Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացին. Ռոբերտ Աբիսողոմոնյան
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացին և այս երկխոսությունը համարում է գործընկերների հետ համագործակցության և փոխադարձ աջակցության եզակի հնարավորություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Համընդհանուր պարբերական դիտարկման աշխատանքային խմբի 49-րդ հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի զեկույցի դիտարկման իր ելույթում:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակված Ելույթն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Հարգելի՛ պատվիրակներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է գլխավորել Հայաստանի պատվիրակությունը Համընդհանուր պարբերական դիտարկման չորրորդ շրջանում։ Մենք գնահատում ենք այս հնարավորությունը՝ անդրադառնալու մեր առաջընթացին և ներկայացնելու ապագա առաջնահերթությունները կառուցողական ներգրավվածության ոգով։
Մենք հպարտ ենք այսօր այստեղ գտնվել ներկայացուցչական պատվիրակությամբ, ինչը վկայում է այս գործընթացին Հայաստանի ամուր հանձնառության մասին: Մեր պատվիրակության կազմում են Արդարադատության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Շրջակա միջավայրի և Առողջապահության նախարարի տեղակալները, ինչպես նաև Ներքին գործերի և Արտաքին գործերի նախարարությունների գործընկերները:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացը՝ դիտարկելով այն ոչ միայն որպես միջազգային երկխոսության և համագործակցության հարթակ, այլև՝ ազգային ինքնադիտարկման, ինստիտուցիոնալ զարգացման և մարդու իրավունքների երկխոսության արդյունավետ գործիք: Այս գործընթացի գլխավոր առավելությունը կայանում է իր ներառականության մեջ, քանի որ այն անցնում է կառավարությունների սահմաններից դուրսը՝ ներգրավելով ազգային շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակ: Այս ոգով Հայաստանը խթանել է մասնակցային մոտեցումներն իր Համընդհանուր պարբերական դիտարկման շրջանների ընթացքում՝ նպաստելով նաև գործընթացի ամրապնդմանը՝ որպես Համընդհանուր պարբերական դիտարկման բարեկամների խմբի անդամ: 2023թ. փետրվարին Հայաստանը ներկայացրել է Համընդհանուր պարբերական դիտարկման իր երրորդ կամավոր միջնաժամկետ զեկույցը:
Համընդհանուր պարբերական դիտարկման չորրորդ զեկույցը պատրաստվել է բոլոր շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ և անցել է հանրային քննարկման գործընթաց:
Առաջընթացը վերահսկելու և ինստիտուցիոնալ համակարգումն ապահովելու համար Հայաստանը ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծել է Մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հաշվետվողականության ամրապնդման և դրանից բխող հետագա քայլերի ապահովման Ազգային մեխանիզմ: Արտաքին գործերի նախարարության կողմից համակարգվող Ազգային մեխանիզմը ծառայում է որպես կենտրոնացված հարթակ՝ միջգերատեսչական համագործակցությունն արդյունավետ դարձնելու և Հայաստանի՝ միջազգային մարդու իրավունքների պարտավորությունների համակարգված իրականացումն ու հաշվետվողականությունն ապահովելու համար։
Մենք շարունակել ենք սերտորեն համագործակցել ՄԱԿ մարդու իրավունքների համակարգի, այդ թվում՝ պայմանագրային մարմինների և հատուկ ընթացակարգերի հետ։
2020թ. մեր վերջին դիտարկումից ի վեր, Հայաստանը բախվել է աննախադեպ մարտահրավերների, այդ թվում՝ համաշխարհային COVID-19 համավարակի, ռազմական բռնության, լայնածավալ տեղահանության և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական հարձակումների հետևանքների։ Սրանք խորապես ազդել են մեր բնակչության վրա՝ փորձության ենթարկելով Հայաստանի դիմադրողականությունը և ընդգծելով ամենախոցելի խմբերին պաշտպանելու համար համապարփակ աջակցության անհապաղ անհրաժեշտությունը։ Չնայած այս մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հավատարիմ է մնացել իր բարեփոխումների օրակարգի առաջխաղացմանը՝ խարսխված ժողովրդավարության, մարդկային արժանապատվության և օրենքի գերակայության վրա։
Հայաստանի չորրորդ շրջանի զեկույցում ներկայացված է երրորդ շրջանի ընթացքում ստացված հանձնարարութունների իրականացման գործում արձանագրված առաջընթացը։ Այն մանրամասն ներկայացնում է օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ և քաղաքական միջոցառումները՝ կառուցված մի շարք թեմատիկ խմբերի շուրջ, որոնցից յուրաքանչյուրը ներառում է բարեփոխումների հիմնական ոլորտները։
Միջազգային պարտավորություններն ամրապնդելու համար Հայաստանը վավերացրել է մարդու իրավունքներին վերաբերող մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի երկրորդ կամընտիր արձանագրությունը, Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայի և Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 13-րդ արձանագրությունը, որը վերաբերում է բոլոր հանգամանքներում մահապատժի վերացմանը: ՀՊԴ անմիջական պարտավորություններից զատ, 2023թ. Հայաստանը վավերացրել է Հռոմի կանոնադրությունը:
Իրավական և դատական բարեփոխումների առաջխաղացմանն ուղղված մեր շարունակական ջանքերի շրջանակներում Հայաստանն ընդունել է Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարությունը և դրա գործողությունների ծրագիրը, որը բաղկացած է 12 ռազմավարական նպատակներից: Այս բարեփոխումները կենտրոնացած են դատական անկախության ամրապնդման, արդյունավետության բարձրացման և անաչառության խթանման վրա. բոլորը հիմնված թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքների վրա: Այս համատեքստում դատարանների կուտակված գործերի հասցեագրումը, մասնավորապես՝ քաղաքացիական արդարադատության համակարգում, հիմնական առաջնահերթությունն էր: Ես ուրախ եմ նշել, որ մեզ հաջողվել է հասնել կուտակված քաղաքացիական գործերի 80% կրճատմանը: Մեկ այլ կարևոր զարգացում է եղել վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների կատարելագործումը, այդ թվում՝ 2023թ. լիարժեք գործող Միջազգային արբիտրաժի և միջնորդության կենտրոնի ստեղծումը:
Ավելի ամուր հակակոռուպցիոն միջոցառումներ ապահովելու համար Հայաստանը ստեղծել է համապարփակ շրջանակ, որը միավորում է դատական, քննչական և կանխարգելիչ հաստատությունները: Ընդունվել է 2023-2026թթ. կոռուպցիայի դեմ պայքարի հերթական ռազմավարությունը, և ընդլայնվել է իրավական շրջանակը, որը ներառում է ամբողջականության ստուգման մեխանիզմի և ակտիվների հայտարարագրման համակարգի բարելավումները: Շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել ազդարարման համակարգում: Բացի այդ, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մանդատը և վերահսկողական լիազորությունները զգալիորեն ամրապնդվել են, ինչը թույլ է տալիս առավել արդյունավետ մոնիթորինգ և հաշվետվողականություն ապահովել:
Խտրականության դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը գտնվում են չափելի ցուցանիշների իրականացման գործընթացում: Իրականացվել են ազգային գործողությունների ծրագրեր և թիրախային ռազմավարություններ, որոնք հասցեագրում են գենդերային հավասարությունը, երեխաների իրավունքները, թրաֆիքինգը և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներառումը: Մշակվել է հավասարության և խտրականությունից պաշտպանության մասին օրենքի նախագիծ: Մարդու իրավունքների պաշտպանը, որը Հայաստանում անկախ հաստատություն է՝ Փարիզի սկզբունքներին համապատասխան ամենաբարձր A կարգավիճակով, կգործի որպես հավասարության մարմին:
Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրականացման և ներառական սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանման գործում Հայաստանը առաջնահերթություն է տվել այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են կրթությունը, առողջապահության հասանելիությունը, աղքատության կրճատումը և թվային կապը: Ներդրումներ են կատարվել գյուղական ենթակառուցվածքների, մաքուր ջրի և սանիտարական ոլորտներում: Գենդերային հարցերին համապատասխանող բյուջետավորումը ներառվել է հիմնական ուղղություններում, և սոցիալական պաշտպանության սխեմաներն ամրապնդվել են՝ խոցելի բնակչությանն աջակցելու համար։
Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների խթանմանն ուղղված մեր երկրի հանձնառությանը համապատասխան՝ բարեփոխվել են ընտրական գործընթացները՝ մատչելիությունն ու թափանցիկությունը բարձրացնելու համար, այդ թվում՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրողների նույնականացման տեխնոլոգիաների օգտագործման միջոցով: Հստակեցվել են քարոզարշավի ֆինանսավորման իրավական դրույթները: 2024թ. Հայաստանը «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում զբաղեցրել է 43-րդ տեղը՝ բարձրանալով 2023թ. 49-րդ ցուցանիշից: Հայաստանը միացել է «Ազատություն առցանց կոալիցիային»՝ վերահաստատելով թվային իրավունքների և մամուլի ազատության նկատմամբ մեր ամուր հանձնառությունը:
Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարն ամրապնդվել է 2023-2025թթ. ազգային ծրագրի ընդունմամբ: Թրաֆիքինգի զոհերի համար նախատեսված ծառայությունները, ինչպիսիք են արտակարգ իրավիճակների ապաստարանները, բժշկական օգնությունը և հոգեբանական խնամքը, ընդլայնվել են և այժմ ֆինանսավորվում են պետության կողմից: Թրաֆիքինգի հետ կապված ծառայությունների համար բյուջետային հատկացումները կրկնապատկվել են 2019թ.-ից ի վեր։
Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների իրականացման առաջընթացը հիմնված է համակարգային բարեփոխումների վրա: Առաջնահերթություն է տրվել անվճար դպրոցական սննդի, ներառական կրթության, հեռավար ուսուցման հարթակների և մեծածավալ դպրոցական և նախադպրոցական շինարարությանը: Առողջապահության ոլորտում բարեփոխումները ընդլայնել են շտապ բժշկական օգնության ծառայությունները` մեր երկիրը մոտեցնելով համընդհանուր առողջապահական հասանելիությանը: Աշխատանքային օրենսդրությունը արդիականացվել է՝ արժանապատիվ աշխատանքը խթանելու, հավասար հնարավորություններ ապահովելու և հարկադիր աշխատանքի բոլոր ձևերը արգելելու համար։
Կանանց իրավունքներին և գենդերային հավասարությանն աջակցելու համար գենդերային քաղաքականության ինտեգրումը ներառվել է ազգային ռազմավարությունների և պետական բյուջետավորման մեջ: Ընտանեկան բռնության մասին օրենքներում իրականացվել են բարեփոխումներ , և ընդլայնվել են աջակցության ծառայությունները՝ ներառելով ապաստարաններ և տնտեսական հզորացման նախաձեռնություններ: Հայաստանի՝ որպես ՄԱԿ «Հավասարության սերունդ» կոալիցիայի համաղեկավար երկրի, դերն ամրապնդվել է կանանց առաջնորդության և տեխնոլոգիական ներառման խթանման ջանքերի շնորհիվ։
ՄԱԿ ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» 1325 բանաձևի իրականացումը կառավարության ազգային և միջազգային առաջնահերթություններից է: Հայաստանը վերջնականացրել է «Ներդրումներ խաղաղության համար համաշխարհային ջանքերում» վերնագրով կանանց, խաղաղության և անվտանգության իր 2025-2027թթ. ազգային գործողությունների երրորդ ծրագիրը : Այնհամապատասխանում է Հայաստանի ազգային զարգացման ռազմավարություններին և միջազգային պարտավորություններին՝ միաժամանակ նպատակ ունենալով ամրապնդել կանանց դերը խաղաղության և անվտանգության վերաբերյալ որոշումների կայացման գործում, կանխել գենդերային հիմքով բռնությունը և խթանել հետհակամարտային վերականգնման ջանքերը։
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները ամրապնդվել են իրավունքների վրա հիմնված իրավական շրջանակի ընդունման և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության համապատասխան ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգի ներդրման միջոցով: Ամրապնդվել են պետության կողմից ֆինանսավորվող ծառայությունները, այդ թվում՝ անձնական օգնությունը և ներառական կրթությունը: Հասանելիության և հանրային իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված բարեփոխումները նպաստում են սոցիալական մասնակցության աճին և խտրականության նվազեցմանը։
Երեխաների իրավունքների ոլորտում Հայաստանը մշակել է երեխայի իրավունքների մասին նոր օրենքի նախագիծ և ընդլայնել է ընտանեկան խնամքի տարբերակների շրջանակը, ներառյալ խնամատարությունը և ցերեկային խնամքի ծառայությունները։ Բարելավվել են վաղ ամուսնությունները կանխելու, երեխաների պաշտպանությունը ամրապնդելու և ներառական կրթությունը խթանելու ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները: Վերանայվել են անչափահասների գործերով արդարադատության իրականացման գործընթացները, և ջանքեր են գործադրվել երեխաների ձայնը լսելի դարձնելու և պաշտպանելու համար:
Վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստանը բազմաթիվ մարտահրավերների է բախվել։ 2023թ. սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով Հայաստանն ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ընդունել է ավելի քան 115.000 փախստականի։
Հայաստանը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ այս մարդկանց կարիքները հասցեագրելու, մասնավորապես՝ երկրի կրթական, սոցիալական և առողջապահական համակարգերում նրանց ներառելու համար։
Հայաստանը շարունակում է ուշադրություն հրավիրել մարդասիրական խնդիրների վրա, այդ թվում՝ անհետ կորածների, բռնի անհետացումների և Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված անձանց վրա։ Մենք ընդգծում ենք անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու գործում սերտ համագործակցության և պատանդառված անձանց իրավիճակի հասցեագրման հարցում միջազգային մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի նորմերի խիստ պահպանման անհրաժեշտությունը։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանը նաև ակտիվ և սկզբունքային մասնակից է եղել մարդու իրավունքների համաշխարհային գործընթացներին: ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ լինելու ընթացքում (2020–2022թթ.) Հայաստանը առաջնահերթություն է տվել հրատապ խնդիրների, այդ թվում՝ ցեղասպանության և զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանը, խոսքի ազատության խթանմանը, փոքրամասնությունների պաշտպանությանը և խոցելի խմբերի իրավունքներին: Մենք շարունակում ենք ակտիվ և սկզբունքային դեր խաղալ մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային համագործակցության մեջ, մասնավորապես՝ խտրականության և անհանդուրժողականության դեմ պայքարում, ինչպես նաև ցեղասպանության կանխարգելման գործում: Հայաստանը նախաձեռնել է դեկտեմբերի 9-ը որպես ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր սահմանելու գործընթացը և հետևողականորեն ներկայացնում է Մարդու իրավունքների խորհրդի բանաձև ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ:
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացին և այս երկխոսությունը համարում է գործընկերների հետ համագործակցության և փոխադարձ աջակցության եզակի հնարավորություն: Մենք գիտակցում ենք, որ մարդու իրավունքների խթանումն ու պաշտպանությունը շարունակական ջանք է, և մենք հաստատակամ ենք կառուցողական կերպով համագործակցելու բոլոր պատվիրակությունների հետ և դիտարկել այս քննարկման ընթացքում ստացված բոլոր հանձնարարականները»:

Армения продолжает придерживаться процесса Универсального периодического обзора: замглавы МИД Армении
Армения сохраняет приверженность процессу Универсального периодического обзора и рассматривает этот диалог как уникальную возможность для сотрудничества и взаимной поддержки с партнерами.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян в своем выступлении по рассмотрению доклада Армении в рамках 49-го заседания Рабочей группы по универсальному периодическому обзору.
Ниже представляем речь замглавы МИД Армении:
"Господин председатель,
Уважаемые делегаты,
Для нас большая честь и привилегия возглавлять делегацию Армении в четвертом цикле Универсального периодического обзора. Мы ценим эту возможность поразмышлять о нашем прогрессе и наметить будущие приоритеты в духе конструктивного взаимодействия.
Мы гордимся тем, что находимся здесь сегодня с представительной делегацией, что отражает твердую приверженность Армении этому процессу. В нашу команду входят заместители министров из министерства юстиции; министерства труда и социальных вопросов; министерства образования, науки, культуры и спорта; министерства охраны окружающей среды; и министерства здравоохранения, а также коллеги из министерства внутренних дел и министерства иностранных дел.
Армения придает большое значение процессу УПО, рассматривая его не только как платформу для международного диалога и сотрудничества, но и как значимый инструмент для национального самоанализа, институционального развития и диалога по правам человека. Ключевая сила этого процесса заключается в его инклюзивности, поскольку он выходит за рамки правительств, вовлекая широкий круг национальных заинтересованных сторон. В этом духе Армения продвигала подходы, предполагающие участие, на протяжении всех своих циклов УПО, также способствуя укреплению процесса как член группы друзей УПО. В феврале 2023 года Армения представила свой третий добровольный промежуточный отчет УПО.
Четвертый отчет УПО был подготовлен при активном участии представителей всех заинтересованных министерств и ведомств и прошел процесс общественных консультаций.
Для мониторинга прогресса и обеспечения институциональной координации Армения создала Национальный механизм по реализации, отчетности и последующим действиям (NMIRF) по решению премьер-министра Армении. Координируемый министерством иностранных дел, Национальный механизм служит централизованной платформой для оптимизации межведомственного сотрудничества и обеспечения систематического выполнения и отчетности по международным обязательствам Армении в области прав человека.
Мы продолжали тесно взаимодействовать с системой ООН по правам человека, включая договорные органы и специальные процедуры.
Со времени нашего последнего обзора в 2020 году Армения столкнулась с беспрецедентными вызовами, включая глобальную пандемию COVID-19, военное насилие, крупномасштабное перемещение и последствия военных нападений на суверенную территорию Армении. Они оказали глубокое влияние на наше население, подвергнув испытанию устойчивость Армении и подчеркнув настоятельную необходимость всесторонней поддержки для защиты наиболее уязвимых слоев населения. Несмотря на эти вызовы, Армения по-прежнему привержена продвижению своей программы реформ, основанной на демократии, человеческом достоинстве и верховенстве закона.
В четвертом цикле доклада Армении излагается прогресс, достигнутый в выполнении рекомендаций, полученных в ходе третьего цикла. В нем подробно описываются законодательные, институциональные и политические меры, структурированные вокруг ряда тематических кластеров, каждый из которых охватывает ключевые области реформ.
Для укрепления международных обязательств Армения ратифицировала несколько ключевых документов по правам человека, включая Второй Факультативный протокол к ICCPR, Факультативные протоколы к Конвенции о правах ребенка и Конвенции о правах инвалидов, а также Протокол № 13 к ЕКПЧ относительно отмены смертной казни при любых обстоятельствах. Помимо своих непосредственных обязательств по УПО, в 2023 году Армения ратифицировала Римский статут.
В рамках наших постоянных усилий по продвижению правовых и судебных реформ Армения приняла Стратегию судебных и правовых реформ на 2022–2026 годы вместе с Планом действий, который состоит из 12 стратегических целей. Эти реформы направлены на укрепление судебной независимости, повышение эффективности и поощрение честности — все это основано на принципах прозрачности и подотчетности. В этом контексте ключевым приоритетом было решение проблемы нерассмотренных дел в судах, особенно в системе гражданского правосудия. Я рад отметить, что мы достигли 80% сокращения нерассмотренных гражданских дел. Еще одним важным событием стало улучшение альтернативных механизмов разрешения споров, включая создание полностью действующего Международного центра арбитража и медиации в 2023 году.
Для обеспечения более надежных мер по борьбе с коррупцией Армения создала всеобъемлющую структуру, объединяющую судебные, следственные и превентивные институты. Была принята очередная Стратегия по борьбе с коррупцией на 2023–2026 годы, а также расширена правовая база, включая усовершенствования механизма проверки добропорядочности и системы декларирования активов. Ощутимые результаты были достигнуты в системе информирования о фактах коррупции. Кроме того, мандат и надзорные полномочия Комиссии по предупреждению коррупции были значительно усилены, что позволило обеспечить более эффективный мониторинг и подотчетность.
В области недискриминации и защиты прав человека Стратегия защиты прав человека и вытекающий из нее План действий находятся в процессе внедрения измеримых контрольных показателей. Были реализованы национальные планы действий и целевые стратегии, направленные на решение проблем гендерного равенства, прав детей, торговли людьми и включения инвалидности. Разработан проект закона о равенстве и защите от дискриминации. Защитник прав человека, независимый институт в Армении с наивысшим статусом А в соответствии с Парижскими принципами, будет действовать в качестве органа по вопросам равенства.
При реализации Целей устойчивого развития (ЦУР) и содействии инклюзивному социально-экономическому развитию Армения отдала приоритет таким направлениям, как образование, доступ к здравоохранению, сокращение бедности и цифровая связь. Инвестиции были сделаны в сельскую инфраструктуру, чистую воду и санитарию. Внедрено гендерно-чувствительное бюджетирование, а схемы социальной защиты были усилены для поддержки уязвимых слоев населения.
В соответствии с обязательством нашей страны по содействию гражданским и политическим правам избирательные процессы были реформированы для повышения доступности и прозрачности, в том числе за счет использования технологий идентификации избирателей в соответствии с международными стандартами. Были уточнены правовые положения о финансировании избирательных кампаний. В 2024 году Армения заняла 43-е место в мировом индексе свободы прессы «Репортеров без границ», поднявшись с 49-го места в 2023 году. Армения присоединилась к коалиции Freedom Online, подтвердив нашу твердую приверженность цифровым правам и свободе прессы.
Борьба с торговлей людьми была усилена благодаря принятию Национальной программы на 2023–2025 годы. Услуги для жертв, такие как приют для безотлагательного реагирования, медицинская помощь и психологическая помощь, были расширены и теперь финансируются государством. Бюджетные ассигнования на услуги, связанные с торговлей людьми, удвоились с 2019 года.
Прогресс в реализации экономических, социальных и культурных прав подкреплен системными реформами. Бесплатное школьное питание, инклюзивное образование, платформы дистанционного обучения и масштабное строительство школ и дошкольных учреждений стали приоритетными. Реформы в сфере здравоохранения расширили экстренные медицинские услуги, приблизив нашу страну к всеобщему охвату населения медицинским обслуживанием. Трудовое законодательство было модернизировано для поощрения достойного труда, обеспечения равных возможностей и запрета всех форм принудительного труда.
Для поддержки прав женщин и гендерного равенства гендерный мейнстриминг был включен в национальные стратегии и государственный бюджет. Были проведены реформы законов о домашнем насилии, а службы поддержки были расширены, включив в них приюты и инициативы по расширению экономических прав и возможностей. Роль Армении как соруководителя Коалиции ООН «Поколение равенства» была усилена благодаря ее усилиям по поощрению лидерства женщин и технологической интеграции.
Реализация резолюции 1325 Совета Безопасности ООН о женщинах, мире и безопасности является одним из национальных и международных приоритетов правительства. Армения завершила разработку Третьего национального плана действий (НПД) по женщинам, миру и безопасности на период 2025–2027 годов под названием «Инвестирование в глобальные усилия по достижению мира». НПД соответствует национальным стратегиям развития Армении и международным обязательствам, при этом направлен на усиление роли женщин в принятии решений, связанных с миром и безопасностью, предотвращение гендерного насилия и усиление усилий по восстановлению после конфликта.
Права лиц с ограниченными возможностями были усилены посредством принятия правовой базы, основанной на правах, и внедрения новой системы оценки функциональности, соответствующей рекомендациям ВОЗ. Были усилены финансируемые государством услуги, такие как персональная помощь и инклюзивное образование. Реформы по повышению доступности и осведомленности общественности способствуют повышению социального участия и снижению дискриминации.
В сфере прав детей Армения разработала новый законопроект о правах ребенка и расширила сферу возможностей семейного ухода, включая приемную семью и услуги дневного ухода. Были усилены институциональные механизмы по предотвращению ранних браков, усилению защиты детей и поддержке инклюзивного образования. Были пересмотрены процессы ювенальной юстиции и предприняты усилия для обеспечения того, чтобы голоса детей были услышаны и защищены.
За последние четыре года Армения столкнулась с многочисленными проблемами. В сентябре 2023 года в результате насильственного перемещения всего населения Нагорного Карабаха Армения всего за несколько дней приняла более 115 000 беженцев.
Армения предпринимает все необходимые шаги для удовлетворения потребностей этих людей, в частности, для обеспечения их включения в образовательные, социальные и медицинские системы страны.
Армения продолжает привлекать внимание к гуманитарным вопросам, включая пропавших без вести лиц, насильственные исчезновения и продолжающееся содержание под стражей армянских военнопленных и задержанных в Азербайджане. Мы подчеркиваем необходимость тесного сотрудничества в выяснении судьбы пропавших без вести и строгого соблюдения международного права прав человека и гуманитарного права при решении ситуации с задержанными.
В течение всего отчетного периода Армения также оставалась активным и принципиальным участником глобальных процессов в области прав человека. В период своего членства в Совете ООН по правам человека (2020–2022 гг.) Армения уделяла первостепенное внимание таким неотложным вопросам, как предотвращение геноцида и массовых зверств, содействие свободе выражения мнений, защита меньшинств и права уязвимых слоев населения. Мы продолжаем играть активную и принципиальную роль в международном сотрудничестве в области прав человека, в частности, в борьбе с дискриминацией и нетерпимостью, а также в предотвращении геноцида. Армения инициировала установление 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцида и чествования их достоинства и предупреждения этого преступления и последовательно представляет в Совет по правам человека резолюцию о предотвращении геноцида.
Армения по-прежнему твердо привержена процессу Универсального периодического обзора и рассматривает этот диалог как уникальную возможность для взаимодействия и взаимной поддержки. Мы признаем, что поощрение и защита прав человека — это непрерывный процесс, и мы готовы конструктивно взаимодействовать со всеми делегациями и внимательно рассматривать все рекомендации, полученные в ходе этого обзора.