ՀՀ-ն պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել Ադրբեջանին տրամադրած ականապատ տարածքների քարտեզների ճշգրտությունը
Հայաստանը պատրաստ է ստուգել Ադրբեջանին տրամադրած ականապատ տարածքների քարտեզների ճշգրտությունը միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով ականապատ տարածքների քարտեզների վերաբերյալ Բաքվի պահանջների մասին լրատվամիջոցների հարցմանը:
«Կարևորելով մարդասիրական խնդիրների լուծումը՝ 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին Հայաստանը միակողմանիորեն, առանց նախապայմանների Ադրբեջանին տրամադրել է ականապատ տարածքների 972 գրանցամատյան»,–գրել է Բադալյանը:
Նա հավելել է՝ դեռ ավելին, հավատարիմ մնալով հումանիտար հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով կազմել և 2024 թվականի սկզբին ականապատ տարածքների նոր գրանցամատյաններ է փոխանցել Ադրբեջանին։
«Ադրբեջանը շարունակաբար կասկածի տակ է դնում այդ քարտեզների ճշգրտությունը՝ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին, որ «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան։ Հայաստանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, պատրաստ է ստուգել այդ քարտեզների ճշգրտությունը միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ»,–նշել է խոսնակը:
ԱԳՆ-ից հիշեցրել են՝ Արդարադատության միջազգային դատարանը միանշանակ մերժել է Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Բաքվի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատման գործողությունների մեջ:
Բաքուն վերջին օրերին կրկին սկսել է մեղադրանքներ հնչեցնել Երևանի հասցեին, թե իբր Հայաստանի կողմից իրեն տրամադրված ականապատ տարածքների քարտեզները ոչ ճշգրիտ են ու պիտանի չեն։

Armenia ready to verify accuracy of minefield maps with int’l experts – foreign ministry responds to Azeri claims
Armenia is ready to verify the accuracy of the minefield maps given to Azerbaijan with involvement of international experts, Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan has said.
Badalyan, in a post on X, responded to media inquiries about Azerbaijan’s demands “to provide minefield maps.”
“Emphasizing the importance of addressing humanitarian issues, on June 12, July 3, October 19, November 1 & November 29, 2021 Armenia unilaterally provided Azerbaijan with 972 registries of minefields without preconditions. Moreover, remaining committed to the principles of cooperation on humanitarian issues, Armenia compiled through inquiries & transferred new minefield registries to Azerbaijan in early 2024. Azerbaijan continuously questions the accuracy of these maps, despite our repeated statements that there are no "better or more accurate" maps. Armenia, both previously and now, is ready to verify the accuracy of these maps with the involvement of int’l experts. We would like to add that the International Court of Justice unequivocally rejected the request to apply a provisional measure against Armenia, in which Azerbaijan had accused Armenia of mining activities [laying mines].”