Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԶԾ-ի, ՄԱԿ բնակչության հիմնադրամի և ՄԱԿ ծրագրերի իրականացման գրասենյակի գործադիր խորհրդի անդամ
ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական խորհրդում տեղի ունեցած ընտրություններում ապրիլի 4-ին Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (UNDP), ՄԱԿ Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) և ՄԱԿ Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի (UNOPS) գործադիր խորհրդի անդամ 2026-2028 թվականների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունից:
Հայաստանը ներդնելու է առավելագույն ջանքերը՝ աջակցելու և ներդրում ունենալու UNDP/UNFPA/UNOPS գործադիր խորհրդի աշխատանքներին՝ ի շահ ծրագրային երկրներում 2030 Օրակարգի իրականացման, սոցիալական, տնտեսական և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում ներառական, արդյունավետ և կայուն զարգացման ապահովման համար։
UNDP, UNFPA և UNOPS-ի գործադիր խորհուրդը պատասխանատու է տվյալ կազմակերպությունների գործունեության վերահսկման և աջակցության համար։ Այն բաղկացած է 36 անդամ պետություններից և ապահովում է վերոնշյալ գործակալությունների կողմից ծրագրային երկրներում պատշաճ աշխատանքների իրականացումը՝ տրամադրելով ռազմավարական ուղղորդում և իրականացնելով մշտադիտարկում։

Armenia elected to Executive Board of UNDP/UNFPA/UNOPS
On 4 April 2025, Armenia was elected to the Executive Board of the United Nations Development Programme/United Nations Population Fund/United Nations Office for Project Services for the term 2026-2028, the Permanent Mission of Armenia to the UN said in a press release.
“Armenia will put its utmost effort to support and contribute to the work of the Executive Board of UNDP/UNFPA/UNOPS for the benefit of the implementation of 2030 Agenda, and inclusive, effective and sustainable development in the programme countries in its three dimensions - social, economic and environmental,” it added.
The Executive Board of UNDP, UNFPA and UNOPS is responsible for overseeing and supporting the activities of these organizations. It consists of 36 member and ensures that these agencies remain responsive to the evolving needs of programme countries while providing strategic direction and supervision.