Մոսկվան, Պեկինը և Թեհրանը համաձայնեցնում են դիրքորոշումները իրանական միջուկային համաձայնագրի ապագայի վերաբերյալ
Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի միջև ապրիլի 8-ին Մոսկվայում կայանալիք խորհրդակցությունների ժամանակ կողմերը կհամաձայնեցնեն իրենց դիրքորոշումները Իրանի միջուկային համաձայնագրի ապագայի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Կքննարկվեն զանազան տարբերակներ ու սցենարներ, որոնք տեղի կունենան այս տարվա հոկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործող բանաձևի ժամկետը լրանալուց հետո: Հարկ կլինի տեսնել, թե հետագայում ինչ կլինի միջուկային գործարքի հետ այս հարցի ուժային լուծման ԱՄՆ-ի ներկայիս գծի պայմաններում: Երեք երկրները կհամաձայնեցնեն իրենց դիրքորոշումները», - ասել է նա լրագրողներին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ է քննարկվելու պլանավորված խորհրդակցությունների ժամանակ։

Москва, Пекин и Тегеран скоординируют позиции по будущему иранской ядерной сделки
В ходе консультаций между Россией, Китаем и Ираном, которые пройдут в Москве 8 апреля, стороны скоординируют свои позиции относительно будущего иранской ядерной сделки. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство “Интерфакс”, об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко.
“Будут рассматриваться различные варианты и сценарии, которые произойдут после истечения срока действия нынешней резолюции СБ ООН 18 октября нынешнего года. Нужно будет посмотреть, что будет с ядерной сделкой дальше в условиях нынешней линии США на силовое решение этого вопроса. Три страны скоординируют свои позиции”, - сказал он журналистам, отвечая на вопрос, что будет обсуждаться на запланированных консультациях.