Իսրայելում հաստատել են Թրամփի այցից հետո Գազայում ռազմական գործողություններն ընդլայնելու ծրագիրը
Իսրայելի անվտանգության կաբինետը միաձայն հաստատել է Գազայի հատվածում ռազմական հարձակումը ընդլայնելու ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի պաշտոնյայի, որի անունը չի նշվում։
Նախատեսվում է, որ ծրագիրը կիրականացվի միայն տարածաշրջան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այցից հետո, որը նախատեսված է հաջորդ շաբաթ։ Իսկ մինչ այդ ջանքեր կգործադրվեն պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հետ հրադադարի և պատանդների վերաբերյալ համաձայնության հասնելու նպատակով։
Բացի այդ, պաշտոնյայի խոսքով՝ անվտանգության կաբինետը հաստատել է Գազա օգնության մատակարարումները վերսկսելու ծրագիրը՝ միաժամանակ վերանայելով մեխանիզմը, որպեսզի օգնությունը հնարավորինս չչարաշահվի ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։ Ծրագրին դեմ է քվեարկել միայն Ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրը։
Ավելի վաղ Axios-ը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը մոտ են Գազայի պաղեստինցիներին մարդասիրական օգնության մատակարարումները վերսկսելու շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելուն։ Օգնության տրամադրման նոր մեխանիզմը նախատեսում է, որ այն «չշեղվի, չթալանվի կամ չչարաշահվի այնպիսի ահաբեկչական խմբավորումների կողմից, ինչպիսին ՀԱՄԱՍ-ն է»։
Իսրայելը մարտի 2-ից ի վեր շարունակում է խոչընդոտել սննդի և դեղորայքի մուտքը Գազա։ Երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտնել է, որ ներկայիս կառավարության նպատակն է պատերազմում հաղթանակի հասնել առանց որևէ զիջման։

Израиль намерен расширить военные операции в секторе Газа после визита Трампа
Кабинет министров Израиля единогласно одобрил план расширения военного наступления в секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщила The Times of Israel со ссылкой на неназванного израильского чиновника.
Планируется, что программа будет реализована только после визита президента США Дональда Трампа в регион, который запланирован на следующую неделю. Тем временем будут предприняты усилия по достижению соглашения с палестинским движением ХАМАС о прекращении огня и освобождении заложников.
Кроме того, по словам чиновника, кабинет безопасности одобрил план возобновления поставок помощи в Газу, правда, с «использованием нового механизма», чтобы, насколько это возможно, гарантировать, что помощь не будет злоупотребляться ХАМАС. Против плана проголосовал только министр национальной безопасности Итамар Бен Гвир.
Ранее Axios сообщал, что США и Израиль близки к достижению соглашения о возобновлении поставок гуманитарной помощи палестинцам в секторе Газа. Новый механизм доставки помощи предусматривает, что она «не будет перенаправлена, разграблена или использована не по назначению террористическими группами, такими как ХАМАС».
Израиль продолжает блокировать ввоз продовольствия и медикаментов в Газу со 2 марта. Министр обороны страны Исраэль Кац заявил, что цель нынешнего правительства — добиться победы в войне без каких-либо уступок.