ԱՄՆ-ի և Եմենի հութիների միջև հրադադարի համաձայնություն է ձեռք բերվել Օմանի միջնորդությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 6-ին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կդադարեցնի Եմենում հութիների թիրախների ռմբակոծությունները, քանի որ հութիները համաձայնել են դադարեցնել Կարմիր ծովում նավերի վրա հարձակումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Նրանք ասացին. «Խնդրում ենք մեզ այլևս մի ռմբակոծեք, և մենք չենք հարվածի ձեր նավերին»։ Եվ ես կընդունեմ նրանց խոսքը, և մենք կդադարեցնենք հութիներին ռմբակոծելը՝ սկսած այս պահից», - ասել է ԱՄՆ նախագահը Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի հետ Սպիտակ տանը հանդիպման ժամանակ։
Թրամփի հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց Օմանի արտգործնախարար Բադր ալ-Բուսաիդին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և հութիները համաձայնության են եկել Եմենում հրադադարի շուրջ՝ սուլթանության միջնորդությամբ։
«Օմանի Սուլթանության կողմից Միացյալ Նահանգների և Եմենի Հանրապետության՝ Սանայում գտնվող համապատասխան իշխանությունների հետ վերջերս տեղի ունեցած քննարկումները և շփումները, որոնք նպատակ ունեին թուլացնել լարվածությունը, հանգեցրին երկու կողմերի միջև հրադադարի համաձայնության: Ապագայում ոչ մի կողմ չի թիրախավորի մյուսին, այդ թվում՝ ամերիկյան նավերին Կարմիր ծովում և Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում՝ ապահովելով նավարկության ազատությունը և միջազգային առևտրային նավագնացության անխափան ընթացքը», - գրել է ալ-Բուսաիդին X սոցիալական հարթակում:
Եմենում մարտի 15-ից Վաշինգտոնի մեկնարկած գործողության ընթացքում, ըստ ԱՄՆ զինված ուժերի, հարված է հասցվել ավելի քան 1000 թիրախի։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ սպանվել են հարյուրավոր հութի մարտիկներ և նրանց բազմաթիվ ղեկավարներ։
2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները սկսել էին թիրախավորել Իսրայելի տարածքը և խոչընդոտում էին նրանց հետ կապված նավերի նավարկությունը Կարմիր ծովով և Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցով։ Հարձակումները դադարել էին 2025 թ. հունվարի կեսերին պաղեստինյան անկլավում հրադադարի հայտարարումից հետո, սակայն մարտի սկզբին հրադադարի խզումից հետո հութիները կրկին վերսկսել էին Կարմիր ծովում իսրայելական նավերի վրա հարձակումները՝ ի նշան աջակցության Պաղեստինին և Իսրայելից պահանջելով դադարեցնել Գազայի շրջափակումը։

Между хуситами Йемена и США при посредничестве Омана достигнуто соглашение о прекращении огня
Президент США Дональд Трамп заявил 6 мая, что Вашингтон прекратит бомбардировки объектов хуситов в Йемене, поскольку хуситы согласились прекратить атаки на корабли в Красном море. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
«Они просто сказали: «Пожалуйста, больше не бомбите нас, мы не будем атаковать ваши корабли». Они больше не хотят, чтобы их бомбили», - заявил президент США на встрече с премьер-министром Канады Марком Карни в Белом доме.
Вскоре после заявления Трампа министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаиди сообщил, что США и хуситы при посредничестве султаната достигли соглашения о прекращении огня в Йемене.
«Недавние обсуждения и контакты между Султанатом Оман и соответствующими органами Соединенных Штатов и Йеменской Республики в Сане, направленные на снижение напряженности, привели к соглашению о прекращении огня между двумя сторонами. В будущем ни одна из сторон не будет нападать на другую, включая американские суда, в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе, обеспечивая свободу судоходства и бесперебойный поток международного торгового судоходства», - написал Бадр аль-Бусаиди на социальной платформе X.
По данным американских военных, в ходе операции Вашингтона в Йемене с 15 марта было поражено более 1 000 целей, убиты сотни боевиков-хуситов и многие из их лидеров.
После начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы начали нападать на территорию Израиля и препятствовать навигации связанных с ним судов в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе. Удары прекратились в 2025 году. Хотя в середине января было объявлено о прекращении огня в палестинском анклаве, но в начале марта оно было нарушено, и хуситы возобновили нападения на израильские корабли в Красном море, демонстрируя поддержку Палестине и требуя от Израиля прекратить блокаду Газы.