Հնդկաստանը բացահայտել է Պակիստանի կապը Պահալգամի ահաբեկչության կազմակերպիչների հետ. NDTV
Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Պահալգամ քաղաքում 26 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական գործողության հետաքննության ընթացքում Հնդկաստանի հետաքննությունների ազգային գործակալության (NIA) պատրաստած նախնական հաշվետվությունը նշում է Պակիստանի միջգերատեսչական հետախուզության (ISI) և հարձակումը կազմակերպած «Լաշքար է Թայբա» ահաբեկչական խմբավորման օպերատիվ կապը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հնդկաստանի NDTV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով NIA-ի աղբյուրների։
Նրանց համաձայն՝ Ջամու և Քաշմիրում ահաբեկչություն իրականացնելու դավադրությունը մշակվել է «Լաշքար է Թայբա»-ի զինյալների կողմից՝ ենթադրաբար ISI-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից տրված հրահանգների համաձայն: Աղբյուրները պնդում են, որ ծրագիրը մշակվել է Պակիստանում՝ «Լաշքար է Թայբա»-ի կենտրոնակայանում:
Աղբյուրների տվյալներով՝ հետաքննությունը նշում է, որ հարձակմանը մասնակցած ահաբեկիչներից երկուսը Պակիստանի քաղաքացիներ են։ Նրանք մշտական կապի մեջ են եղել իրենց պակիստանցի համակարգողների հետ՝ ստանալով կոնկրետ հրահանգներ հարձակման ժամկետների, լոգիստիկայի և իրականացման վերաբերյալ։ Ենթադրաբար, ահաբեկիչները Հնդկաստանի տարածք են ներթափանցել հարձակումից մի քանի շաբաթ առաջ։
Ապրիլի 22-ին զինված անձինք ահաբեկչական գործողություն են իրականացրել Պահալգամ զբոսաշրջային հայտնի քաղաքում: Հարձակվողները կրակ են բացել ինքնաձիգներով։ Զոհվել են Հնդկաստանի քսանհինգ քաղաքացի և մեկ նեպալցի, շատերը վիրավորվել են։ Հարձակվողներին հաջողվել է փախչել:

The Indian anti-terror body National Investigation Agency's (NIA) preliminary report on the April 22 terror attack in Jammu and Kashmir’s Pahalgam points to an operational nexus between Pakistan's intelligence agency, the Inter-Services Intelligence (ISI), and the terrorist group Lashkar-e-Taiba (LeT), NDTV reported citing sources.
According to NIA sources, the conspiracy behind the terror attack that killed 26 people, primarily tourists, was developed within LeT, allegedly under directives issued by senior ISI operatives. The plan is believed to have been formalised at Lashkar's headquarters in Pakistan, according to the report.
Two terrorists central to the attack, identified as Hashmi Musa (alias Suleman) and Ali Bhai (alias Talha Bhai), are confirmed Pakistani nationals. Interrogations of detained operatives indicate that both attackers maintained consistent communication with Pakistani-based handlers, receiving specific instructions on timing, logistics, and execution.
Pakistan has denied role in the attack.
According to the BBC, there has been speculation over whether India will respond with military strikes against Pakistan.