ԱՄՆ-ն բանակցություններ է վարում մի շարք երկրների հետ անօրինական ներգաղթյալներին արտաքսելու համար
ԱՄՆ վարչակազմը բանակցություններ է վարում մի շարք երկրների հետ անօրինական միգրանտների արտաքսման ուղղությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է սահմանային անվտանգության և արտաքսման համար պատասխանատու Թոմաս Հոմանը։
«Շատ երկրներ պատրաստ են ընդունել անօրինական միգրանտներին, որոնց չեն ընդունում իրենց երկրները, ուստի մենք կգտնենք երրորդ անվտանգ երկիրը, որը կընդունի նրանց։ Այնպես որ, այո, բանակցությունները շարունակվում են», - նշել է Հոմանը։
Փետրվարին Սան Սալվադորն առաջարկել է վճարել Վաշինգտոնին տարբեր հանցագործությունների համար Միացյալ Նահանգներում դատապարտված անձանց պահելու համար։ Մարտի 16-ին Միացյալ Նահանգները Սալվադորին փոխանցել է վենեսուելական Tren de Aragua և Mara Salvatrucha հանցավոր խմբավորումների 261 անդամի։

США ведут переговоры с несколькими странами о депортации нелегальных мигрантов
Администрация США ведет переговоры с рядом стран о депортации нелегальных мигрантов. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам в Белом доме ответственный за безопасность границ и депортацию Томас Хоман.
"Переговоры ведутся", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос. "Многие страны готовы принять нелегальных мигрантов, которых не принимают их собственные страны, поэтому мы найдем третью безопасную страну, которая их примет. Так что да, переговоры ведутся", - указал Хоман.
В феврале Сан-Сальвадор предложил Вашингтону на платной основе содержать лиц, осужденных в Соединенных Штатах за различные преступления. 16 марта США этапировали в Сальвадор 261 члена венесуэльских преступных группировок Tren de Aragua и Mara Salvatrucha.