Դատախազությունը պահանջել է յոթ տարով ազատազրկել Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Սարկոզիին
Ֆրանսիայի դատախազությունը պահանջել է նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին դատապարտել յոթ տարվա ազատազրկման՝ Լիբիայի կողմից 2007 թվականի նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման գործով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնում է BFMTV հեռուստաալիքը։
Աղբյուրի տեղեկատվությամբ՝ 70-ամյա Սարկոզիին, ով պետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2007-2012 թվականներին, սպառնում է նաև 300 հազար եվրո տուգանք։
Նախկին նախագահի պաշտպանական կողմը մերժել է բոլոր մեղադրանքները։
Սարկոզին ասել է, որ կշարունակի պայքարել ճշմարտությունը հաստատելու համար և հավատում է դատարանի իմաստությանը:
Նա մեղադրանքները կեղծ է անվանել եւ ընդգծել, որ մտադիր է ապացուցել իր անմեղությունը։
Սարկոզիի նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման հետ կապված խախտումների մասին առաջին մեղադրանքները հնչել են 2011 թվականի մարտի սկզբին Լիբիայի հանգուցյալ առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի որդու՝ Սեյֆ ալ-Իսլամ Քադաֆիի կողմից։

French prosecutors on Thursday requested a seven-year prison sentence and a 300,000-euro (around $325,000) fine for former President Nicolas Sarkozy, in connection with allegations that his 2007 presidential campaign was illegally financed by former Libyan leader Moammar Gadhafi’s government, Euronews reported.
The National Financial Prosecutor's Office (PNF) also called for a five-year ban on Sarkozy's civic, civil and family rights, a measure that would bar him from holding elected office or serving in any public judicial role.
70-year-old Sarkozy, who led France from 2007 to 2012, faces charges of passive corruption, illegal campaign financing, concealment of embezzlement of public funds and criminal association.