Երկրին սպառնացող YR4 աստերոիդի՝ Լուսնի հետ բախման հավանականությունը մեծացել է. NASA
Լուսնի հետ 2024 YR4 աստերոիդի բախման հավանականությունը փոքր-ինչ մեծացել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 2-ին հայտնել է ԱՄՆ-ի Օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային վարչությունը (NASA):
«Գործակալության փորձագետները…. նորացրել են 2032 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Լուսնի հետ 2024 YR4-ի բախման հավանականությունը 1,7%-ից (հաշվարկված փետրվարի վերջի դրությամբ) մինչև 3,8%՝ հիմնվելով Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակի և վերերկրյա աստղադիտակների դիտարկումների տվյալների վրա: Հավանականությունը, որ աստերոիդը կթռչի-կանցնի Լուսնի մոտով, կազմում է 96,2%», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
2024 YR4 աստերոիդը հայտնաբերվել է 2024 թ. դեկտեմբերի վերջին Չիլիում գործող Atlas ցանցի աստղադիտակներից մեկի կողմից։ Աստղագետների հաշվարկներով՝ այն կարող է մոտենալ Երկրին 2032 թվականի դեկտեմբերի 22-ին: Աստերոիդի չափը գնահատվում է 53-67 մետր՝ 10-հարկանի շենքի չափ։

Вероятность столкновения угрожающего Земле астероида YR4 с Луной несколько возросла - НАСА
Вероятность столкновения астероида YR4 2024 года с Луной несколько  возросла. Как передает Арменпресс, об этом 2 апреля сообщило Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА).
«Эксперты агентства обновили вероятность столкновения 2024 YR4 с Луной 22 декабря 2032 года с 1,7% по состоянию на конец февраля до 3,8% на основе данных орбитального телескопа «Джеймс Уэбб» и наблюдений с наземных телескопов. Вероятность того, что астероид пролетит мимо Луны, составляет 96,2%», - говорится в сообщении.
Астероид 2024 YR4 был обнаружен в конце декабря прошлого года одним из телескопов сети Atlas, действующим в Чили. По расчетам астрономов, он может сблизиться с Землей 22 декабря 2032 года. Размер астероида оценивается в 53-67 метров, размером с 10-этажный дом.