Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԶԾ-ի, ՄԱԿ բնակչության հիմնադրամի և ՄԱԿ ծրագրերի իրականացման գրասենյակի գործադիր խորհրդի անդամ
ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական խորհրդում տեղի ունեցած ընտրություններում ապրիլի 4-ին Հայաստանն ընտրվել է ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (UNDP), ՄԱԿ Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) և ՄԱԿ Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի (UNOPS) գործադիր խորհրդի անդամ 2026-2028 թվականների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունից:
Հայաստանը ներդնելու է առավելագույն ջանքերը՝ աջակցելու և ներդրում ունենալու UNDP/UNFPA/UNOPS գործադիր խորհրդի աշխատանքներին՝ ի շահ ծրագրային երկրներում 2030 Օրակարգի իրականացման, սոցիալական, տնտեսական և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում ներառական, արդյունավետ և կայուն զարգացման ապահովման համար։
UNDP, UNFPA և UNOPS-ի գործադիր խորհուրդը պատասխանատու է տվյալ կազմակերպությունների գործունեության վերահսկման և աջակցության համար։ Այն բաղկացած է 36 անդամ պետություններից և ապահովում է վերոնշյալ գործակալությունների կողմից ծրագրային երկրներում պատշաճ աշխատանքների իրականացումը՝ տրամադրելով ռազմավարական ուղղորդում և իրականացնելով մշտադիտարկում։

Армения избрана в исполнительный совет UNDP, UNFPA и UNOPS
На выборах, состоявшихся в Экономическом и Социальном Совете ООН 4 апреля, Армения была избрана членом Исполнительных советов Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН/UNDP), Фонда Организации Объединенных Наций в области народонаселения (UNFPA) и Управления Организации Объединенных Наций по осуществлению программ (UNOPS) на 2026-2028 годы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило Постоянное представительство Армении при ООН.
Армения приложит все усилия для поддержки и содействия работе Исполнительного совета UNDP/UNFPA/UNOPS в целях обеспечения инклюзивного, эффективного и устойчивого развития в социальной, экономической и экологической сферах в странах-участницах программы в соответствии с реализацией Повестки дня на период до 2030 года.
Исполнительные советы UNDP, UNFPA и UNOPS отвечают за контроль и поддержку деятельности этих организаций. В его состав входят 36 государств-членов, и он обеспечивает надлежащую реализацию работы вышеупомянутых агентств в странах-участницах программы путем предоставления стратегического руководства и проведения мониторинга.