Ամուլսարի հանքի շահագործումը կսկսվի ընթացիկ տարվա վերջին
Ամուլսարի հանքը կվերաբացվի և կսկսի շահագործվել ընթացիկ տարվա վերջին. Հայաստանն այդտեղից կունենա արդյունահանված առաջին ոսկին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին հայտնեց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը։
«ՀՀ կառավարությունն աջակցեց մեր ծրագրին և տվեց պետական երաշխիք, ուստի մոտ ժամանակներում կավարտենք ծրագրի ֆինանսավորումը։ Այս գարնանը կվերսկսենք շինարարական աշխատանքները։ Իրականացվելու է 250 միլիոն դոլարի ներդրում, որից 150 միլիոն դոլարը կհատկացվի տեղական բանկերի միջոցով, մյուս մասը կներդնի մեր ընկերությունը։ Հարցն ամենևին չի առնչվում վերաբացման տեխնիկական աշխատանքների բարդ լինելուն, այլ այն հանգամանքին, որ յոթ տարի կանգնած մեծ ծրագիրը, որն արդեն իսկ 80 տոկոսով ավարտված էր, պետք է վերջապես իրականացվի։ Վերաբացման աշխատանքները տեխնիկապես այդքան բարդ չեն, պարզապես անհրաժեշտ է ճիշտ կազմակերպչական մոտեցում ցուցաբերել»,- նշեց Ալոյանը։
Նա հավելեց, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման դեպքում ընկերությունը կդառնա Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկը, երկրորդը կամ երրորդը՝ տարեկան վճարելով 120 միլիոն դոլարի չափով հարկ։ Կստեղծվեն 750 ուղղակի և մոտ 4000 անուղղակի աշխատատեղեր։
«Զբաղվածության տեսանկյունից մեր ձեռնարկությունը Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի համար կլինի շատ կարևոր հաստատություն՝ իրականացնելով սոցիալական ծրագրեր, առավել ևս, որ ընկերությունը պարտավորվել է սոցիալական աջակցություն ցուցաբերել հանքին հարակից երեք համայնքներին։ Շարժը երկու մարզերում էլ կլինի բավականին աշխույժ։ Մեր ընկերությունը երկարաժամկետ կտրվածքով, մոտ 20-25 տարի կապահովի տնտեսական բարելավում նշված մարզերում»,- հավաստիացրեց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրենը։
Անդրադառնալով շրջակա միջավայրի բնապահպանական բաղադրիչին՝ Ալոյանը վստահեցրեց, որ իրենց ծրագիրը յոթ տարի շարունակ ենթարկվել է բազմաթիվ բնապահպանական ստուգումների ու աուդիտների։ Մինչ այդ էլ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը շրջակա միջավայրի ազդեցության լավագույն գնահատականն էր իրականացրել՝ ինչպես տեղեկան, այնպես էլ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
«Մենք մոնիթորինգի համար հատկացնում ենք մեծ գումարներ, ինչը բնապահպանական տեսանկյունից չափազանց կարևոր է։ Զգալի գումարներ կծախսենք, որպեսզի նաև հետևենք ու չշեղվենք նախանշված բնապահպանական ուղուց։ Տարվա ընթացքում մեր միջազգային գործընկերները ժամանելու են Հայաստան և բնակչությանը հավաստիացնելու են, որ մենք անշեղորեն գնալու ենք կանաչ և անվտանգ հանքարդյունաբերության ճանապարհով։ Պարբերաբար հրավիրելու ենք նաև տեղական ՀԿ-ների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների ու բնապահպանների։ Դա լինելու է բաց և թափանցիկ գործընթաց։ Մենք նույնպես անչափ շահագրգռված ենք, որպեսզի նման մոնիթորինգ իրականացվի։ Փաստորեն համադրվելու են ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսները»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Ինչ վերաբերում է հանքի անվտանգ շահագործման խնդրին, Ալոյանն ընդգծեց, որ աշխատանքային անվտանգության հարցը նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ընկերությունը չի աշխատել, եղել է առաջնահերթություն։
«Ապագայում նույնպես տվյալ հարցը դրվելու է շատ բարձր մակարդակի վրա։ Մենք ունենք չափանիշներ, իրականացնում ենք համարժեք քաղաքականություն, որից չենք շեղվելու։ Ցանկանում ենք, որպեսզի աշխատողը գա, վաստակի գումար և անվտանգ գնա տուն»,- ասաց Ալոյանը։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրենը ԵՊՀ-ում կազմակերպված միջոցառման ընթացքում նաև հանդես եկավ հանքարդյունաբերության վերաբերյալ համապատասխան զեկույցով և կատարեց երեք հիմնական շեշտադրում։
«Նախևառաջ անհրաժեշտ է երկրաբանության ասպարեզում ծավալել գործուն և արդյունավետ երկխոսություն շահագրգիռ կողմերի միջև, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ինչպիսի մետաղների պահանջարկ կա այսօր կամ հետագա 5-10 տարիների ընթացքում, որպեսզի մեր ջանքերը, ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսներն ուղղենք այդ մետաղների հայտնաբերմանը, չկորցնենք միջազգային շուկա դուրս գալու հնարավորությունը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Երկրորդ կարևոր շեշտադրումն առնչվում էր առկա հանքային հումքին, որը բերում է հավելյալ արժեք Հայաստանի Հանրապետությանը, ուստի անհրաժեշտ է ավելացնել ու հզորացնել արդյունաբերական ներուժը, քանի որ դրա պահանջարկն ունի ամբողջ աշխարհը։ Ալոյանը հավելեց, որ այսօր արդյունահանվող մետաղներն ապագայում կարող են փոխարինվել այլ մետաղներով, հետևաբար պետք է հաշվի առնել այդ ռիսկը, պատրաստ լինել փոփոխություններին, կիրառել նորագույն տեխնոլոգիաներն ու նորարարությունները, որպեսզի մեր տեղը միջազգային շուկայում մնա կայուն և հաստատուն։
«Իսկ երրորդ շեշտադրումը վերաբերում էր Հայաստանի հետագա տնտեսական զարգացմանը, այսինքն՝ պետք է մտածենք նաև հետագա սերունդների մասին։ Քանի որ մեզ արժեք բերող հանքարդյունաբերության ոլորտում կարող են տեխնոլոգիաները փոխվել, հետևաբար, ելնելով առկա պահանջարկից, հենց այսօրվանից պետք է աշխատենք ու շահագործենք եղած հանքավայրերը»,- եզրափակեց Ալոյանը։

Рудник Амулсар начнет работу к концу этого года
Рудник Амулсар возобновит работу и начнет работу в конце этого года. Оттуда начнется промышленная добыча первого золота в Армении. Об этом в интервью агентству Арменпресс заявил основатель и исполнительный директор компании Lydian Armenia Айк Алоян.
«Правительство Армении поддержало наш проект и предоставило государственную гарантию, поэтому в ближайшее время мы завершим финансирование проекта. Мы возобновим строительные работы этой весной. Будет сделано инвестиций в размере $250 миллионов,  из которых 150 миллионов будут выделены через местные банки, а остальная часть будет инвестирована нашей компанией. Проблема вовсе не в сложности технических работ по возобновлению работы, а в том, что замороженный на семь лет крупный проект, который уже был выполнен на 80%, наконец-то должен быть реализован. Технически работа по возобновлению работы не так уж сложна, просто необходимо продемонстрировать правильный организационный подход», — отметил Алоян.
Он добавил, что в случае разработки Амулсарского месторождения компания станет одним из крупнейших налогоплательщиков Армении, вторым или третьим, выплачивая ежегодно $120 миллионов налогов. Будет создано 750 прямых и около 4000 косвенных рабочих мест.
«С точки зрения занятости наше предприятие станет для регионов Вайоц Дзор и Сюник очень важным учреждением, реализующим социальные программы, тем более, что компания взяла на себя обязательство оказывать социальную поддержку трем общинам, прилегающим к руднику. Движение будет весьма оживленным в обоих регионах. Наша компания обеспечит экономическое улучшение в указанных регионах в долгосрочной перспективе, примерно на 20-25 лет», - заверил основатель и исполнительный директор Lydian Armenia.
Говоря об экологической составляющей окружающей среды, Алоян заверил, что их проект на протяжении семи лет подвергался многочисленным экологическим проверкам и аудитам. До этого компания Lydian Armenia провела лучшую оценку воздействия на окружающую среду, соответствующую как местным, так и международным стандартам.
«Мы выделяем большие суммы на мониторинг, что крайне важно с точки зрения экологии. Мы потратим значительные суммы, чтобы также следовать и не отклоняться от обозначенного экологического пути. В течение года наши международные партнеры будут приезжать в Армению и заверять население, что мы будем неуклонно двигаться вперед по пути зеленой и безопасной добычи полезных ископаемых. Мы также будем регулярно приглашать представителей местных НПО, государственных учреждений и экологов. Это будет открытый и прозрачный процесс. Мы также весьма заинтересованы в проведении такого мониторинга. По сути, будут объединены финансовые и человеческие ресурсы», — отметил наш собеседник.
Касаясь вопроса безопасной эксплуатации рудника, Алоян подчеркнул, что вопрос охраны труда был приоритетным даже тогда, когда предприятие не работало.
«В будущем этот вопрос также будет поднят на очень высоком уровне. У нас есть стандарты, мы реализуем адекватную политику и не будем отступать от нее. Мы хотим, чтобы работник приходил, зарабатывал деньги и благополучно возвращался домой», — сказал Алоян.
Основатель и генеральный директор Lydian Armenia также выступил с соответствующим докладом о горнодобывающей отрасли в ходе мероприятия, организованного в ЕГУ, и выделил три основных момента.
«В первую очередь необходимо вести активный и эффективный диалог между заинтересованными сторонами в области геологии, чтобы понимать, какие металлы востребованы сегодня или будут в ближайшие 5-10 лет, чтобы мы могли направить свои усилия, финансовые и человеческие ресурсы на открытие этих металлов и не упустить возможность выхода на международный рынок», - отметил наш собеседник.
Вторым важным акцентом были имеющиеся минеральные ресурсы, которые приносят дополнительный доход Республике Армения, поэтому необходимо наращивать и укреплять промышленный потенциал, так как на него есть спрос во всем мире.
Алоян добавил, что добываемые сегодня металлы в будущем могут быть заменены другими, поэтому мы должны учитывать этот риск, быть готовыми к изменениям, применять новейшие технологии и инновации, чтобы наше место на международном рынке оставалось стабильным и устойчивым.
«И третий акцент был сделан на дальнейшем экономическом развитии Армении, то есть мы должны думать и о будущих поколениях. Поскольку в горнодобывающей промышленности могут меняться технологии, которые приносят нам доход, поэтому, исходя из существующего спроса, мы должны работать и эксплуатировать существующие рудники, начиная с сегодняшнего дня», — заключил Алоян.