Մոսկվան որևէ հայտարարություն չի լսել Ուկրաինայի ղեկավարությունից հրադադարին միանալու առնչությամբ․ Պեսկով
Մոսկվան դեռևս որևէ հայտարարություն չի լսել Ուկրաինայի ղեկավարությունից Հաղթանակի օրվան նվիրված հրադադարին միանալու պատրաստակամության մասին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ցավոք, մենք դեռևս չենք լսել Կիևից, ռեժիմի ներկայացուցիչներից, ռեժիմի ղեկավարից որևէ հայտարարություն, որը կխոսեր տոնական հրադադարին միանալու պատրաստակամության մասին», - ասել է նա։
Պեսկովը նշել է, թե Կիևի վարչակազմը «հակված ​​է պատերազմի շարունակմանը»։
Կրեմլի ներկայացուցիչը նաև հիշեցրել է, որ հայտարարված հրադադարն ուժի մեջ է մնում, սակայն եթե ռուսական դիրքերին հարվածներ հասցվեն, ապա համարժեք պատասխան կտրվի։
Ապրիլի վերջին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հաղթանակի 80-ամյակի կապակցությամբ մայիսի 8-ի կեսգիշերից եռօրյա հրադադար էր հայտարարել։
«ՌԲԿ Ուկրաինա»-ի տեղեկացմամբ՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հրադադարի առնչությամբ ավելի վաղ հայտնել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է հրադադարի «նույնիսկ այսօրվանից», բայց միայն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ լինի փոխադարձ քայլեր ձեռնարկել։

Москва пока не слышала никаких заявлений от Украины о присоединении к режиму прекращения огня: Дмитрий Песков
Москва пока не слышала заявлений от руководства Украины о готовности присоединиться к режиму прекращения огня, приуроченному ко Дню Победы. Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство «Интерфакс», это журналистам сказал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«К сожалению, мы до сих пор не слышали из Киева от представителей режима, главы режима ни одного заявления, в котором шла бы речь о готовности присоединиться к праздничному перемирию», - заметил он.
Песков отметил, что киевская администрация «ориентирована на продолжение войны».
Представитель Кремля также напомнил, что объявленное прекращение огня остается в силе, но в случае ударов по российским позициям будет дан адекватный ответ.
В конце апреля президент России Владимир Путин в ознаменование 80-летия Победы в Великой Отечественной войне объявил о трехдневном прекращении огня, начинающемся с полуночи 8 мая.
Согласно РБК-Украина, ранее президент Украины Владимир Зеленский заявлял, что его страна готова к прекращению огня «хоть с сегодняшнего дня», но только в случае готовности Российской Федерации предпринять ответные шаги.