավորման գործընթացը և Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների վերականգնման գործընթացներն ընթանում են միմյանցից անկախ։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները՝ մեջբերելով ՌԴ նախագահի խոսնակի հայտարարությունները լրագրողների հետ հանդիպումից։
«Մենք այժմ զբաղված ենք Վաշինգտոնի հետ մեր հարաբերությունների վերականգնմամբ, երկխոսության հաստատմամբ, մինչդեռ ուկրաինական կարգավորումը և մեր ազգային շահերի ապահովումը տարբեր գործընթացներ են։ Դրանք կախված չեն միմյանցից», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե երկու ուղիներից ո՞րն է այժմ ավելի առաջնահերթ։

Российско-украинское урегулирование и налаживание отношений с США идут параллельно: пресс-секретарь президента РФ
Процесс российско-украинского урегулирования и процесс налаживания отношений РФ с США идут независимо друг от друга. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Мы занимаемся сейчас восстановлением наших отношений с Вашингтоном, налаживанием диалога, а украинское урегулирование [российско-украинская война — ред.] и обеспечение наших национальных интересов — это другой процесс. Они не зависят друг от друга", — сказал Песков, отвечая на вопрос, какой из двух треков сейчас в большем приоритете.