Կադիրովը խնդրել է ազատել իրեն Չեչնիայի ղեկավարի պաշտոնից
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովն ինքն է խնդրել, որ իրեն ազատեն պաշտոնից։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Չեչնիան այսօր» գործակալությունից, այս մասին Կադիրովն ասել է՝ մեկնաբանելով իր պաշտոնանկության մասին լուրերը։
«Ես նույնպես լսել եմ այդ լուրերը։ Տարբեր բաներ են գրում։ Ընդհակառակը, ես ինքս եմ խնդրում, որ ինձ ազատեն իմ պաշտոնից։ Մեկ ուրիշը կունենա իր սեփական նախաձեռնությունները, իր սեփական տեսլականը։ Հուսով եմ, որ իմ խնդրանքին կաջակցեն», - ասել է նա։
Ռամզան Կադիրովը Չեչնիայի ղեկավար է դարձել 2007 թ. ապրիլին։ Նա իր պաշտոնը զբաղեցնում է Ռուսաստանի տարածաշրջանների ղեկավարներից ամենաերկարը։ Վերջին անգամ Կադիրովը վերընտրվել էր 2021 թ. սեպտեմբերին՝ ստանալով ընտրողների ձայների 99,7%-ը։ Նրա լիազորությունների ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականին։

Кадыров попросил освободить его от должности главы Чечни
Глава Чечни Рамзан Кадыров сам попросил об отстранении его от должности. Как передает Арменпресс со ссылкой на агентство «Чечня сегодня», об этом Кадыров заявил, комментируя новость о своем увольнении.
«Я тоже слышал эту новость. Они пишут разное. Напротив, я сам прошу освободить меня от должности. У кого-то другого будут свои инициативы, свое видение. Я надеюсь, они поддержат мою просьбу», — сказал он.
Рамзан Кадыров стал лидером Чечни в 2007 году в апреле. Он занимает эту должность дольше всех среди глав регионов России. В последний раз Кадыров был переизбран в сентябре 2021 года, получив 99,7% голосов. Срок его полномочий истекает в 2026 году.