ԱՄՆ-ն ցանկանում է դրոններ և արհեստական ​​բանականություն օգտագործել Լուսնի վրա բազա ստեղծելիս. ՆԱՍԱ
Ամերիկյան ավիատիեզերական գործակալությունը՝ ՆԱՍԱ-ն,  պլանավորում է ակտիվորեն կիրառել դրոններ և արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիաները լուսնային բազա ստեղծելու գործում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանն ասել է ՆԱՍԱ-ի լուսնային բազայի ստեղծման ծրագրի ղեկավար Կառլոս Գարսիա Գալանը։
«Արհեստական ​​բանականությունը հիմնական ուղղություններից մեկն է։ Եթե պատկերացնեք, թե ինչ պետք է անի անօդաչու թռչող սարքը՝ ուսումնասիրել տարածքները և համապատասխան վայրեր գտնել վայրէջքի համար, ապա արհեստական ​​բանականությունը կարող է զգալիորեն օգնել այս հարցում», - հայտարարել է Գարսիա Գալանը։
ՆԱՍԱ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ գործակալությունը ներկայում դեռ գտնվում է լուսնային բազայի կառուցման նախագծի սկզբնական փուլում, ուստի աշխատանքի ընթացքում դեռ լինում են փորձեր և սխալներ։
«Մենք դեռ այս գործընթացի սկզբում ենք, ուստի այժմ զբաղվում ենք համակարգերի ստեղծմամբ», - հավելել է նա։
Մարտին ամերիկյան տիեզերական գործակալությունը հայտարարել է, որ աշխատելու է Լուսնի վրա մշտական ​​բազայի փուլային ստեղծման ուղղությամբ։ ՆԱՍԱ-ն պլանավորում է բազան կառուցել երեք փուլով։ Նախ՝ Երկրի արբանյակ պետք է հասցնել տրանսպորտ, ստեղծել բազային էներգետիկ, գիտական ​​և հաղորդակցման ենթակառուցվածքներ: Երկրորդ փուլով պլանավորվում է ստեղծել երկրային բնակելի ենթակառուցվածքի և լոգիստիկայի նմանակ՝ օտարերկրյա տիեզերական գործակալությունների մշակումներով: Եզրափակիչ փուլը, ինչպես ակնկալվում է, կդառնա Լուսնի վրա մարդու երկարատև գտնվելու պայմանների ապահովումը:

США хотят использовать беспилотники и искусственный интеллект для создания базы на Луне - НАСА
Американское аэрокосмическое агентство НАСА планирует активно использовать беспилотники и технологии искусственного интеллекта при создании лунной базы. Об этом, как передает Арменпресс, заявил РИА Новости руководитель программы НАСА по созданию лунной базы Карлос Гарсия Галан.
«Искусственный интеллект — одно из главных направлений. Если представить, что должен делать беспилотный летательный аппарат — исследовать территорию и находить подходящие места для посадки, то искусственный интеллект может существенно помочь в этом деле», — сказал Гарсия Галан.
По словам представителя НАСА, агентство в настоящее время находится на начальной стадии проекта строительства лунной базы, поэтому в ходе работы еще есть пробные попытки и ошибки.
«Мы все еще в начале этого процесса, поэтому сейчас занимаемся созданием систем», — добавил он.
В марте американское космическое агентство объявило о начале поэтапной работы по созданию постоянной базы на Луне. НАСА планирует построить базу в три этапа. Во-первых, необходимо обеспечить транспорт до спутника Земли, создать базовую энергетическую, научную и коммуникационную инфраструктуру. Вторым этапом планируется создать подобие земной обитаемой инфраструктуры и логистики с разработками иностранных космических агентств. Заключительным этапом, как ожидается, станет обеспечение возможности длительного пребывания человека на Луне.