ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ընդունել է WorldDAB թվային ռադիոյի արդյունաբերության միջազգային կազմակերպության փորձագետներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մայիսի 7-ին ընդունել է WorldDAB թվային ռադիոյի արդյունաբերության միջազգային կազմակերպության Տեխնիկական կոմիտեի նախագահ և BBC-ի Թվային համակարգերի գլխավոր ճարտարապետ Լինդսի Քորնելին և հաղորդակցության մենեջեր Ուիլյամ Ջեքսոնին՝ քննարկելու համար Հայաստանում թվային ռադիոյի ներդրման տեսլականն ու առավել արդյունավետ ու ապահով ուղիները: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» (ՀՀՌՑ) ՓԲԸ տնօրեն Նարեկ Ադամյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, քննարկման առանցքում են եղել թվային ռադիոհեռարձակման ցանցերի ներդրման մոդելները, մասնավորապես, DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) հեռարձակման ցանցի պատկանելիության մոդելները, այլ երկրների՝ թվային ռադիոհեռարձակման համակարգի ներդրման,  տրանսպորտային միջոցները և բնակչությանը թվային ռադիո ընդունիչներով ապահովելու ուղղությամբ վարած քաղաքականությունն ու փորձը, շուկայում հաջողությամբ ներդրված կարգավորումներն և սահմանափակումները,  արտակարգ իրավիճակներում ազդարարման համակարգի ներդրման, եթերի պաշտպանվածության, մասնավորապես, այլ երկրներից ռադիոհաճախականությունների ներթափանցման կանխարգելման և էկոհամակարգի արագ կայացմանն ու զարգացմանը նպաստող մի շարք հարցեր:
Կողմերը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել փոխգործակցության և հետագա քայլերի ու անելիքների վերաբերյալ:
Նշվում է, որ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության աջակցությամբ և «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» (ՀՀՌՑ) ՓԲԸ նախաձեռնությամբ մայիսի 6-7-ն անցկացվել է «Թվային ռադիոյի հեռանկարը Հայաստանում» խորագրով համաժողովը, որին հրավիրված են եղել ոլորտի առաջատար մասնագետներ, այդ թվում՝ WorldDAB թվային ռադիոյի արդյունաբերության միջազգային կազմակերպության փորձագետներ՝ քննարկելու համար Հայաստանում թվային ռադիոյի հեռանկարներն ու տեսլականը:

Министр высокотехнологической промышленности Армении принял экспертов Международной организации цифровой радиоиндустрии WorldDAB
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян 7 мая принял председателя технического комитета Международной организации цифровой радиоиндустрии WorldDAB и главного архитектора цифровых систем BBC Линдси Корнелла и менеджера по коммуникациям Уильяма Джексона, чтобы обсудить видение и наиболее эффективные и безопасные способы внедрения цифрового радио в Армении. На встрече также присутствовал директор ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» Нарек Адамян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, были обсуждены модели внедрения сетей цифрового радиовещания, в частности, модели членства в сетях вещания DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus), политика и опыт других стран по внедрению систем цифрового радиовещания, обеспечение транспортных средств и населения цифровыми радиоприемниками, успешные на рынке нормативные акты и ограничения, внедрение системы оповещения о чрезвычайных ситуациях, защита эфира, в частности, предотвращение проникновения радиочастот из других стран, а также ряд вопросов, способствующих быстрому становлению и развитию экосистемы.
Стороны достигли договоренностей о сотрудничестве и дальнейших шагах и мероприятиях.
При поддержке министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения и по инициативе ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» 6-7 мая прошла конференция «Перспективы цифрового радио в Армении», на которую были приглашены ведущие специалисты в этой области, в том числе эксперты международной организации WorldDAB.