Հութիները հայտարարել են Թել Ավիվի տարածքում ռազմական թիրախի վրա հարձակման մասին
Եմենի հյուսիսում իշխող «Անսար Ալլահ» շարժման անդամները անօդաչու թռչող սարքով հարձակվել են Թել Ավիվի տարածքում գտնվող ռազմական օբյեկտի վրա և Սաադա նահանգի վրա՝ խոցելով F360 հետախուզական ինքնաթիռը, որը գործում էր ի շահ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է շարժման ռազմական խոսնակ Յահյա Սարիան:
Նշվում է, որ «Gant Shark F360» հետախուզական ինքնաթիռը հատուկ առաքելություն էր իրականացնում Սաադա նահանգում:
Իսրայելական բանակն իր հերթին ավելի վաղ հայտնել էր, որ անօդաչու թռչող սարք է որսացել, որը երկրին մոտենում էր արևելքից:
Հութիները վերսկսել են հարձակումները Իսրայելի տարածքի վրա, որոնք դադարեցվել էին հունվարին՝ Պաղեստինի Գազայի հատվածում զինադադար սկսելուց հետո: Ավելի վաղ Հութիների առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ Հութին նախազգուշացրել էր, որ «Անսար Ալլահը» կվերսկսի հարձակումները Կարմիր և Արաբական ծովերում Իսրայելի հետ կապված նավերի վրա, եթե Իսրայելը շարունակի Գազայի հատվածի շրջափակումը։

Хуситы объявили об атаке на военный объект недалеко от Тель-Авива
Члены правящего на севере Йемена шиитское движение "Ансар Алла" атаковали с помощью беспилотника военный объект в районе Тель-Авива и сбили над провинцией Саада БПЛА-разведчик Giant Shark F360, который "действовал в интересах США и Израиля".
Как передает Арменпресс, об этом заявил военный представитель движения Яхья Сариа.
Отмечается, что разведывательный самолет Gant Shark F360 выполнял специальную миссию в провинции Саада.
Израильская армия, со своей стороны, ранее заявила, что перехватила беспилотник, приближавшийся к стране с востока.
Хуситы возобновили нападения на территорию Израиля, которые были прекращены в январе после начала прекращения огня в палестинском анклаве Газа. Ранее лидер хуситов Абдель Малик аль-Хути предупредил, что «Ансар Аллах» возобновит нападения на связанные с Израилем суда в Красном и Аравийском морях, если Израиль продолжит блокаду сектора Газа.