Եվրոպական երկրների մի խումբ պատգամավորներ քննադատել են Կայա Կալասի առաջիկա այցն Ադրբեջան
Եվրոպական խորհրդարանի և եվրոպական տարբեր երկրների խորհրդարանների մի խումբ պատգամավորներ մտահոգություն են հայտնել և քննադատել են Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին ապրիլի 25-ին Ադրբեջան կատարելիք պաշտոնական այցի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին պատգամավորները գրառումներ են կատարել X-ի իրենց միկրոբլոգներում։
Եվրախորհրդարանի կիպրացի պատգամավոր Լուկաս Ֆորլասն իր գրառման մեջ նշել է․ «Կայա Կալասի` ապրիլի 25-ի Ադրբեջան կատարելիք այցը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում։ Այս այցը տեղի է ունենում Ադրբեջանի շարունակական անդրսահմանային բռնության, հայ խաղաղ քաղաքացիների անօրինական կալանավորման և Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության դեմ ուղղված բացահայտ սպառնալիքների ֆոնին»:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Իզաբել Սանտյագոն, իր հերթին, գրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին սկանդալային է իմանալ, որ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչն ապրիլի 25-ին մեկնում է Ադրբեջան, մինչ հայ բանտարկյալները գտնվում են Բաքվի բանտերում։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսեսկ Մարկ Ալվարոն իր գրառման մեջ նշել է, որ ապրիլի 25-ին ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի այցը Բաքու մեծ մտահոգության տեղիք է տալիս․ «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը վատ է, և այս այցը կարող է վնասել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերություններին՝ առանցքային գործընկերոջ, որն ամուր նվիրվածություն ունի խաղաղությանը»:
Իսպանիայի խորհրդարանի մեկ այլ պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն, մասնավորապես, գրել է․ «Մինչ Ադրբեջանը խախտում է մարդու իրավունքները և միջազգային իրավունքը, Կայա Կալասը պաշտոնական այցով մեկնում է Բաքու։ Կովկասի մյուս երկրները նպաստում են ժողովրդավարությանը և խաղաղությանը, սակայն ԵՄ-ն առաջնահերթություն է տալիս ավտորիտար և ագրեսիվ բռնապետությանը»:
Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Միքայել Ռոթն էլ իր գրառման մեջ հարց է ուղղել Կայա Կալասին, թե արդյոք Եվրոպայի համար գազն ավելի կարևոր է, քան եվրոպամետ հանձնառությունը։
«Դուք այցելում եք Բաքվի ավտորիտար ռեժիմ՝ խուսափելով Երևանի ժողովրդավարությունից: Մինչդեռ Ադրբեջանը մերժում է մեր արժեքները, Հայաստանը մոտենում է Եվրոպական միությանը: Ինչպե՞ս է ռազմավարական մտածողության վիճակը Բրյուսելում»,-գրել է նախկին պատգամավորը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը պաշտոնական այցով ապրիլի 25-ին կժամանի Ադրբեջան։
Այցի շրջանակում նա կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո նախատեսվում են մամուլի համար հայտարարություններ։Այցի երկրորդ հատվածում Կայա Կալասը հանդիպում կունենա Եվրոպական երիտասարդ դեսպանների հետ։

A group of MEPs and parliamentarians from various European countries have expressed concern and criticized the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Kaja Kallas, regarding her official visit to Azerbaijan on April 25. The deputies shared their views in posts on X.
Cypriot MEP Loucas Fourlas noted in his post:
“The planned visit of European Commission Vice-President Kaja Kallas to Azerbaijan on April 25 raises serious concerns. This visit comes amid Azerbaijan’s continued cross-border violence, the illegal detention of Armenian civilians, and open threats against the EU Mission in Armenia.”
French National Assembly member Isabelle Santiago wrote that on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, it is scandalous to learn that the EU High Representative is traveling to Azerbaijan on April 25, while Armenian prisoners remain in Baku prisons.
Spanish parliamentarian Francesc-Marc Álvaro noted in his post that the visit of EU High Representative Kaja Kallas to Baku on April 25 causes great concern:
“The human rights situation in Azerbaijan is poor, and this visit could damage relations between the EU and Armenia, a key partner with a strong commitment to peace.”
Another member of the Spanish parliament, Jon Iñarritu, wrote:
"While Azerbaijan violates human rights and international law, Kaja Kallas is on an official visit to Baku. Other countries in the Caucasus promote democracy and peace, but the EU prioritizes an authoritarian and aggressive dictatorship."
Former German Bundestag member Michael Roth also questioned Kaja Kallas in his post, asking whether gas is more important to Europe than a pro-European commitment:
“You visit the authoritarian regime in Baku and avoid democracy in Yerevan. While Azerbaijan rejects our values, Armenia moves closer to the European Union. What is the state of strategic thinking in Brussels?”
The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Kaja Kallas will visit Azerbaijan on April 25.
During the visit, Kallas is scheduled to hold several high-level talks and meet with the Young European Ambassadors.