Պակիստանը հրթիռ է փորձարկել, Հնդկաստանը հրահանգել է վարժանքներ անցկացնել երկու երկրների միջև լարվածության ֆոնին
Պակիստանը մայիսի 5-ին երկրորդ հրթիռային փորձարկումն է անցկացրել վերջին երեք օրվա ընթացքում, իսկ Հնդկաստանը մի քանի նահանգների հրահանգել է անվտանգության վարժանքներ անցկացնել` Քաշմիրում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո երկու երկրների միջև ստեղծված լարվածության ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հնդկաստանի ներքին գործերի նախարարությունը մի քանի նահանգների հրահանգել է մայիսի 7-ին մեկնարկել անվտանգության վարժանքներ՝ ապահովելու քաղաքացիական պատրաստվածությունը, Reuters-ին հայտնել է կառավարության աղբյուրներից մեկը։ Վարժանքները կներառեն օդային տագնապի շչակներ, տարհանման պլաններ և մարդկանց նախապատրաստում հնարավոր հարձակմանն արձագանքելուն։
Իր հերթին, Պակիստանի բանակը մայիսի 5-ին Ֆաթահ շարքի 120 կմ հեռահարությամբ ցամաք-ցամաք հրթիռ է փորձարկել։ Դրանից երկու օր առաջ երկիրը փորձարկել էր Աբդալի ցամաք-ցամաք բալիստիկ հրթիռը՝ 450 կմ հեռահարությամբ։
Պակիստանի տեղեկատվության նախարարը հայտնել է, որ ներկայում Հնդկաստանի հետ որևէ կապուղի չի գործում։
Երկու միջուկային տերությունների միջև հարաբերությունները սրվել են ապրիլի 22-ին Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Պահալգամ քաղաքի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո, որի հետևանքով 26 մարդ է զոհվել։ Ահաբեկիչները թիրախավորել են հինդու զբոսաշրջիկներին։ Հնդկաստանը Պակիստանին մեղադրել է հարձակմանը ներգրավված լինելու մեջ։
Երկրները փակել են իրենց ցամաքային սահմանները, կասեցրել առևտուրը, փակել օդային տարածքը մեկը մյուսի ավիաընկերությունների համար։ Բացի այդ, Հնդկաստանի իշխանությունները կասեցրել են Ինդոսի ջրերի մասին պայմանագիրը, որը կարգավորում է մի շարք գետերի օգտագործումը երկու երկրների կողմից։ Երկու երկրների սահմանին նաև տեղի է ունեցել փոխհրաձգություն։

Pakistan carried out a second missile test in three days on Monday and India said it ordered several states to conduct security drills, as fears mounted the neighbours could be heading to a confrontation over a deadly attack in Kashmir, Reuters reported.
Moody's warned that the standoff could set back Islamabad's economic reforms as world powers called for calm.
Relations between the nuclear-armed states have escalated since gunmen killed 26 people on April 22 in a terror attack targeting Hindu tourists in Indian Kashmir.
India has accused Pakistan of involvement. Islamabad has denied the allegations but said it has intelligence that New Delhi intends to launch military action against it soon.
The countries have shut their land borders, suspended trade, and closed their airspace to each other's airlines, and there have been exchanges of small arms fire across the frontier in Kashmir.
India's interior ministry has asked several states to conduct mock security drills on May 7 to ensure civil preparedness, Reuters reported citing a government source.
The drills will include air raid warning sirens, evacuation plans and training people to respond in case of any attacks, the source told Reuters.
Earlier, the Pakistani army said it had tested a Fatah series surface-to-surface missile with a range of 120 km (75 miles), two days after a successful launch of the Abdali surface-to-surface ballistic missile with a range of 450 km.
Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif said the successful test launch "made it clear that Pakistan's defence is in strong hands".