ՀՀ-ն պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել Ադրբեջանին տրամադրած ականապատ տարածքների քարտեզների ճշգրտությունը
Հայաստանը պատրաստ է ստուգել Ադրբեջանին տրամադրած ականապատ տարածքների քարտեզների ճշգրտությունը միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով ականապատ տարածքների քարտեզների վերաբերյալ Բաքվի պահանջների մասին լրատվամիջոցների հարցմանը:
«Կարևորելով մարդասիրական խնդիրների լուծումը՝ 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին Հայաստանը միակողմանիորեն, առանց նախապայմանների Ադրբեջանին տրամադրել է ականապատ տարածքների 972 գրանցամատյան»,–գրել է Բադալյանը:
Նա հավելել է՝ դեռ ավելին, հավատարիմ մնալով հումանիտար հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով կազմել և 2024 թվականի սկզբին ականապատ տարածքների նոր գրանցամատյաններ է փոխանցել Ադրբեջանին։
«Ադրբեջանը շարունակաբար կասկածի տակ է դնում այդ քարտեզների ճշգրտությունը՝ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին, որ «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան։ Հայաստանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, պատրաստ է ստուգել այդ քարտեզների ճշգրտությունը միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ»,–նշել է խոսնակը:
ԱԳՆ-ից հիշեցրել են՝ Արդարադատության միջազգային դատարանը միանշանակ մերժել է Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Բաքվի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատման գործողությունների մեջ:
Բաքուն վերջին օրերին կրկին սկսել է մեղադրանքներ հնչեցնել Երևանի հասցեին, թե իբր Հայաստանի կողմից իրեն տրամադրված ականապատ տարածքների քարտեզները ոչ ճշգրիտ են ու պիտանի չեն։

Республика Армения готова проверить точность предоставленных Азербайджану карт минных территорий с привлечением международных экспертов
Армения готова проверить точность предоставленных Азербайджану карт минных территорий с привлечением международных экспертов.
Как сообщает Арменпресс, об этом в своем микроблоге в X написала пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, касаясь вопроса СМИ о требованиях Баку относительно карт заминированных территорий.
“Придавая важность решению гуманитарных вопросов, Армения 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 ноября и 29 ноября 2021 года в одностороннем порядке и без каких-либо условий предоставила Азербайджану 972 журнала минных территорий”, - написала Бадалян.
Она добавила, что, кроме того, придерживаясь принципов сотрудничества в гуманитарных вопросах, Армения путем обследований составила новые журналы миннных территорий и передала их Азербайджану в начале 2024 года.
“Азербайджан продолжает подвергать сомнению точность этих карт, несмотря на наши многочисленные заявления о том, что не существует лучших или более точных карт. Армения, как и прежде, готова проверить точность этих карт с привлечением международных экспертов”, - отметила пресс-секретарь МИД.
В МИД напомнили, что Международный суд ООН однозначно отклонил ходатайство Баку о применении временной меры в отношении Армении, в котором Азербайджан обвинил Армению в минировании территорий.