Բարձրակարգ հաստատությունները՝ պատմության կեղծման ամբիոններ. Հայ Կաթողիկէ Առաջնորդությունը մտահոգություն է հայտնել Հռոմում կայացած գիտաժողովի առնչությամբ
Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի Հայ Կաթողիկէների առաջնորդ Արհ. Տ. Գևորգ արքեպիսկոպոս Նորատունկյանը խորը վրդովմունք և մտահոգություն է հայտնել օրեր առաջ Հռոմի Պապական Գրիգորյան համալսարանում տեղի ունեցած «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով գիտաժողովի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Առաջնորդության քարտուղարությունից հայտնում են, որ գիտաժողովին փորձ է արվել ուղղակի ժխտել ԼՂ-ում հայ հոգևոր և պատմական ժառանգության հայկական պատկանելությունը և վիրավորել հինավուրց հայ քրիստոնյա ժողովրդի արժանապատվությունը, այն էլ՝ քրիստոնեության համաշխարհային համբավ վայելող ուսումնական մայր կաճառներից մեկում, որը պատկանում է Հիսուսյան միաբանությանը, և Հռոմում՝ քրիստոնեության հնագույն բնօրաններից մեկում։
«Կրկնակի՛ հանդգնություն և հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության արգահատելի հերթական ադրբեջանական դրսևորումը: Հիսուսյան միաբանության Ընդհանուր Մեծավոր Հայր Արտուրո Սոզային ուղղված իր նամակում Արհ. Տ. Գևորգ Արքեպիսկոպոս Նորատունկյանը դատապարտել է վտանգը, որ նման բարձրակարգ ակադեմիական հաստատությունները կարող են դառնալ պատմության կեղծման ամբիոններ, որտեղ զոհերի ձայները լռեցվում են կամ խեղաթյուրվում, իսկ հայ ժողովրդի տառապանքն անտեսվում է, կամ շահագործվում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Առաջնորդ Հայրը գրել է, որ իր ժողովուրդը ենթարկվել է դաժան տեղահանության Արցախից (ԼՂ) և երկու հազարամյա քրիստոնեկան ներկայության համակարգված ոչնչացման: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր բառ, որ լռեցնում կամ խեղաթյուրելով շահարկում է այս իրականությունը՝ վիրավորանք է, որ աղաղակում է Աստծո առաջ։
Արքեպիսկոպոսը հիշեցրել է Ֆրանցիսկոս Պապի և Հիսուսյան միաբանության հիմնադիր Սբ. Իգնատիոս Լոյոլացու խոսքերը՝ կրկնելով, որ չի կարելի խոսել երկխոսության մասին՝ թաքցնելով ճնշումները, ո՛չ էլ կրթել կշռադատության վերաբերյալ, եթե հրաժարվում ենք ճշմարտությունից։
«Հիսուսյան միաբանությունն ամբողջական սերունդներ է կրթել՝ նրանց մեջ սերմանելով ազատության և բարեխիղճ գիտակցության անքննարկելի սկզբունքները։ Այսօր, առավել քան երբևէ, միաբանությունը կոչված  է լինելու հստակամիտ առաջնորդ, մարգարեական ձայն, այլ ո՛չ թե՝ լուռ հանդիսատես», գրել է Արքեպիսկոպոս Նորատունկյանը՝ Հիսուսեան միաբանության մեծավորին և խնդրել հեղինակավոր այդ միաբանությանը վայել բծախնդրությամբ և հոգևոր եռանդով հետամուտ լինել այդ եղելության պատճառներն առավել խորությամբ ուսումնասիրելու և իր նամակին արձագանքելու համար, որովհետև խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն հայ ժողովրդի հոգևոր և մշակութային ժառանգությանը վիրավորելուն, այլև՝ Կաթողիկէ Եկեղեցու վաստակյալ և բազում սրբերի օրրան հանդիսացող միաբանության հոգևոր նկարագրի հանդեպ ոտնձգությանը և բարի համբավին:
Արքեպիսկոպոս Նորատունկյանը համոզում ունի, որ տեղի ունեցածը չէր կարող լինել Հիսուսեան միաբանության, և առավե՛լ ևս Հռոմի Սուրբ Աթոռի, դիտավորությունը, և պատճառների մասին հստակ պատասխաններ ստանալուն պես, Առաջնորդության քարտուղարությունը հանդես կգա լրացուցիչ հաղորդագրությամբ:
Ապրիլի 10-ին Հռոմի պապական Գրեգորյան համալսարանում Սուրբ Աթոռում Ադրբեջանի դեսպանության և ադրբեջանական որոշ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդի ժամանակներ» վերտառությամբ միջոցառում՝ տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Միջոցառման ընթացքում փորձ է արվել ժխտելու Հայաստանի և ԼՂ-ի պատմամշակութային ժառանգության հայկական պատկանելությունը, խեղաթյուրելու պատմական իրողությունները:

Авторитетные академические учреждения - кафедры фальсификации истории. Армянское католическое настоятельство выразило обеспокоенность по поводу конференции в Риме
Ординарий католиков Армении, армянских католиков Грузии, России и Восточной Европы протоиерей Геворг Норатункян выразил глубокое возмущение и обеспокоенность в связи с проведением в Папском Григорианском университете конференции “Христианство в Азербайджане: история и современность”.
Как передает Арменпресс, в Секретариате настоятельства сообщили, что на конференции была предпринята попытка прямого отрицания армянской принадлежности армянского духовного и исторического наследия Нагорного Карабаха и оскорбления достоинства древнего армянского христианского народа, причем в одном из учебных центров христианства, принадлежащем Конгрегации Иисуса, пользующемся всемирной славой, и в Риме, одном из старейших центров христианства.
“Двойная дерзость и очередное отвратительное проявление ненависти азербайджанцев к армянскому народу. В письме генеральному настоятелю Общества Иисуса преподобному отцу иезуиту Артуро Соса Геворг Норатункян осудил опасность того, что такие авторитетные академические учреждения могут стать кафедрами фальсификации истории, где голоса жертв заглушаются или искажаются, а страдания армянского народа игнорируются или эксплуатируются”, - говорится в сообщении.
Он написал, что армянский народ подвергся насильственному перемещению из Арцаха (НК) и систематическому уничтожению двухтысячелетней христианской культуры. И каждое слово, которое замалчивается или искажает эту реальность, является оскорблением, призывающим к Всевышнему.
Геворг Норатункян напомнил слова Папы Франциска и основателя Общества Иисуса святого Игнатия Лойолы, повторившего, что мы не можем говорить о диалоге, скрывая притеснение, или учить обсуждению, если мы отвергаем истину.
“Иезуиты воспитали целые поколения, прививая им неоспоримые принципы свободы и совести. Сегодня, как никогда, Общество Иисуса призвано быть ясно мыслящим лидером, пророческим голосом, а не молчаливым зрителем”, - написал архиепископ Норадункян настоятелю иезуитского Общества, попросив с должным усердием и духовным рвением заняться более глубоким изучением причин этого инцидента и ответить на его письмо, поскольку речь идет не только об оскорблении духовного и культурного наследия армянского народа, но и о посягательстве на духовный облик и добрую репутацию Общества, которая является колыбелью многих святых и достойных людей Католической Церкви.
Геворг Норатункян убежден, что произошедшее не могло быть намерением Общества Иисуса и, тем более, Святого Престола Рима, и как только будут получены четкие ответы о причинах, Секретариат выступит с дополнительным сообщением
10 апреля в Папском Григорианском университете в Риме по инициативе посольства Азербайджана при Святом Престоле и ряда азербайджанских организаций прошла конференция “Христианство в Азербайджане: история и современность” с участием представителей разных стран.
На конференции была предпринята попытка отрицания армянской принадлежности историко-культурного наследия Армении и Нагорного Карабаха, а также искажения исторических реалий.