NASA-ն հայտարարել է այս տարի դեպի Լուսին երեք անօդաչու առաքելությունների մասին
Ամերիկյան ազգային ավիատիեզերական գործակալությունը՝ NASA-ն հայտարարել է այս տարի դեպի Լուսին երեք անօդաչու առաքելություն իրականացնելու ծրագրերի մասին։ Այդպիսով, ԱՄՆ-ն առաջին քայլերն է անում Լուսնի մակերևույթի վրա մշտական կայան ստեղծելու ուղղությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ռոբոտացված առաքելությունների ընթացքում NASA-ն նախատեսում է հետախուզել Լուսնի հարավային բևեռը, հավաքել գիտական տվյալներ, փորձարկել տեխնոլոգիաներն ու նախապատրաստվել Լուսնի մակերևույթ տիեզերագնացների վերադարձին։
NASA-ի ղեկավար Ջարեդ Այզեքմանը մայիսի 26-ի ասուլիսին հայտարարել է, որ «Լուսնային կայան 1», «Լուսնային կայան 2» և «Լուսնային կայան 3» անվանումները ստացած նոր առաքելությունների մեկնարկը նախատեսված է մինչև այս տարվա վերջը։ Ընդ որում, առաջինը նախատեսված է աշնանից ոչ շուտ։
Ամերիկացի միլիարդատեր Ջեֆ Բեզոսի Blue Origin ընկերությունը կարևոր դեր կխաղա առաջին առաքելության ժամանակ. NASA-ն ընկերության հետ պայմանագիր է կնքել Լուսին գիտական և տեխնոլոգիական երկու բեռ տեղափոխելու համար՝ օգտագործելով Blue Origin-ի լուսնային վայրէջքի սարքը։
«Լուսնային կայան 1»-ը կդառնա մասնավոր ֆինանսավորմամբ պատմության մեջ առաջին լուսնային առաքելությունը», - նշել է Այզեքմանը։
Անդրադառնալով «Լուսնային կայան 2»-ին՝ NASA-ի ղեկավարը հայտնել է, որ Փենսիլվանիայում հիմնված Astrobotic ընկերության կառուցած վայրէջքի սարքը Լուսնի մակերևույթ կհասցնի ավելի քան 450 կիլոգրամ բեռ և մարսագնաց։
Իսկ արդեն «Լուսնային կայան 3» առաքելությունը լինելու է գերազանցապես գիտական. ծրագիրը նախատեսում է ուսումնասիրել այսպես կոչված «լուսնամրրիկները»` Լուսնի մակերևույթի կազմավորումները, որոնք Երկրի բնական արբանյակի լոկալ մագնիսական դաշտերի շնորհիվ խուսափել են գրունտի` արևային քամիների պատճառով հողմահարվելուց։ Դրա հետևանքով այդ հատվածները ավելի պայծառ են, քան շրջակա միջավայրը։
Այզեքմանը հայտնել է, որ այս առաքելությունը նաև կտեղափոխի Եվրոպական տիեզերական գործակալության և Կորեայի տիեզերական գործակալության բեռները՝ «ցույց տալով, որ Լուսնի ուսումնասիրության ապագան միջազգային ջանք է»։
Հայտարարված երեք առաքելություններն էլ NASA-ի՝ լուսնային կայան ստեղծելու երկարաժամկետ ծրագրի առաջին փուլի մասն են։ Նախնական փուլը, ենթադրաբար, կտևի մինչև 2029 թվականը և ներառում է անօդաչու առաքելությունների հավակնոտ ծրագիրը։
«Օրինակ, առաջին փուլում կլինի 25 թռիչք, 21 լուսնային վայրէջք, և մենք նախատեսում ենք մոտ 4 տոննա բեռ հասցնել Լուսնի մակերևույթ», - ճեպազրույցի ժամանակ ասել է NASA-ի լուսնային կայանի ծրագրի ղեկավար Կառլոս Գարսիա-Գալանը։
Երկրորդ փուլի ընթացքում՝ 2029-ից 2032 թվականներին, NASA-ն նախատեսում է ստեղծել կիսամշտական կառույցներ՝ Լուսնի վաղ բնակեցմանը նպաստելու համար։
Երրորդ փուլի ընթացքում՝ սկսած 2032 թվականից, գործակալությունը նպատակ ունի մշտական ներկայություն հաստատել Լուսնի մակերևույթին։ Գարսիա-Գալանը նշել է, որ լուսնային կայանը կարող է ծածկել «հարյուրավոր քառակուսի մղոններ»։ NASA-ի պաշտոնյաները նշում են, որ նախատեսում են կանոնավոր ռոտացիա Լուսնից ժամանող և մեկնող անձնակազմերի համար՝ Լուսնի վրա շարունակական գործողություններ իրականացնելով։
Նախորդ ամիս լուսնային «Արտեմիս 2» առաքելությունը չորս տիեզերագնաց ուղարկեց Երկրի և Լուսնի շուրջ 10-օրյա ճանապարհորդության, որը մարդու մասնակցությամբ NASA-ի առաջին լուսնային առաքելությունն էր ավելի քան 50 տարվա ընթացքում։
NASA-ն ծրագրում է արդեն 2027 թվականին մեկնարկել «Արտեմիս 3» առաքելությունը՝ Երկրի ցածր ուղեծրում տեխնոլոգիական ցուցադրություններ անցկացնելու համար՝ օգտագործելով Blue Origin-ի և SpaceX-ի կողմից մշակվող լուսնային վայրէջքային սարքերից մեկը կամ երկուսը։ Հաջողության դեպքում NASA-ն նախատեսում է 2028 թվականին իրականացնել «Արտեմիս 4» առաքելությունը, որի ընթացքում արդեն աստրոնավտները վայրէջք կկատարեն Լուսնի վրա։

NASA объявило о трех беспилотных миссиях на Луну, которые будут запущены в этом году
Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) объявило о трех беспилотных миссиях на Луну, которые будут запущены в этом году. Таким образом, Соединенные Штаты делают первые шаги к созданию постоянной базы на Луне.
Как сообщает “Арменпресс”, в ходе этих миссий NASA планирует исследовать южный полюс Луны, собрать научные данные, протестировать технологии и подготовить отправку астронавтов на Луну.
Администратор NASA Джаред Айзекман объявил на пресс-конференции 26 мая, что запуск новых миссий “Лунная база 1”, “Лунная база 2” и “Лунная база 3”, намечен на конец этого года. Запуск первой миссии состоится не ранее осени этого года.
Космическа компания Джеффа Безоса “Blue Origin” сыграет ключевую роль в первой миссии. NASA заключило с компанией контракт на доставку двух научно-технических грузов на Луну с помощью роботизированного посадочного модуля Blue Origin
““Лунная база 1” станет первой в истории частной лунной миссией”, — сказал Айзекман.
Говоря о “Лунной базе 2”, глава NASA заявил, что посадочный модуль, построенный компанией Astrobotic из Пенсильвании, доставит на лунную поверхность более 450 кг груза и луноход.
А миссия “Лунная база 3” будет в основном научной. Программа планирует изучать лунные вихри, которые загадочным образом кажутся ярче окружающей местности. Айзекман сказал, что миссия также доставит грузы от Европейского космического агентства и Корейского космического агентства, показывая этим, что для будущих исследований Луны нижны международные усилия.
Все три объявленные миссии являются частью первого этапа долгосрочного плана NASA по созданию лунной базы. Ожидается, что этот начальный этап продлится до 2029 года и включает в себя амбициозную программу беспилотных миссий.
Карлос Гарсия-Галан, руководитель программы лунных баз, рассказал, что на первом этапе будет 25 полетов, 21 посадка на Луну, и есть план доставить на лунную поверхность около 4 тонн груза.
На втором этапе, с 2029 по 2032 год, NASA создаст на Луне временную и долгосрочную инфраструктуру для жизни и перейдет к установлению временного присутствия.
На третьем этапе, то есть начиная с 2032 года, NASA должно “установить постоянное присутствие с периодической ротацией экипажей”. Гарсия-Галан сказал, что лунная база может занимать “сотни квадратных миль”.
В прошлом месяце в рамках лунной миссии “Артемида-2” четыре астронавта совершили 10-дневное путешествие вокруг Земли и Луны. Это была первая пилотируемая лунная миссия НАСА за более чем 50 лет.
NASA планирует запустить миссию “Артемида-3” уже в 2027 году для проведения демонстрации технологий на низкой околоземной орбите с использованием одного или двух лунных посадочных модулей, разрабатываемых компаниями Blue Origin и SpaceX. В случае успеха NASA планирует запустить миссию “Артемида-4” в 2028 году, в ходе которой астронавты высадятся на Луну.