Վենետիկի ճարտարապետական միջազգային բիենալեում Հայաստանը կներկայանա իր ազգային տաղավարով
2025 թվականի մայիսի 9-ից նոյեմբերի 23-ը Հայաստանը կմասնակցի Վենետիկի ճարտարապետական 19-րդ միջազգային բիենալեին՝ La Biennale di Venezia-ին, Հայաստանը կմասնակցի «Միկրոճարտարապետություն արհեստական բանականությամբ. նոր հիշողություններ պատմական հուշարձաններից» խորագրով նախագծով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը մամլո ասուլիսում նշեց, որ նախարարությունն անցկացրել է մրցույթ՝ հաղթողներին ընտրելու նպատակով, որոնք պետք է հավուր պատշաճի ներկայացնեն Հայաստանը Վենետիկում։
«Հանգամանքների բերումով հայկական կողմը մի քանի անգամ չի մասնակցել բիենալեին՝ իր աթոռը դատարկ թողնելով ճարտարապետների կարևոր հարթակում։ Հիմա վերադառնում ենք։ Կան նմանատիպ շատ հարթակներ, որտեղ ներկա լինելը խիստ ցանկալի է, նույնիսկ պարտադիր։ Այդ կերպ մենք Հայաստանի հայացքները, խոսքն ու մշակույթը հասցնում ենք աշխարհին։ Մրցույթը մեզ կանգնեցրեց շատ դժվար ընտրության առջև, որովհետև կային բազմաթիվ հայտեր ոչ միայն Հայաստանից, այլև ամբողջ աշխարհից։ Կազմավորվել էին թիմեր Լիբանանում, ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում և այլուր։ Ոլորտի մասնագետների հետ ունեցած բավականին լուրջ քննարկումներից հետո մեծ ուրախությամբ ընտրեցինք Թումոյի թիմին, որը վստահաբար մեր երկիրը հրաշալի կերպով կներկայացնի Վենետիկում և բիենալեի այցելուներին կմատուցի այդքան սպասված ճարտարապետական խոսքը»,- ասաց Դանիելյանը։
ԿԳՄՍ փոխնախարարը հավելեց, որ հայկական խմբերի միջոցով մշակութային քաղաքականությունն աշխարհին ներկայացնելու հանգամանքը վերանայվում է, քանի որ միայն մասնակցությունն այլևս ինքնանպատակ չէ, և հյուրախաղային ներկայությանը պետք է փոխարինի արդյունավետ մասնակցությունը՝ օժանդակելով պետության կողմից վարվող քաղաքականությանը։
«Բովանդակային առումով ճարտարապետությունը ոչ միայն շենքեր կառուցելու կամ որոշակի տեխնիկական լուծումներ գտնելու արվեստ է, այլև արվեստների արվեստն է՝ կատարելով համադրումների յուրատեսակ սինթեզ, և այստեղ նաև Հայաստանի խոսքը պետք է ասվի միջազգային այդ կարևոր հարթակում՝ որպես լուծումներ առաջարկող երկիր։ Տվյալ ծրագրի մեջ հաշվի է առնվել երկու բաղադրիչ՝ մշակութային ճարտարապետական ժառանգությունը, որը ստեղծել ու պահպանել ենք դարեր շարունակ, և այսօրվա նոր տեխնոլոգիաների միջոցով լուծումները։ Հաճելի է նաև, որ Հայաստանը ներկայացնելու են հիմնականում երիտասարդները, ինչը յուրատեսակ ուղերձ է բոլոր ասպարեզներում աշխատող երիտասարդ մասնագետներին»,- ասաց Դանիելյանը։
Հայաստանի ազգային տաղավարի համադրող Մարիաննա Կարապետյանը նշեց, որ իրականում հիանալի թիմ է ձևավորվել տվյալ նախագծի շուրջ, ինչն առանձնակի հպարտություն է ներշնչում հայկական տաղավարի կազմակերպիչներին։
«Մեր ճարտարապետական խմբին միացել են Սիփանա Չակերյանը և Շահան Վիդալ- Գորենը, որոնք Ֆրանսիայից են և զբաղվում են արհեստական բանականության կիրառմամբ մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում։ Ունեն հետաքրքիր ուսումնասիրություններ ու աշխատանքներ՝ հսկայական գործ կատարելով նաև մեր նախագծի շրջանակում։ Թումոն ներկայացնում են Հյուլեի Քեշիշյանն ու Բեկոր Փափազյանը, որոնք նույնպես կատարել են հսկայածավալ աշխատանք՝ համակարգելով ամբողջ գործը։ Թումոն տրամադրել է սկզբնական նյութերը, որոնց վրա հիմնվել է հայկական տաղավարը։ Մեր թիմում է նաև Արի Մելենսիանոն, որը հայտնի փիլիսոփա է և զբաղվում է արհեստական բանականության փիլիսոփայությամբ»,- նշեց Կարապետյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ հայկական տաղավարի հիմքում Թումոյի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության սկանավորման նախագիծն է։ Սկանավորման խմբի անդամները հակամարտության ընթացքում մեկնել են Լեռնային Ղարաբաղ և այցելել տարբեր տարածքներ, որտեղ կան հայկական մշակութային կոթողներ։ Կարճ ժամանակահատվածում հասցրել են սկանավորել մեծ ծավալի հուշարձաններ, որոնք այժմ գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ և վտանգված են։ Շատերն արդեն իսկ ոչնչացվել են ադրբեջանցի վանդալների կողմից։
«Դրանցից մնացել են միայն այս եռաչափ սկանավորված ֆայլերը, որոնք էլ հենց նախագծի հիմքում են։ Այդ մոդելների հիման վրա ստեղծվել է արհեստական բանականության մոդել, որը մարդկանց կներկայացնի հայկական ճարտարապետության էությունը, նրա հուզական կողմը՝ այն բաժանելով առանձին տարրերի, տեսակների ու տիպարների։ Փորձ է արվել այդ ամենը վերարտադրել քարի տեսքով։ Նպատակն այն է, թե ինչպես պետք է աշխատել մշակութային ժառանգության հետ, պահպանել ոչ միայն թվային ռեսուրսների միջոցով, այլև վերարտադրել դրանց իմաստը նորովի։ Սա բավականին հետաքրքիր նախագիծ է ժամանակակից ճարտարապետական աշխարհում։ Ցանկացած ինքնատիպ կոթողի կորուստը մեծ ցավ է ոչ միայն մեր, այլև միջազգային հանրության համար»,- նշեց Կարապետյանը։
Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանն իր հերթին ասաց, որ Վենետիկի բիենալեն իսկապես շատ կարևոր իրադարձություն է, որից այլևս պետք չէ բացակայել։ Ընդհակառակը՝ անհրաժեշտ է նոր անակնկալներով զարմացնել բոլորին։
«Այս տարվա բիենալեի հիմնական թեման առնչվում է արհեստական բանականությանը, որի հետ աշխատանքն իրոք բավականին հետաքրքիր է։ Մենք 2015 թվականից սիրողական մակարդակով սկսել ենք սկանավորման աշխատանքները Թումոյի աշխատարաններում, հետո անցել ենք պրոֆեսիոնալ աշխատանքի և այսօր ունենք Հայաստանի և Արցախի 260-ից ավել հուշարձանների վերաբերյալ համապատասխան արխիվներ։ Թումոն դրանով չի սահմանափակվում։ Մեր յուրաքանչյուր ծրագրի մեջ ամրագրված է կրթական բաղադրիչը։ Կարծում եմ, որ մեր հավաքածուն հարուստ, հետաքրքրական և խորունկ աշխատանքի արդյունք է։ Այդ ամբողջը ցանկանում ենք փոխանցել հայկական տաղավարի այցելուներին՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարելի է պահպանել ու հարստացնել մշակութային արժեքները։ Մեր աշխատանքները վստահաբար չեն ավարտվելու այս բիենալեով, այլ շարունակվելու են՝ ապագայում այլ հորիզոններ փորձարկելու համար»,- ասաց Փափազյանը։
«Միկրոճարտարապետություն արհեստական բանականությամբ» նախագիծը թիմային համագործակցություն է՝ ԿԳՄՍ նախարարության, Electric Architects ստուդիայի, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, Calfa ու MoNumEd կազմակերպությունների և արվեստագետ Արի Մելենսիանոյի միջև։ Նախագծի համադրողն է ուրբանիստ, ճարտարապետ Մարիաննա Կարապետյանը:

На Венецианской международной архитектурной биеннале у Армении будет свой павильон
С 9 мая по 23 ноября 2025 года Армения примет участие в 19-й Международной архитектурной биеннале в Венеции La Biennale di Venezia с проектом “Микроархитектура посредством искусственного интеллекта: создание новых воспоминаний с помощью древних памятников”, представивив его в своем национальном павильоне.
Как передает  Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщил заместитель министра ОНКС Даниел Даниелян. Он рассказал, что министерство провело конкурс с целью отбора победителей (в данном случае группы архитекторов), которые достойно представят Армению в Венеции.
“В силу обстоятельств армянская сторона несколько раз не приняла участия в биеннале. Теперь мы возвращаемся. Существует множество подобных платформ, присутствие на которых крайне желательно, даже обязательно. Таким образом, мы знакомим мир с взглядами, языком и культурой Армении. Конкурс поставил нас перед очень сложным выбором, поскольку было много заявок не только из Армении, но и со всего мира. Команды были сформированы в Ливане, США, Германии и других странах. После довольно серьезных обсуждений с экспертами этой области мы рады были остановить свой выбор на команде TUMO, которая, безусловно, прекрасно представит нашу страну в Венеции и предоставит посетителям биеннале долгожданную архитектурную речь”, - сказал Даниелян.
Заместитель министра добавил, что рассматривается вопрос представления культурной политики миру посредством армянских коллективов, поскольку само по себе участие уже не является самоцелью, а гастрольное присутствие должно быть заменено эффективным участием, поддерживающим политику, проводимую государством.
“По своему содержанию архитектура - это не только искусство возведения зданий или нахождения определенных технических решений, но и искусство уникального синтеза сочетаний, и здесь голос Армении также должен быть услышан на этой важной международной площадке, как страны, предлагающей решения. В этой программе учитываются два компонента: культурное архитектурное наследие, которое мы создавали и сохраняли на протяжении веков, и решения, предлагаемые с помощью современных новых технологий. Приятно также и то, что Армению в основном будут представлять молодые люди, что является уникальным посланием молодым специалистам, работающим во всех сферах”, - заметил Даниелян.
Куратор армянского национального павильона Марианна Карапетян отметила, что вокруг этого проекта сформировалась поистине превосходная команда, что вызывает особую гордость у организаторов армянского павильона.
“К нашей архитектурной группе присоединились Сипан Ачакян и Шаан Корен, которые приехали из Франции и занимаются применением искусственного интеллекта в сфере сохранения культурного наследия. У них интересные исследования и работы, они прекрасно справляются и в рамках нашего проекта. TUMO представляют Хулей Кешишян и Григорий Папазян. Они проделали колоссальную работу по координации всего процесса. Команда TUMO предоставила исходные материалы, на которых и был основан армянский павильон. В нашей команде и известный философ Ари Меланчиано. Он занимается философией искусственного интеллекта”, - отметила Марианна Карапетян.
По ее словам, в основе армянского павильона лежит проект TUMO по исследованию армянского культурного наследия. Члены группы побывали в Нагорном Карабахе в дни конфликта и посетили различные районы, где находятся армянские культурные памятники. За короткий промежуток времени им удалось отсканировать большой объем памятников, которые сейчас оказались под контролем Азербайджана и находятся под угрозой исчезновения. Многие из них уже разрушены азербайджанскими вандалами.
“Все, что от них осталось, - это трехмерные отсканированные файлы, которые и являются основой самого проекта. На их основе была создана модель искусственного интеллекта, которая представит людям суть армянской архитектуры, ее эмоциональную сторону, разделив ее на отдельные элементы, типы и узоры. Была сделана попытка воспроизвести все это в камне. Цель состоит в том, как работать с культурным наследием, не только сохранять его с помощью цифровых ресурсов, но и воспроизводить его значение по-новому. Это довольно интересный проект в современном архитектурном мире. Утрата любого уникального памятника - большая потеря не только для нас, но и для всего международного сообщества”, - отметила Марианна Карапетян.
Исполнительный директор TUMO Мари Лу Папазян, в свою очередь, заявила, что Венецианская биеннале - это действительно важное событие, которое нельзя пропустить. Нужно удивлять всех своими новыми сюрпризами.
“Главная тема биеннале этого года связана с искусственным интеллектом, с которым действительно очень интересно работать. Мы начали сканировать на любительском уровне в мастерских TUMO в 2015 году, затем перешли к профессиональной работе и сегодня у нас есть соответствующие архивы с более чем 260 памятниками Армении и Арцаха. TUMO не ограничивается этим. Каждая из наших программ имеет образовательный компонент. Я считаю, что наша коллекция - это результат насыщенной, интересной и глубокой работы. И все это мы хотим донести до посетителей армянского павильона, показав, как можно сохранять и обогащать культурные ценности. Наша работа, безусловно, не закончится на этой биеннале, в будущем мы продолжим исследование и других горизонтов”, - заключила Мари Лу Папазян.