Իրանը հրթիռները պատրաստության վիճակի է բերել Թրամփի սպառնալիքների ֆոնին. Tehran Times
Իրանի զինված ուժերը նախապատրաստել են հրթիռներ, որոնք կարող են հարվածել ԱՄՆ-ի հետ կապված դիրքերի, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ռմբակոծել Իրանը միջուկային նոր համաձայնագիր չկնքելու դեպքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tehran Times-ը։
Ըստ պարբերականի՝ մեկնարկի պատրաստ հրթիռները գտնվում են երկրի ամբողջ տարածքով մեկ տեղակայված ստորգետնյա օբյեկտներում և նախատեսված են ավիահարվածներին դիմակայելու համար։
Մարտի 31-ին Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել է ռմբակոծությամբ և երկրորդային մաքսատուրքերով, եթե Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ համաձայնագիր չկնքի իր միջուկային ծրագրի շուրջ։
Թեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցություններ չի վարի առավելագույն ճնշման քաղաքականության և ուժի կիրառման սպառնալիքի պայմաններում։
Իր առաջին նախագահական ժամկետում՝ 2018 թվականին, Թրամփը Վաշինգտոնը դուրս էր բերել 2015 թվականին Իրանի և մի քանի հզոր տերությունների (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Չինաստան, Գերմանիա և Եվրոպական Միություն) միջև կնքված Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից և վերականգնել էր Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։ Դրան ի պատասխան՝ Իրանը սկսել է փուլ առ փուլ հրաժարվել միջուկային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններից։

Иран привел ракеты в состояние боевой готовности на фоне угроз Трампа: Tehran Times
В ответ на угрозы Трампа бомбежками, в случае неподписания Ираном соглашения по ядерной программе, иранские военные подготовили ракеты, которые могут поразить цели в США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета “Tehran Times”.
По данным издания, ракеты, готовые к запуску, находятся на подземных объектах, расположенных по всей стране, и предназначены для отражения авиаударов.
31 марта Дональд Трамп пригрозил Ирану бомбардировками и введением дополнительных пошлин, если Тегеран не подпишет соглашение с Вашингтоном по ядерной программе.
Тегеран заявил, что не будет вести прямые переговоры с США в условиях политики максимального давления и угрозы применения силы.
Во время своего первого президентского срока в 2018 году Трамп вывел Вашингтон из Совместного всеобъемлющего плана действий, подписанного в 2015 году между Ираном и несколькими крупными державами (США, Великобританией, Францией, Россией, Китаем, Германией и Европейским союзом), и восстановил санкции против Тегерана. В ответ Иран начал поэтапно отказываться от своих обязательств по ядерному соглашению.